Dziecko układa klocki
Image by LifetimeStock.com

Zosia czy Rebeka – czym kierować się przy wyborze imienia dla dziewczynki?

Dziecko układa klocki
Image by LifetimeStock.com

Wybór imienia dla dzieci jest jedną z najważniejszych decyzji, które podejmują rodzice przed lub zaraz po ich przyjściu na świat. Imię dla dziewczynki czasami łączy się z zasugerowaniem pewnych cech charakteru – Julia czy Oliwia wydają się bardziej przyjazne niż zdecydowana Greta czy Tamara.

 

Imiona dla dziewczynek w Polsce są różnorodne, dlatego też i tradycjonaliści i osoby, chcące się wyróżnić, znajdą coś dla siebie. Przyszli rodzice powinni zacząć od postawienia sobie pytania: czy poszukują imienia typowego dla swojej kultury czy wolą nadać córce wyszukane imię, najczęściej pochodzące z innego kręgu kulturowego.

Popularne imiona dla dziewczynek

Według badań Gazety Wyborczej, które prowadzone są od 2004 roku na łamach dodatku weekendowego pod tytułem „Witajcie na świecie”, można stwierdzić, ze najpopularniejsze imię dla dziewczynki to Zosia, Julia i Alicja. Na dalszych miejscach uplasowała się jeszcze Zuzanna i Aleksandra. Są to typowe, polskie imiona, które sprawią, że dziecko będzie się dobrze czuć wśród swoich imienniczek.

Oryginalne imiona dla dziewczynek

Są tacy, którzy wierzą, że oryginalne imię to zapowiedź dobrej przyszłości dziecka. Wystarczy zastanowić się, którą dziewczynkę zapamiętamy szybciej: Olę czy Leilę. Osoba z nietuzinkowym imieniem nie tylko jest łatwiej zapamiętywana – czuje swoją wyjątkowość i niepowtarzalność. Łączy się to jednak również z brakiem poczucia przynależności. Jeżeli chcemy wyróżnić córkę, otwórzmy dzienny kalendarz, w którym na każdy dzień przypisanych jest kilka imion. Wśród nich odnajdziemy m.in. Sekundę, Asumptę czy najdłuższe imię w kulturze polskiej – Wierzchosławę.

Imiona dla dziewczynek: praktyczne porady

Jeżeli nie mamy pomysłu na imię dla dziewczynki lub wciąż spieramy się z partnerem, można wykorzystać sprawdzoną metodę – wypisać oddzielnie po 10 imion, które najbardziej się podobają, a później codziennie wykreślać po jednym. Nie kierujmy się aktualnymi trendami, ponieważ imię wybieramy na całe życie, a nie na obecną chwilę. Unikajmy imion trudnych do zrozumienia (przeważnie zagranicznego pochodzenia) czy obraźliwych. Gdy planujemy ochrzcić córkę w obrządku Kościoła Katolickiego, powinniśmy poszukać wśród imion świętych lub nadać je chociaż na drugie.

 

Imię jest ważną częścią osobowości człowieka. Utożsamiamy się z nim i większą uwagę poświęcamy naszym imiennikom. Wiele osób nadaje im charakterologiczne znaczenie, przypisując imionom cechy charakteru. Przy wyborze należy się jednak kierować przede wszystkim zdrowym rozsądkiem.

 

Więcej na temat opieka nad dzieckiem
Przeładuj

Czy Julia Wieniawa i Viki Gabor rywalizują ze sobą?!

zobacz 01:34