chłopiec leży na fotelu dentystycznym
©cnky photography/Fotolia

Pierwsza wizyta u dentysty – jak przygotować do niej dziecko?

chłopiec leży na fotelu dentystycznym
©cnky photography/Fotolia

Na pierwszą wizytę z dzieckiem u dentysty warto wybrać się jak najwcześniej, zanim na jego zębach pojawią się ślady próchnicy, lub od razu, kiedy zaczną one być widoczne. Im dłużej będziesz zwlekać, tym bardziej bolesny zabieg czeka dziecko. Tak czy inaczej badanie stomatologiczne, nawet zdrowych zębów, nie jest przyjemne. Warto wcześniej przygotować dziecko na to, co będzie działo się w gabinecie dentystycznym.

Wybierz stomatologa, który ma odpowiednie podejście do dzieci

Zanim wybierzesz się z dzieckiem na wizytę, umów się na nią osobiście, w gabinecie stomatologa. Zobacz, czy lekarz budzi twoje zaufanie. Popytaj o opinię innych rodziców, być może polecą ci dentystę, który ma dobre podejście do dzieci. Niektóre gabinety stomatologiczne są wyposażone w kąciki, w których dzieci czekające na zabieg mogą porysować lub pobawić się klockami. To pomaga w zbudowaniu pozytywnego nastawienia dziecka do dentysty, a jeśli boi się wizyty, do zajęcia jego myśli czymś innym. Na wizytę możecie zabrać ulubioną przytulankę dziecka.

Opowiedz dziecku, dlaczego warto często odwiedzać dentystę

Jeśli dziecko będzie zadawało ci pytania dotyczące leczenia zębów, udzielaj mu odpowiedzi. Przekonaj je, że warto często odwiedzać dentystę, ponieważ dzięki temu będzie on mógł wyleczyć małe ubytki, zanim się powiększą. Powiedz, że leczenie małych ubytków boli znacznie mniej niż leczenie dużych, i dlatego nie warto zwlekać z wizytą. Nie obiecuj dziecku, że zabieg nie będzie bolesny. Może się okazać, że borowanie będzie konieczne, wtedy stracisz wiarygodność u dziecka. Wytłumacz natomiast dziecku, że ten chwilowy ból zapobiegnie silniejszemu, który na pewno pojawiłby się, gdybyście nie odwiedzili stomatologa.

Bądź dla dziecka dobrym przykładem

Nie zdradzaj się przy dziecku ze strachem przed dentystą. Nawet w żartach nie mów nic, co mogłoby oznaczać, że boisz się wizyty u stomatologa. Pokaż, że chodzenie do dentysty jest normalne i choć często wiąże się z bólem, w konsekwencji przynosi korzyść: zdrowe, silne zęby. Po wizycie połączonej z leczeniem pogratuluj dziecku jednego zdrowego zęba więcej. Pokaż, że ma prawo być dumne ze swoich zdrowych zębów.

Przeładuj

Czy "rodzinka.pl" wróci?! Tomasz Karolak ma doskonały pomysł! Ale czy to możliwe?

zobacz 02:33