Czym jest i dla kogo jest skierowana terapia integracji sensorycznej?
© ilkercelik/Adobe Stock

Terapia integracji sensorycznej - czym jest i co warto o niej wiedzieć?

Czym jest i dla kogo jest skierowana terapia integracji sensorycznej?
© ilkercelik/Adobe Stock

Terapia integracji sensorycznej nazywana również terapią zaburzeń przetwarzania sensorycznego jest formą terapii dla dzieci mających zaburzenia przetwarzania sygnałów płynących z otoczenia. Jej głównym celem jest poprawa lub całkowite przywrócenie prawidłowego odbierania, przetwarzania i reakcji sygnałów zmysłowych. Dzięki dużej efektywności takich zajęć, cieszą się one coraz większą popularnością wśród rodziców dzieci z tego typu zaburzeniami.

 

Pierwsze objawy zaburzeń można dostrzec u kilkuletnich dzieci, które powinny cechować się pewnymi typowymi aktywnościami, a z jakichś powodów tego nie robią.

Czym są zaburzenia integracji sensorycznej i jak się objawiają?

Rozwój integracji sensorycznej rozpoczyna się już w okresie płodowym i trwa nieprzerwanie do około 7. roku życia. Jeśli rozwój przebiega prawidłowo, to zachowanie dziecka nie odbiega od norm. Oznacza to, że mózg odpowiednio odbiera wszelkie bodźce zmysłowe, właściwie je przetwarza, segreguje, rozpoznaje i tworzy tzw. reakcję adaptacyjną. Najprościej rzecz ujmując, chodzi o naturalne reakcje ruchowe i myślowe względem otoczenia.

 

Należy podkreślić, że zaburzenia integracji sensorycznej nie są wynikiem uszkodzeń narządów zmysłów (np. niedosłuch). Zaburzenia te są związane z nieprawidłowościami z zakresu przetwarzania bodźców sensorycznych z takich systemów, jak:

 • czuciowy,
 • wzrokowy,
 • słuchowy,
 • smakowy,
 • węchowy,
 • przedsionkowy.

 

Objawy zaburzeń integracji sensorycznej mogą przybierać różną formę. Najczęściej obserwuje się takie objawy, jak:

 • nieprawidłowy poziom aktywności ruchowej,
 • niewłaściwy poziom uwagi i koncentracji,
 • wzmożona lub obniżona wrażliwość na bodźce zewnętrzne,
 • słaba koordynacja ruchowa,
 • opóźniony rozwój mowy,
 • zbyt duża emocjonalność.

 

Określenie powodów powstawania zaburzeń integracji sensorycznej jest trudne. Uważa się, że są one wynikiem przebiegu ciąży i porodu oraz niewłaściwej aktywizacji dziecka w pierwszych miesiącach życia.

Terapia integracji sensorycznej: jak wygląda i gdzie się ją wykonuje?

Terapia integracji sensorycznej ma formę różnego rodzaju zabaw aktywizacyjnych mających na celu przywrócenie właściwych reakcji dzieci na bodźce zewnętrzne. Diagnozę i wdrożenie odpowiednich zajęć powinien postawić wykwalifikowany, certyfikowany terapeuta. Tylko taka osoba jest w stanie właściwie poprowadzić terapię i gwarantuje bezpieczeństwo prowadzonych zajęć.

 

Terapie integracji sensorycznej są prowadzone w specjalnie stworzonych do tego salach. Z racji dynamicznego rozwoju terapii w Polsce powstaje coraz więcej specjalistycznych sal. Podczas terapii dzieci wykonują szereg różnych aktywności m.in. jeżdżą na deskorolce, bujają się w hamaku czy balansują na kołysce.

Przeładuj

Weronika Rosati odradzała Julii Wieniawa udział w "Tańcu z Gwiazdami". Dlaczego?!

zobacz 02:00