Niemowlę leży w łóżku i pije mleko z butelki.
Image by LifetimeStock

Nocne karmienie niemowląt: skuteczny sposób na to jak oduczyć dziecko jedzenia w nocy

Niemowlę leży w łóżku i pije mleko z butelki.
Image by LifetimeStock

Jeżeli chcemy oduczyć dziecko jedzenia w nocy powinniśmy zaserwować mu pożywną i kaloryczną kolację, która zaspokoi głód dziecka na czas snu. Niemowlęta często budzą się w nocy z powodu złego snu lub z tęsknoty za rodzicem. Zamiast podawać im wtedy pierś należy ukołysać i utulić malucha do snu.

 

Nocne karmienie pełni ważną funkcję w trakcie rozwoju malucha, zwłaszcza w przypadku niemowląt, które powoli przybierają na wadze. Nocą mleko jest bardziej tłuste i kaloryczne. Zawiera też więcej potasu, żelaza i sodu.

Próchnica efektem nocnego podjadania

Oduczenie dziecka jedzenia w nocy jest kolejnym etapem rozwoju malucha. Jeśli karmimy piersią, maluch będzie domagał się nocnego podjadania. Warto oduczać dziecko tego nawyku, gdy dziecku wyrosną pierwsze zęby, które przez nocne podjadanie mogą być zaatakowane przez próchnicę.

Obfita kolacja i ciepła woda zamiast jedzenia w nocy

Jeżeli chcemy oduczyć dziecko nocnego jedzenia powinniśmy podawać mu kaloryczną kolację, np. kaszkę z owocami lub płatki zbożowe. Taki posiłek zaspokoi głód niemowlaka na całą noc i zapobiegnie nocnym pobudkom. Jeżeli dziecko obudzi się w nocy, pomimo sytej kolacji nie należy podawać mu piersi. Zamiast mleka można mu podać wodę do picia lub zmniejszyć ilość zjadanego pokarmu, karmiąc mlekiem z jednej tylko piersi. Często nocne pobudki motywowane są chęcią przytulenia się. Wystarczy wziąć malucha na ręce, utulić i ukołysać lub pomasować po pleckach, aby poczuło bliskość rodzica. Z czasem dziecko przyzwyczai się do tego, że nie dostaje piersi i przestanie się budzić na nocne podjadanie.  


Więcej na temat opieka nad dzieckiem
Przeładuj

Lewandowska, Sienkiewicz, Boruc... Te gwiazdy pokazały swoje brzuchy szybko po porodzie!

zobacz 02:18