niemowlę karmione z butelki
©julief514/Fotolia

Jak nauczyć niemowlę picia z butelki?

niemowlę karmione z butelki
©julief514/Fotolia

Niektóre dzieci bez problemu zaczynają pić z butelki zamiast z piersi, innym trzeba odrobinę w tym pomóc. Na rozpoczęcie nauki picia z butelki wybierz czas, kiedy dziecko jest zdrowe. Zastępuj pierś butelką, stopniowo zwiększając liczbę podawanych w ten sposób posiłków.

Nauka picia z butelki: wybierz odpowiedni moment

Wprowadzanie karmienia butelką zacznij wtedy, kiedy dziecko będzie zdrowe i spokojne. Jeśli choruje albo w jego życiu zachodzi inna ważna zmiana, poczekaj z rozpoczęciem karmienia z butelki.

Nauka picia z butelki: wprowadzaj posiłki z butelki stopniowo

Zacznij od podawania dziecku butelki raz dziennie, zastępując w ten sposób jeden z posiłków. Co drugi dzień zwiększaj o jeden liczbę posiłków podawanych butelką. Nie przekraczaj jednak zalecanej dzieciom w określonym wieku liczby oraz objętości posiłków.

Nauka picia z butelki: picie z butelki przez sen

Jeśli dziecko pije przez sen, spróbuj podawać mu wtedy butelkę. Być może dziecko przez sen nie zauważy różnicy i łatwiej będzie go oswoić ze smoczkiem zamiast piersi.

Nauka picia z butelki: inna osoba zastępująca podczas karmienia mamę

Dziecko może kojarzyć mamę z karmieniem piersią i nie rozumieć, dlaczego tym razem podaje mu ona butelkę. Z tego względu może odmawiać przyjęcia pokarmu z butelki. Poproś kogoś innego, np. tatę dziecka albo babcię, żeby karmiła dziecko z butelki. Wyjdź w czasie karmienia z pokoju.

Nauka picia z butelki: wypróbuj różne rodzaje smoczków

Smoczki butelek zazwyczaj przypominają kształtem pierś. Mimo wszystko różnią się one m.in. długością końcówki lub jej szerokością. Przetestuj kilka rodzajów smoczków, być może któryś z nich szczególnie przypadnie do gustu dziecku i chętnie będzie z niego piło.

Nauka picia z butelki: ogrzej smoczek przed podaniem butelki

Zanim podasz dziecku butelkę, ogrzej smoczek w gorącej wodzie. Dzięki temu będzie on bardziej przypominał dziecku pierś mamy.

Nauka picia z butelki: dostosuj strumień mleka

Staraj się, żeby mleko nie płynęło z butelki ani zbyt wolno, ani zbyt szybko. Poruszaj butelką, żeby sprawdzić, jaki strumień mleka jest najlepszy dla dziecka.

Przeładuj

Jak Paula Tumala zareagowała na wieść o ciąży bliźniaczej? Taka reakcja to zupełna normalność!

zobacz 01:36