zmartwiony chłopczyk siedzi na ławce
©V&P Photo Studio/Fotolia

Jak diagnozuje się mózgowe porażenie dziecięce?

zmartwiony chłopczyk siedzi na ławce
©V&P Photo Studio/Fotolia

Dziecięce porażenie mózgowe to choroba, będąca konsekwencją uszkodzenia mózgu. Może do niego dojść jeszcze w rozwoju prenatalnym, podczas porodu lub w ciągu pierwszych tygodni życia. Czasami występuje także w ciągu pierwszych kilku lat w wyniku nagłego niedotlenienia mózgu, przykładowo przy podtopieniu.

 

Kluczowa dla dalszego rozwoju dziecka jest jak najszybsza diagnoza, ponieważ im wcześniej podejmie się leczenie i terapię, tym lepsze osiągnie się rezultaty. Na szczęście jest to zespół zaburzeń niepostępujących – oznacza to, że dziecięce porażenie mózgowe nie nasila się.

Diagnostyka różnicowa przy dziecięcym porażeniu mózgowym

Postawienie ostatecznej diagnozy mózgowego porażenia dziecięcego (mpd) może trwać nawet do trzech lat, w związku z tym nawet jeśli występuje cień podejrzenia, należy niezwłocznie rozpocząć rehabilitację. Wykonywanie ćwiczeń przez zdrowe dzieci nie zaszkodzi, a nawet wpłynie pozytywnie na ich koordynację, natomiast w przypadku dzieci z mpd zwlekanie z podjęciem rehabilitacji skutkuje „utratą” najlepszego czasu, czyli okresu największej plastyczności mózgu.

 

Aby postawić diagnozę, lekarz musi przede wszystkim zebrać jak najwięcej informacji na temat:

  • przebiegu ciąży,
  • porodu,
  • okresu noworodkowego.

Niezbędne jest włączenie w proces diagnozy neurologa, który oceni poziom rozwoju motorycznego dziecka, zbada specyficzne odruchy. W celu diagnozy różnicowej, która polega na wykluczeniu chorób, mogących mieć podobne objawy (np. zespół Downa, dystrofię mięśniową Duchenne'a), należy przeprowadzić również badania chromosomalne.

 

W trakcie diagnozy należy także przeprowadzić rezonans magnetyczny i tomografię komputerową, by sprawdzić, czy występują uszkodzenia mózgu, a jeśli tak, to jak są duże i które obszary obejmują.

 

Wykonuje się również:

  • badania krwi – poziom glukozy, czynność tarczycy, poziom bilirubiny, kwasy organiczne, proteinogram),
  • badania elektrofizjologiczne – elektroencefalografię, elektronystagmografię i elektromiografię,
  • niekiedy także biopsje nerwów i mięśni.

 

Przeładuj

Mikołaj z "Love Island" zdradził, że ma wiele propozycji od nieznajomych kobiet. Jak zareagowała Sylwia?

zobacz 01:27