Kobieta z dzieckiem
Image by LifetimeStock.com

Idealna niania: dlaczego nie zatrudniać znajomej jako opiekunki?

Kobieta z dzieckiem
Image by LifetimeStock.com

Gdy zaczynamy poszukiwać niani do opieki nad dzieckiem, powinniśmy być ostrożni. W końcu przyjmujemy pod własnym dach obcą osobę i oddajemy w jej ręce naszą pociechę. Idealna niania to czuła i odpowiedzialna osoba, a nie ktoś zainteresowany wyłącznie zarobkiem.

 

Podchodząc pierwszy raz do poszukiwań opiekunki do dzieci, popełniamy wiele błędów – skupiamy się na osobowości przyszłej niani lub mylnie łączymy wiek z doświadczeniem.

 

Do rozmowy z przyszłą nianią należy się przygotować. Spontaniczna rozmowa nie wystarczy, aby dobrze zorientować się w kwalifikacjach i charakterze opiekunki.

Najczęstsze błędy popełniane podczas przyjmowania nowej niani:

  • Pośpiech – poszukiwanie niani „na już” to sytuacja, w której możemy być przekonani do każdej osoby. Nie będzie nam zależeć na znalezieniu idealnej niani, tylko na zatrudnieniu kogokolwiek. Aby dobrze podejść do poszukiwań przejrzyjmy portale internetowe, fora, popytajmy znajomych.
  • Zatrudnienie znajomego – trudniej zwrócić uwagę osobie znanej. Dodatkowo przeważnie zbyt mocno ufamy takiej osobie w porównaniu do kogoś z zewnątrz.
  • Przyjmowanie osoby w podeszłym wieku z myślą, że ma najwięcej doświadczenia – wiek nie powinien decydować przy przyjmowaniu niani. Często słyszy się stwierdzenie: skoro sama wychowałam swoje dzieci, to i obcym umiem się zająć. Na pewno jest to prawda, ale zająć, a zaopiekować się to różnica, na którą powinni zwracać uwagę rodzice.
  • Skupienie się tylko i wyłącznie na kwalifikacjach – dyplom ukończenia studiów i kursów jest oczywiście potrzebny i wymagany, jednak nie powinien zaważyć na wyborze niani. Warto zapytać o praktyczne wykorzystanie wiedzy.
  • Brak przedstawienia konkretnych obowiązków przyszłej niani – wymagane jest, aby przedstawić listę zadań dla przyszłej niani – np. gotowanie dla dziecka.
  • Kierowanie się przy wyborze tylko i wyłącznie cechami osobowościowymi – najmilsza opiekunka nie sprawi, że dziecko otoczone zostanie właściwą opieką, powściągliwa kobieta może stać się najlepszą nianią. Patrzmy na jej kompetencje, podejście do ludzi. Bazowanie tylko na własnych odczuciach co do drugiej osoby często jest mylne.

 

W poszukiwaniu przyszłej niani powinniśmy spojrzeć na nią globalnie, czyli biorąc pod uwagę wszystkie aspekty jej pracy: kompetencje, referencje, podejście do dzieci, wiedzę z zakresu rozwoju dzieci, znajomość aktywnych form spędzania czasu. Niania powinna wykazywać zainteresowanie dzieckiem, którym ma się opiekować. Mniej idealna niania na wstępie zapyta o wysokość wynagrodzenia.

Przeładuj

W "Przyjaciółkach" Wiktor zdradził Patrycję? "Jestem pewna!" Zobaczcie, co się wydarzy w kolejnym odcinku!

zobacz 00:30