Terminy ferii zimowych
© yanlev/Fotolia.com

Terminy ferii zimowych 2018 – podział ferii na województwa

Terminy ferii zimowych
© yanlev/Fotolia.com

Ferie zimowe 2018 rozpoczynają się od 15 stycznia. Pierwszą grupą udającą się na przerwę międzysemestralną są uczniowie z województw: dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego i zachodniopomorskiego. Terminy ferii zimowych ogłaszane są corocznie przez Ministra Edukacji Narodowej. 

 

Ferie zimowe 2018 są z niecierpliwością wyczekiwane przez wszystkich uczniów. Jest to dwutygodniowa przerwa umożliwiająca wyjazd w wiele ciekawych miejsc, np. w góry. Terminy ferii zimowych w poszczególnych województwach są różne, dlatego warto wcześniej sprawdzić, kiedy można zaplanować zimowy wyjazd i wypoczynek. 

Terminy ferii zimowych 2018 – dlaczego są różne?

Ferie zimowe 2018 są upragnioną przez wszystkich uczniów dwutygodniową przerwą międzysemestralną, w trakcie której można zaplanować wyjazd na górskie stoki czy w inne ciekawe i malownicze miejsca. Ustalone terminy zimowe są różne dla poszczególnych części kraju. Podział ferii zimowych na województwa ma na celu zmniejszenie natłoku w pociągach, na stokach górskich oraz w pensjonatach, na co narzekali uczniowie, rodzice, nauczyciele oraz ośrodki przyjmujące wycieczkowiczów. Decyzja o podziale ferii zapadła w 2003 roku. Ferie zimowe 2018 jako pierwsi rozpoczną uczniowie z województw: dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego i zachodniopomorskiego. Ostatni w kolejce do długo wyczekiwanego odpoczynku będą natomiast uczniowie zamieszkujący województwa: kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie oraz wielkopolskie. 

Dokładne terminy ferii zimowych 2018 

Terminy rozpoczęcia i zakończenia ferii zimowych dla poszczególnych województw ogłaszane są co roku przez Ministra Edukacji Narodowej w rozporządzeniu o organizacji roku szkolnego. W tym samym terminie zimową przerwę mają uczniowie z dwóch, czterech lub pięciu województw. Grupy odbywające ferie zimowe w tym samym terminie są niezmienne. Corocznie zmienia się jedynie termin zimowego wypoczynku. Przerwa międzysemestralna trwa dwa tygodnie – rozpoczyna się w poniedziałek i kończy w niedzielę. 

  • 15 – 28 stycznia 2018r. – województwa: dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie,
  • 22 stycznia – 4 luty 2018r. – województwa: podlaskie, warmińsko-mazurskie,
  • 29 stycznia – 11 luty 2018r. – województwa: lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie,
  • 12 – 25 luty 2018r. – województwa: kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie. 

Pomysły na ferie zimowe 2018

W ferie zimowe większość uczniów marzy o wyjeździe w ośnieżone góry. Taka forma wypoczynku umożliwia nacieszenie oka pięknymi i malowniczymi widokami, a dodatkowo zapewnia mnóstwo atrakcji dla dzieci. Wśród nich pojawiają się: kuligi, zimowe ogniska z pieczeniem kiełbasek, wizyty na stokach narciarskich, a dla najmłodszych jazda na sankach, lepienie bałwana, robienie aniołków w śniegu oraz bitwa na kulki śnieżne. W okresie ferii zimowych, kiedy rodzicie nie mogą wziąć urlopu dzieci można wysłać na zimowe obozowiska. W ten sposób zapewniamy dziecku profesjonalną opiekę oraz dobrze i ciekawie zorganizowany czas wolny. Ferie zimowe są jednak doskonałą okazją na rodzinny wyjazd i miłe spędzenie czasu. Wiele ośrodków wypoczynkowych, zarówno w górach, jak też nad morzem ma w swojej ofercie rodzinne, kilkudniowe pakiety pobytowe. 

Przeładuj

Ostatnie pożegnanie Pawła Królikowskiego. Zapamiętamy jego uśmiech i dobre serce!

zobacz 01:36