Szczotkowanie zębów u dzieci
© ruslan_iefremov/Fotolia.com

Mycie pierwszych zębów dziecka

Szczotkowanie zębów u dzieci
© ruslan_iefremov/Fotolia.com

Zaniedbanie zębów mlecznych skutkuje próchnicą na zębach stałych. Dbajmy najpierw o dziąsła, a następnie szczotkujmy dziecięce ząbki bez pasty, silikonową szczoteczką nakładaną na palec.

 

Nie możemy zapominać, że to, jak dbamy o dziecięce mleczaki, warunkuje stan zębów stałych. Troska o same dziąsła również zaowocuje w przyszłości.

Kiedy wychodzą pierwsze ząbki?

Wyżynanie się zębów jest uwarunkowane genetycznie. Część dzieci ząbkuje już w trzecim miesiącu życia, a są przypadki bezzębnych dziąseł nawet u rocznych maluchów. Zazwyczaj najpierw pojawiają się dolne jedynki, a po około 2 tygodniach ich górne odpowiedniki. Zęby mleczne są bardzo słabo zmineralizowane, za czym idzie ich duża podatność na próchnicę. Problem z bakteriami nie znika z wypadnięciem mleczaków, gdyż przenoszą się one na stałe zęby.

Początki mycia dziąseł

Już od narodzin naszej pociechy powinniśmy co najmniej 2 razy dziennie (zwykle rano i koniecznie wieczorem) przemywać jej dziąsła i język. Co najmniej 20 minut po karmieniu nawijamy na palec wskazujący, wyjałowiony, wilgotny gazik, namoczony w letniej, przegotowanej wodzie i delikatnie przesuwamy nim po dziąsłach na całej ich długości. Używamy osobnych wacików do każdego z dziąseł. Nie ma potrzeby szczotkowania samych dziąseł. W ten sposób przyzwyczajamy bobasa do manipulacji w jego buzi. Zacznie kojarzyć posiłek z koniecznością dbania o uzębienie. Usuwamy z jamy ustnej resztki mleka, kaszki i bakterie.

 

W trakcie mycia dziąseł i zębów można masować dziecięcą buzię, głaskać ją od czoła w dół twarzy, śpiewać piosenki. Nałożenie zabawnej pacynki na palec i zabawa nią w takt rymowanki czy wierszyka również odwróci uwagę od zabiegu higienicznego.

Gryzak

Początkowo oswajamy dziecko ze szczotkowaniem ząbków za pomocą pierścieniowatej szczoteczki-gryzaczka. Maluch może ją bezpiecznie gryźć i żuć, przyzwyczajając się do obecności obcego przedmiotu w jamie ustnej i ćwiczy czynność mycia.

Pierwsze prawdziwe mycia zębów

Pierwsze mleczaki delikatnie szczotkujemy nakładaną na palec silikonową szczoteczką dla niemowląt. Włoski oczyszczają obolałe dziąsła i zęby, a my zyskujemy kontrolę nad procesem mycia wrażliwych zębów. Większa liczba mlecznych zębów w buzi to dobry moment na zakup szczoteczki, którą maluch może już także operować sam. Zawsze wybieramy szczoteczki przeznaczone do malutkiej buzi, z miękkim włosiem, zwilżamy je pod kranem i zaczynamy od mycia przednich zębów. Myjmy zęby przed lustrem, aby pociecha mogła jak najlepiej zaobserwować nasze ruchy i potem bez problemu je naśladować. Trzeba zachować szczególną ostrożność przy manipulacji szczoteczką w okolicach tylnej części języka, żeby nie wystąpił u dziecka odruch wymiotny.

Stosowanie pasty do zębów

Nie wybierajmy past smakowych, które zachęcą do ich zlizywania ze szczoteczki i połykania. Nałóżmy dziecku jedynie odrobinę pasty wielkości ziarnka grochu i jak najwcześniej nauczmy je pluć.


Więcej na temat opieka nad dzieckiem
Przeładuj

Ania z "Hotelu Paradise" jest zadowolona z tego jak wypadła w programie? To naprawdę szczere wyznanie uczestniczki

zobacz 02:11