Dziecko trzymane za rękę
©nadezhda1906/Fotolia

Przyczyny jąkania u dzieci w wieku przedszkolnym

Dziecko trzymane za rękę
©nadezhda1906/Fotolia

Jąkanie u dzieci w wieku przedszkolnym jest często występującym zaburzeniem mowy, pojawia się zazwyczaj pomiędzy 2 a 3 rokiem życia dziecka.

 

Mowa dziecka przedszkolnego wciąż się rozwija, jąkanie może więc być mylone z naturalnym dla tego wieku brakiem płynności w artykułowaniu myśli.

Jąkanie a brak płynności

Jąkanie polega na powtarzaniu pewnych głosek bądź nienaturalnym wydłużaniu ich. Występuje ono najczęściej w sytuacjach powodujących stres, np. podczas wystąpień publicznych, rozmów z obcymi osobami. Należy jednak odróżnić rzeczywiste jąkanie od naturalnego braku płynności mowy dziecka, która wciąż się kształtuje. Jąkaniem nie jest robienie przerw w zdaniach spowodowane tym, że dziecko nie może znaleźć odpowiedniego słowa, żeby wyrazić swoją myśl, co często zdarza się przedszkolakom. Jąkaniem nie jest też powtarzanie sylab, których brzmienie sprawia dziecku wyraźną przyjemność.

Przyczyny jąkania u dzieci

Jąkanie u dzieci przedszkolnych może być spowodowane:

  • podobnym zaburzeniem mowy występującym w bliskim otoczeniu, np. u któregoś członka rodziny, kiedy to dziecko przejmuje niewłaściwy wzorzec artykułowania dźwięków,
  • wystąpieniem czynników stresujących, np. rozłąką z rodzicami, bolesnym zabiegiem medycznym, narodzinami rodzeństwa,
  • opóźnieniem rozwoju mowy,
  • nieprawidłowościami w budowie mózgu,
  • nieprawidłową czynnością mózgu,problemami ze słuchem.

Problem z jąkaniem, który rozpoczął się w dzieciństwie, może utrzymywać się w dorosłym życiu. Dziecko, które się jąka, może doświadczać silnego stresu związanego z odbiorem jego mowy przez inne dzieci i dorosłych. Może to mieć wpływ na jakość jego późniejszego funkcjonowania społecznego, np. być przyczyną fobii społecznej. Niecierpliwe reakcje rodziców na problem z wysłowieniem się dziecka, np. kończenie za nie słów lub upominanie, może wzmacniać i utrwalać problem.

 

Jąkanie wymaga podjęcia terapii u logopedy. Rodzice powinni też stworzyć dziecku sprzyjające warunki do walki z tym problemem: okazywać akceptację i ciepło, nie krytykować za jąkanie.

Więcej na temat choroby dziecięce
Przeładuj

Michał Szpak ostro do swojej przyjaciółki w "The Voice of Poland"! Jej udział zaszkodzi ich prywatnym relacjom?

zobacz 01:04