niemowlę z rączką w buzi
Image by LifetimeStock.com

Kiedy dzieci zaczynają ząbkować i czym objawia się ząbkowanie?

niemowlę z rączką w buzi
Image by LifetimeStock.com

Ząbkowanie zaczyna się u dziecka już w pierwszym półroczu życia, najczęściej ok. 6. miesiąca. Na pojawienie się wszystkich mlecznych zębów trzeba najczęściej poczekać jeszcze 2 lata, ząbkowanie czasem kończy się, kiedy dziecko ma 3 lata. Pojawienie się pierwszego zęba poprzedzają objawy takie jak: ślinienie się, płaczliwość i podwyższona temperatura ciała.

Jak rozwijają się zęby mleczne?

Zawiązki zębów powstają jeszcze w życiu płodowym. Jednak dopiero ok. pół roku po urodzeniu wyrzynają się z nich zęby. U niektórych dzieci pierwszy ząb pojawia się o miesiąc lub 2 miesiące wcześniej, u innych później. Jest to uwarunkowane genetycznie. Jeśli chcesz dowiedzieć się, kiedy zacznie ząbkować twoje dziecko, zapytaj rodziców, kiedy pierwszy ząb pojawił się u ciebie.

 

Najpierw pojawiają się dolne i górne jedynki, potem dwójki, czwórki, trójki i piątki. Na 3-4 tygodnie zanim pierwszy ząb stanie się widoczny, dziecko odczuwa dolegliwości związane z jego wyrzynaniem się.

Jak rozpoznać, że dziecko zaczyna ząbkować?

Do najbardziej typowych objawów ząbkowania należą:

  • bardziej intensywne i obfite niż wcześniej ślinienie się,
  • zaczerwienione dziąsła,
  • branie do buzi i gryzienie różnych przedmiotów, które znajdują się w zasięgu ręki,
  • niechętnie przyjmowanie jedzenia, utrata apetytu,
  • rozdrażnienie, płaczliwość dziecka, niespokojny sen,
  • podwyższona temperatura (do 38 stopni Celsjusza),
  • biegunka.

Objawy ząbkowania łatwo jest pomylić z objawami innych chorób. Dlatego w przypadku wątpliwości należy kontaktować się z pediatrą.

Jak załagodzić dolegliwości związane z ząbkowaniem?

W sklepach można kupić gryzaki wypełnione wodą, które po schłodzeniu w lodówce, można dać dziecku do gryzienia. Można też smarować dziąsła niemowlaka żelem na ząbkowanie. Taki żel dostępny jest w aptece.

 

W czasie, kiedy dziecko ząbkuje, należy szczególnie dbać o jego higienę i często myć gryzaczki i inne przedmioty, które bierze do ust. Należy też kilka razy dziennie przemywać buzię dziecka i jego dłonie.


Przeładuj

"Dziewczyny z Dubaju" przebiją pod względem popularności "365 dni"? Doda już to wyliczyła!

zobacz 01:59