nóżki dziecka
Image by LifetimeStock.com

Jak rozwija się dziecko od 7. do 12. miesiąca życia?

nóżki dziecka
Image by LifetimeStock.com

Okres niemowlęcy obejmuje pierwsze 12 miesięcy życia dziecka. Pierwszy z nich to stadium noworodka. Po 6. miesiącu życia dziecka, rozpoczyna się okres jego indywidualnego rozwoju, który może przebiegać inaczej w przypadku każdego niemowlęcia.

Siódmy miesiąc

W tym miesiącu życia, dziecko nabywa umiejętność pełzania, siadania i podciągania się do przodu. Potrafi ono utrzymać przedmiot w dwóch dłoniach. Umie również nim się bawić i obracać go. Czasami siedmiomiesięczne dziecko reaguje już na swoje imię. W tym miesiącu uczy się żuć i gryźć.

Ósmy miesiąc

W ósmym miesiącu niemowlę potrafi obrócić się wokół własnej osi. Umie też siedzieć samodzielnie, ale zdarzają mu się problemy z utrzymaniem prostych pleców. Nadal chwyta zabawki rękoma, nie opuszkami palców. Ósmy miesiąc to czas, kiedy można zacząć próbować uczyć dziecko klaskać i machać.

Dziewiąty miesiąc

W dziewiątym miesiącu życia dziecko waży około 6 kilogramów. Zdarza się, że umie raczkować. Potrafi też siedzieć wyprostowane, ale tylko około minuty. Dziecko umie naśladować zabawy manualne, na przykład „idzie rak nieborak”, pokazać zwierzę na obrazku, na przykład kota czy psa. Dziewięciomiesięczne dziecko powtarza świadomie sylaby, na przykład „ma-ma”.

Dziesiąty miesiąc

W dziesiątym miesiącu dziecko jest sprawne: siedzi wyprostowane i raczkuje. Ćwiczy także utrzymanie równowagi. Z chęcią bawi się niewielkimi przedmiotami, naśladuje gesty i mimikę innych osób.

Jedenasty miesiąc

Niemowlę umie samodzielnie wstać i przytrzymać się mebli. Sprawnie raczkuje i potrafi turlać piłkę. W tym miesiącu powinno już jeść owoc pokrojony na kawałki, na przykład jabłko.

Dwunasty miesiąc

Po upływie roku od urodzin waga dziecka jest 3-krotnie większa. Niemowlę ma już około sześciu zębów. Próbuje chodzić samodzielnie. Wypowiada pierwsze słowa. Umie rozpoznać członków rodziny i reagować na ich polecenia.


 

Przeładuj

Anna Mucha w półfinale "Czaru Par"! "Małżeństwo to jest obóz przetrwania"

zobacz 00:30