Kot na stole u weterynarza w trakcie sprawdzania uszu
©gpointstudio/Fotolia

Czyszczenie uszu psu i kotu: praktyczne porady

Kot na stole u weterynarza w trakcie sprawdzania uszu
©gpointstudio/Fotolia

Wiedza na temat tego, jak czyścić uszy naszych pupili to podstawa w profilaktyce bolesnych, a niekiedy groźnych dla zwierząt stanów zapalnych. Niektóre rasy (np. pudle oraz psy i koty zwisłouche) mają genetycznie uwarunkowaną skłonność do gromadzenia woskowiny w kanale słuchowym.

Podczas codziennych zabiegów pielęgnacyjnych warto więc sprawdzać stan uszu oraz przerzedzać owłosienie, na którym osadzają się bakterie i kurz.

Kiedy i jak często czyścić uszy psu i kotu?

O potrzebie wyczyszczenia uszu u zwierzęcia świadczą pojawienie się warstwy wosku na małżowinie, częste przechylanie głowy i potrząsanie nią oraz intensywne drapanie się po uszach. Nieprzyjemny zapach, zmiana koloru wosku na ciemnobrązowy i wypływanie z kanału słuchowego żółtego bądź czarnego płynu to już objawy infekcji, która wymaga wizyty u weterynarza. Higienę uszu należy kontrolować codziennie, a ich czyszczenie wykonywać raz na 2 tygodnie lub rzadziej, jeśli nie zauważamy wyraźnej potrzeby. Warto pamiętać, że woskowina ma za zadanie chronić ucho, więc zbyt częste jej usuwanie może przynieść efekt odwrotny do zmierzonego.

Patyczki do uszu, wata czy gaza – czym czyścić uszy psu i kotu?

Obojętne jest, czym wyczyścimy uszy zwierzaka. Wybór między patyczkami, watą a gazą zależy od wielkości czworonoga i preferencji właściciela. Ważne, by niczego nie wkładać do kanału słuchowego – czynności higieniczne należy ograniczyć do powierzchni ucha zewnętrznego. Wprowadzanie akcesoriów higienicznych do wnętrza ucha powoduje przesuwanie woskowiny w głąb kanału, w wyniku czego powstaje czop.

W jaki sposób bezpiecznie wyczyścić uszy psu i kotu?

Aby prawidłowo wyczyścić uszy zwierzęcia, należy podejść do zabiegu ze spokojem. Zarówno kot, jak i pies, wyczuwają nastrój pana i w reakcji na jego nerwowe zachowania mogą odmówić współpracy. Najlepiej zacząć od zabawy z pupilem, a w jej trakcie wywinąć małżowinę uszną. Następnie trzeba zaaplikować na małżowinę specjalny preparat do czyszczenia uszu (do kupienia w sklepach zoologicznych i klinikach weterynaryjnych). Kiedy preparat rozpuści woskowinę, można ją usunąć, używając patyczka, waty bądź gazy. Niektóre płyny nadają się do aplikacji wewnątrz kanału słuchowego (w ilości kilku kropel, według wskazań producenta). Powinno się ją wykonywać dopiero po wyczyszczeniu zewnętrznej powierzchni uszu, a tuż po aplikacji – rozmasować małżowinę, by preparat dostał się jak najgłębiej. Rozpuszczony wosk po upływie kilku minut powinien zacząć wypływać z uszu. Wtedy wystarczy zebrać go podobnie jak przy czyszczeniu małżowiny.


Więcej na temat zwierzęta domowe
Przeładuj

Pierwsza scena filmu "Artyści przeciw nienawiści" zaczyna się od... przekleństw Dody! Artystka zdradza kulisy tej sytuacji

zobacz 00:49