Mały chłopiec siedzi na fotelu u dentysty.
©Imagepocket/Fotolia.com

Aparat ortodontyczny dla dzieci: cena, rodzaje, wskazania

Mały chłopiec siedzi na fotelu u dentysty.
©Imagepocket/Fotolia.com

Koszt założenia aparatu ortodontycznego dla dzieci waha się od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Z wizytą u specjalisty nie wolno zwlekać, bo nieleczona wada zgryzu może przyczynić się do powstania próchnicy, kruszenia się zębów, bruksizmu, seplenienia i trudności z przeżuwaniem pokarmu.

 

Najczęstszą przyczyną noszenia aparatu ortodontycznego przez dzieci jest tyłozgryz, czyli nadmierne cofnięcie żuchwy. Problem dotyczy przede wszystkim tych maluchów, które długo nie mogły rozstać się ze smoczkiem.

 

Aparat ortodontyczny dla dzieci – kiedy trzeba go założyć?

 

Dziecko powinno nosić aparat ortodontyczny, jeżeli ma wadę zgryzu. Jej pierwsze oznaki widać po wyrośnięciu pierwszych mleczaków. Tego rodzaju nieprawidłowość wpływa nie tylko na estetykę uśmiechu, ale również na zdrowie zębów i przyzębia oraz na prawidłową wymowę. Do czynników wywołujących wady zgryzu u dzieci należą m.in. niewłaściwe układanie do snu i karmienia (główka powinna być pod kątem 45°), oddychanie przez usta z powodu przerośniętego trzeciego migdała czy ssanie palców i smoczka. Wykrycie problemu zależy przede wszystkim od czujności rodziców, którzy powinni natychmiast reagować, jeśli dziecko:

  • ma kłopoty z domykaniem ust,
  • rani sobie od wewnętrznej strony policzki,
  • ma szpary pomiędzy zębami lub zęby nachodzące na siebie,
  • ma nadmiernie cofniętą albo wysuniętą żuchwę,
  • ma szparę niedogryzową (prześwit) między górnymi a dolnymi zębami,
  • zakrywa całe dolne zęby górnymi, kiedy zamyka usta.

 

Do ortodonty można się wybrać z dzieckiem w wieku około 7 lat. Im wcześniej zostanie założony aparat ortodontyczny, tym krócej będzie trwało i mniej kosztowało leczenie, ponieważ w fazie intensywnego wzrostu organizmu zgryz jest bardzo plastyczny i lepiej poddaje się formowaniu.

 

Aparat ortodontyczny ruchomy a stały

 

Leczenie ortodontyczne rozpoczyna się dopiero kiedy dziecko ma wszystkie zęby mleczne. U malucha najczęściej lekarz zaleca zakładanie aparatu ortodontycznego na noc i na kilka godzin w ciągu dnia. Jest to tzw. aparat ruchomy, który koryguje drobne nieprawidłowości w budowie zgryzu, a także przeciwdziała pogłębianiu się wad. Może go zastąpić specjalna gumowa nakładka. Aparat ortodontyczny stały – z dokręcanymi zamkami, ligaturami i łukami – można założyć dopiero po wypadnięciu mleczaków. Leczenie zarówno jednym, jak i drugim trwa około 2 lat. Jeśli dziecko ma krzywo rosnące zęby, nie obędzie się bez aparatu stałego. Potem trzeba nosić aparat retencyjny, który podtrzymuje efekty leczenia.

 

Ile kosztuje aparat ortodontyczny dla dzieci?

 

Aparat ortodontyczny ruchomy to wydatek rzędu 500–800 zł. O wiele więcej trzeba zapłacić za aparat stały. Do kosztu zamontowania jednego łuku, czyli około 2500 zł, dochodzą opłaty za wizyty kontrolne u ortodonty, który musi regulować aparat i monitorować efekty leczenia średnio co miesiąc.

Więcej na temat rozwój dziecka Zęby
Przeładuj

"Love Island": Caroline i Mateusz mają nietypowy plan na wydanie nagrody głównej! Na to pójdzie 100 tysięcy?!

zobacz 02:11