siedzące niemowlę
©taramara78/Fotolia

Jak wspierać u niemowląt naukę siadania?

siedzące niemowlę
©taramara78/Fotolia

Niemowlęta zaczynają siadać ok. 7 miesiąca życia. Ich układ kostny i mięśnie są już wtedy na tyle rozwinięte, że mogą utrzymać w tej pozycji ciało przez kilka lub kilkanaście minut. Choć nie można sadzać dzieci, które nie są jeszcze na to gotowe, warto wykonywać z nimi ćwiczenia wspierające naukę siadania.

Kiedy niemowlę zaczyna siadać?

Dzieci na ogół samodzielnie podnoszą się do siadu ok. 6-7 miesiąca życia. W 7. miesiącu powinny potrafić utrzymać się na siedząco przez 10-20 minut. Choć młodsze dzieci mogą próbować usiąść, nie należy im w tym pomagać i sadzać ich. Ich ciało nie jest jeszcze na to gotowe. Można natomiast pomagać dziecku we wzmocnieniu mięśni odpowiedzialnych za siadanie, wykonując z nim proste ćwiczenia już od 3. miesiąca jego życia.

Ćwiczenie siadania: układanie dziecka na brzuszku

Pozycją, która stworzy dziecku najwięcej okazji do ćwiczeń wzmacniających mięśnie, jest leżenie na brzuszku. Staraj się, żeby dziecko jak najczęściej przebywało w tej pozycji. Układaj je na twardym, równym, płaskim podłożu. Dziecko będzie poruszało się w ten sposób i dzięki temu ćwiczyło ramiona, kark i tułów. Przygotuje się w ten sposób do tego, by w końcu samodzielnie podnieść się i usiąść. Pomocna bywa mata edukacyjna, która dostarcza dziecku stymulacji i motywuje do eksplorowania najbliższego otoczenia.

Ćwiczenie siadania: przewracanie dziecka z boku na bok

Układaj dziecko na brzuszku i delikatnie przewracaj z boku na bok albo turlaj. To ćwiczenie rozwinie koordynację ruchową dziecka i wzmocni jego mięśnie.

Ćwiczenie siadania: podawanie dziecku zabawek

Podawaj dziecku zabawkę tak, żeby musiało wyciągnąć do niej rękę. Kiedy zobaczysz, że dziecko wyciąga rączkę, nie odsuwaj zabawki dalej, tylko daj mu ją.

Ćwiczenie siadania: delikatne podnoszenie dziecka leżącego na brzuszku

Podawaj leżącemu na brzuchu dziecku swoje palce, żeby chwyciło je, a kiedy to zrobi, podnoś je delikatnie do góry. Nie odrywaj dziecka całkowicie od podłoża, niech w górze znajdzie się tylko klatka piersiowa. Staraj się, żeby opadanie na podłoże było jak najbardziej płynne i delikatne.

Jak często ćwiczyć z niemowlakiem?

Ćwicz z dzieckiem zawsze, kiedy zauważysz, że staje się aktywne i wyraźnie ma ochotę na odrobinę ruchu. Ćwiczenia należy wykonywać przed posiłkiem lub przynajmniej 30 minut po nim. Ćwiczenia powinny trwać od 10 do 15 minut.

Przeładuj

Oto zwiastun wielkiego finału "The Voice Kids"! Kto otrzyma tytuł najlepszego głosu w Polsce?

zobacz 01:04