Małe dziecko siedzi w krzesełku do karmienia i trzyma w dłoniach jabłko.
©Alena Ozerova/Fotolia.com

Krzesełko do karmienia jest jednym z podstawowych elementów wyposażenia młodych rodziców. Jego wybór jest bardzo ważny, ponieważ siedzisko powinno służyć dziecku przez kilka lat. Decydując się na konkretne krzesełko do karmienia, warto zwrócić uwagę na jego bezpieczeństwo, wygodę i funkcjonalności.

 

Obecnie produkowane krzesełka do karmienia dzieci, sprzedawane w każdym z krajów Unii Europejskiej, muszą spełniać normy bezpieczeństwa przyjęte przez urzędników w Brukseli. Z tego względu siedziska dostępne w sklepach nie powinny stanowić zagrożenia dla dziecka.

Na co zwrócić uwagę wybierając krzesełko do karmienia?

Wybierając krzesełko do karmienia dziecka, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na:

 

  • Blat – musi być na tyle duży, by można było na nim postawić talerzyk lub miskę z jedzeniem. Jeśli jego brzegi są wyprofilowane w górę, maluchowi trudniej będzie zrzucić z niego jedzenie.
  • Siedzisko – powinno być wygodne, miękkie i łatwe do czyszczenia (porowaty materiał jest trudniejszy do umycia). Jeśli jego podnóżki i oparcie są regulowane, łatwiej jest dopasować krzesełko do wzrostu dziecka.
  • Regulację wysokości – możliwość obniżania lub podwyższania siedziska jest przydatne, tym bardziej, że dzieci ciągle rosną. Dzięki niej można usadowić malca zarówno przy dużym stole, jak i przy stoliku kawowym. Dziecko zawsze jest na poziomie innych osób.
  • Zabezpieczenia – małe pociechy są bardzo ruchliwe, więc wybierając siedzisko, warto zwrócić uwagę na to, że wyposażone jest np. w szelki. Dzięki nim maluch nie opuści lub nie wypadnie z siedziska. Bezpieczeństwo wspomaga również przegródka między nogami, która uniemożliwia wysunięcie się dziecka dołem.
  • Materiał – na rynku dostępne są krzesełka z tworzywa sztucznego i drewna. Te pierwsze są zdecydowanie bardziej praktyczne, łatwiej je czyścić i nie kosztują kroci. Drewniane lepiej dopasowują się do wystroju mieszkania, ale ich cena często sięga kilkuset złotych.
  • Kółka – decydując się na ruchowe krzesełko, warto zadbać, by miało ono blokadę kółek.

Ceny krzesełek do karmienia – modele budżetowe i droższe

Najprostsze modele krzesełek dziecięcych, które stawia się na dużych krzesłach, kosztują około 150 złotych. Za wolno stojące siedziska z dobrych materiałów zapłacić trzeba około 200-500 złotych. Drewniane lub metalowe (z obiciami) krzesełka to koszt od 700 nawet do 2 tysięcy złotych. Zakup siedziska zależny jest więc przede wszystkim od zasobności portfela i preferowanych materiałów.