szczęśliwe dziecko po otrzymanym prezencie mikołajkowym wraz z rodzicami
©JenkoAtaman/Fotolia.com

Jaki wybrać prezent dla niemowlaka, przedszkolaka czy dziecka w wieku szkolnym?

szczęśliwe dziecko po otrzymanym prezencie mikołajkowym wraz z rodzicami
©JenkoAtaman/Fotolia.com

Wybierając prezent mikołajkowy, należy dopasować go do wieku i zainteresowań dziecka. Dla niemowlaków można kupić pluszaka, matę edukacyjną lub klocki. Przedszkolaki (od 3 do 6 r.ż.) będą zachwycone, gdy dostaną wózek dla lalek, mikrofon (dla dziewczynek) lub sterowane samochody (dla chłopców). Dzieciom w wieku szkolnym zaleca się gry rozwijające ich pasje: piłkarzyki lub matę do tańczenia.

 

Zarówno mikołajki, jak i gwiazdka to świetne okazje na podarowanie swoim pociechom czegoś wyjątkowego.

Wybór prezentu mikołajkowego dla dzieci

Prezent mikołajkowy najlepiej dostosować do wieku, temperamentu i zainteresowań dziecka. Świetnym pomysłem jest też wcześniejsze napisanie z dzieckiem listu do Świętego Mikołaja. Dzięki temu rodzice będą wiedzieli, czego dziecko pragnie na mikołajki lub Święta Bożego Narodzenia. Od ceny prezentu znacznie ważniejsza jest atmosfera świąt, więc warto otoczyć wręczenie prezentu magiczną aurą, która jest powiązana z nadejściem Świętego Mikołaja. Dobrym pomysłem jest schowanie prezentu np. w skarpecie powieszonej na ścianie lub przy kominku, w bucie, pod poduszką, pod łóżkiem lub w innym „tajnym” miejscu. Należy też piękne zapakować podarunek, aby już sam wygląd sprawiał dziecku przyjemność.

Prezent mikołajkowy dla niemowlaka

Prezent dla niemowlaka (do 1 roku) powinien być bezpieczny i wspierać jego rozwój. W tym okresie dzieci są bardzo ciekawe świata, więc pomysłowy podarunek pomoże im to zaspokoić. Dobrym pomysłem na prezent mikołajkowy będzie edukacyjny pluszowy miś, który mówi i śpiewa. Dzieci świetnie bawią się przy tego typu zabawkach, a zarazem uczą się pierwszych zdań. Ciekawym rozwiązaniem jest też edukacyjny stolik, który jest wyposażony w podświetlane postacie, które uczą dziecko poruszania się i zachęcają do brania udziału w kolejnych grach. Jest to świetne urządzenie to poznawania pierwszych słów oraz kształtuje słuch. Dla malucha w okresie niemowlęcym idealne będą też miękkie i kolorowe klocki piankowe, które są bezpieczne i uczą logicznego myślenia.

Prezent mikołajkowy dla przedszkolaka

Przedszkolaki, czyli dzieci pomiędzy 3. a 6. rokiem życia dużo biegają i wszędzie jest ich pełno. Wszystko je interesuje i zadają wiele pytań. To na tym etapie tworzy się ich charakter i rodzaj zainteresowań, a najwięcej czasu spędzają na zabawie. Dla dziewczynek jako prezent mikołajkowy poleca się różnego rodzaju mikrofony, które są wyposażone w liczne efekty dźwiękowe. Urządzenia te mają funkcję nagrywania oraz odtwarzania stworzonych melodii. Dziewczynki będą też zachwycone gdy dostaną od Mikołaja wózek dla lalek, zestawy go zabawy manualnej np. do lepienia z gliny lub ciastoliny, gry i zabawki do ćwiczenia wiązania kokardek, przyszywania guzików czy wyszywania kształtów. Takie kreatywne prezenty dają dziecku rozrywkę i rozwijają jego twórczość. Dla chłopców w wieku przedszkolnym świetnym prezentem będzie zestaw majsterkowicza do naprawiania pojazdów lub ciężarówka z efektami specjalnymi, a nawet posiadająca swoją mimikę.

Niezależnie od płci dziecka, dobrymi zabawkami są urządzenia elektroniczne np. mini laptopy uczące liter, nazw zwierząt i przedmiotów oraz podstaw liczenia. Zawsze dobrym prezentem są też instrumenty muzyczne i zabawki kształtujące słuch np. memory – klocki wydające różne dźwięki, które należy połączyć w pary. Dobre zabawki uczące logicznego myślenia to różnego rodzaju zgadywanki, w których jedna osoba opisuje przedmiot lub zwierzę, a druga ma za zadanie zgadnąć opisywany przedmiot.

Prezent mikołajkowy dla dzieci w okresie szkolnym

Dzieci w okresie szkolnym zaczynają żyć swoim życiem – mają znajomych, zainteresowania i własne zabawy. Aktywnym dzieciom warto podarować matę do tańczenia, która jest wyposażona w naukę tańca i kilka zaprogramowanych piosenek wraz z krokami tanecznymi. Dziewczynki będą też zachwycone, gdy dostaną  modne zabawki w postaci pamiętnika z odtwarzaczem mp3 i zmywalnym flamastrem. Będą tam mogły zapisywać swoje sekrety i wracać do nich w każdym wieku. Dla chłopców zaleca się grę „statki” (okręty), która wzmacnia koncentrację i logiczne myślenie. Prezentem, który rozwija sprawność manualną i uczy logicznego myślenia w każdym wieku są też puzzle.

Więcej na temat Prezenty mikołajki
Przeładuj

Metamorfozy uczestniczek "Hotel Paradise"! Która z nich przeszła największą przemianę?

zobacz 01:27