święty mikołaj z listem od dzieci
©Sandra Cunningham/Fotolia

Czerwony kubraczek czy biskupia szata? Jak wygląda Św. Mikołaj

święty mikołaj z listem od dzieci
©Sandra Cunningham/Fotolia

Obecny strój Mikołaja to przede wszystkim czerwony płaszcz i czerwona czapka obszyte białym futerkiem oraz długie białe rękawice sięgające aż do łokci. Ponadto czapka ma duży biały pompon. Święty w ręku trzyma długą laskę zakręconą w góry, czyli pastorał. Jest on wykonany z metalu.

Jak wygląda Święty Mikołaj w wersji amerykańskiej?

Święty Mikołaj w wersji amerykańskiej stał się bardzo popularny, a przywędrował do nas z USA – z Laponią ma niewiele wspólnego. Popularność tej wersji wynika oczywiście z siły reklamy. Od lat 30. XX wieku Św. Mikołaj jest elementem kampanii reklamowej napoju gazowanego Coca Cola. Postać ubrana jest więc w barwy charakterystyczne dla tego napoju – oczywiście czerwień – a w reklamach była np. przyłapywana na podkradaniu Coca Coli z lodówki, którą wolała od tradycyjnych amerykańskich ciasteczek z mlekiem.

 

Typowo amerykański Mikołaj ma krótki płaszcz, a do niego nosi czerwone spodnie z identycznego materiału. Musi mieć długą, miękką i białą brodę, która przypomina loki, do tego również białe wąsy, a na nosie okulary. W zasadzie twarz świętego jest zakryta - z góry szerokim i puszystym obszyciem czapki, okularami i dużą brodą oraz wąsami. Strój Mikołaja przepasany jest szerokim, zwykle czarnym pasem ze złotą klamrą. Złoty jest również dzwonek, którego dźwiękiem Mikołaj obwieszcza swe przybycie. No i koniecznie duży worek z prezentami. Bez worka i podarków nie ma Mikołaja. Czasem święty ma ze sobą rózgi przeznaczone dla niegrzecznych dzieci. Mikołaj to zwykle uśmiechnięty staruszek z dużym brzuszkiem, który w amerykańskim stylu dostaje się do domów przez komin. Jego zaprzęg to wspaniałe sanie, które ciągną renifery, w tym wszystkim znany czerwononosy Rudolf.

Polski strój Św. Mikołaja

Polski Święty Mikołaj nie wchodzi do domu kominem, lecz drzwiami. Jego płaszcz jest długi, niemal do ziemi. Częściej jednak i na polskich ulicach przed świętami Bożego Narodzenia czy 6 grudnia spotykamy się z Mikołajami w krótkich kubraczkach, a więc takimi bardziej amerykańskimi. Ubranie Mikołaja zrobione jest z miękkiego, połyskującego materiału, który ładnie się układa. Do takiego stroju Mikołaj nosi duże czarne i masywne buty, sięgające do kolan.

Jak mógł wyglądać prawdziwy Święty Mikołaj?

Prawdziwy Święty Mikołaj nie nosił czerwonej czapki z pomponem a mitrę, czyli ceremonialne nakrycie głowy biskupów. Brodę miałby oczywiście siwą, a nie śnieżnobiałą. W dłoni dzierżyłby pastorał, czyli długą zdobioną laskę o zakręconym jak ślimak końcu – właśnie tym, a nie rózgami, karałby niegrzeczne dzieci. Zamiast kubraczka, miałby długą czerwoną szatę biskupią, która nadawała mu powagi.

Towarzysze Świętego Mikołaja

Polskiemu świętemu często pomaga ubrana na biało Śnieżynka. Coraz częściej daje o sobie znać moda na to, by towarzyszami Świętego Mikołaja były jednak elfy – w końcu to podobno z nimi mieszka w Laponii.  

Więcej na temat prezenty opieka nad dzieckiem
Przeładuj

Z okazji urodzin Party.pl Izabela Janachowska wybrała cztery najpiękniejsze suknie ostatnich czterech lat!

zobacz 01:53