Przewożenie dzieci w samochodzie wymaga korzystania z fotelika samochodowego. Jest on obowiązkowy dla dzieci, które mają mniej niż 150 cm wzrostu. Właściwie wybrany i zamontowany fotelik umożliwia prawidłowe przypięcie dziecka pasami, co zabezpieczy je przed skutkami gwałtownego hamowania lub innych nagłych manewrów.

Reklama

Zaleca się, aby dziecko przynajmniej do 2. roku życia jeździło w foteliku ustawionym tyłem do kierunku jazdy. Zapobiega to uszkodzeniu kręgu szyjnego pod wpływem nagłego hamowania.

Homologacja ECE R44 i norma i-Size

Przed zakupem fotelika samochodowego dla dziecka należy upewnić się, że ma on europejski certyfikat bezpieczeństwa, czyli homologację ECE R44. Na ogół świadczy o tym pomarańczowo-biała naklejka znajdująca się pod siedzeniem fotelika. Ważne jest, aby dwiema ostatnimi cyframi numeru homologacji były cyfry „03” lub „04”. Jeśli są to cyfry „01” i „02”, fotelik nie nadaje się do użytku, ponieważ jest przestarzały. Na tej naklejce znajduje się także informacja o wadze dziecka, które może być przewożone w danym foteliku.

W sprzedaży są również foteliki zgodne z najnowszą normą bezpieczeństwa, i-Size. Mają one czarno-biały znaczek przedstawiający dziecko w foteliku w kwadratowej ramce. Standard ten zapewnia dziecku jeszcze większe bezpieczeństwo. Tak oznaczone foteliki można ponadto montować w samochodach z systemem ISOFIX, który umożliwia szybkie i stabilne zamontowanie fotelika, bez użycia pasów (nie oznacza to jednak, że nie trzeba ich potem zapinać).

Zobacz także

Wyniki testów zderzeniowych

Zanim kupi się fotelik samochodowy, dobrze jest zapoznać się również z wynikami testów zderzeniowych (tzw. crash testów). Podczas nich oceniane jest to, w jakim stopniu dany model fotelika zabezpiecza ciało dziecka przed uszkodzeniem wskutek wypadku samochodowego. Testy zderzeniowe prowadzone są przez niezależne organizacje i kluby samochodowe, np. niemiecki Allgemeiner Deutscher Automobil-Club (ADAC) oraz holenderski Automobil Motorrad Touring Club Reisen Touristik (ÖAMTC). Aktualne wyniki testów można znaleźć w internecie. Najlepiej jest wybrać takie siedzisko, które w kilku niezależnych testach uzyskało wysokie oceny, przynajmniej 3.

Fotelik właściwy dla wagi dziecka

Niezwykle ważne jest także to, aby fotelik był dopasowany do wagi i wzrostu dziecka. Dostępnych jest 5 grup fotelików:

  • 0 dla noworodków i niemowląt o wadzie niższej niż 10 kg,
  • 0+ dla niemowląt ważących mniej niż 13 kg,
  • I dla niemowląt, które ważą od 9 do 18 kg,
  • II dla dzieci, które ważą 15-25 kg,
  • III dla dzieci, które ważą 22-36 kg.

Górna krawędź oparcia fotelika powinna znajdować się nad głową dziecka. Jeśli głowa zaczyna wystawać ponad tę krawędź, należy go wymienić na większy.


Reklama
Reklama
Reklama
Reklama