Ciężarna kobieta stoi przy oknie
©Syda Productions/Fotolia

Poród indukowany: wskazania, metody i ryzyko z nim związane

Ciężarna kobieta stoi przy oknie
©Syda Productions/Fotolia

Poród indukowany, czyli wywoływany, jest zalecany tylko w przypadku poważnego zagrożenia zdrowia matki i dziecka. Nie powinno się go przeprowadzać bez wyraźnych wskazań, ponieważ niesie duże ryzyko komplikacji.

 

Według zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) odsetek sztucznie wywoływanych urodzeń nie powinien przekraczać 10% wszystkich porodów w danym kraju. W Polsce indukowana jest nawet połowa porodów.

Główne wskazania do indukcji porodu: przenoszona ciąża, cukrzyca i choroby nerek

Wywołanie porodu powinno przeprowadzać się tylko w przypadku poważnego zagrożenia zdrowia matki lub dziecka, a nie na życzenie rodzącej. Wskazaniami do indukcji porodu są:

 

Wywołanie porodu zawsze powinno być skonsultowane z ciężarną. Lekarz powinien poinformować kobietę o możliwych sposobach indukcji i ewentualnym ryzyku, jakie niesie ze sobą ta metoda.

Indukcja porodu w szpitalu – metody

Na salach porodowych stosuje się najczęściej 4 metody indukcyjne. Wybór, którą z nich wykonać podejmuje lekarz na podstawie stopnia dojrzałości szyjki macicy.

 

  • Poród wywoływany oksytocyną. Kroplówka z hormonem przyspieszającym akcję porodową podawana jest w przypadku, gdy szyjka macicy jest w pełni dojrzała (jest skrócona, miękka i częściowo lub całkowicie rozwarta).
  • Amniotomia, czyli przebicie pęcherza płodowego. Jest to najbardziej popularna metoda indukcji porodu w Polsce. Nie jest to zabieg bolesny, ale niesie ze sobą duże ryzyko powikłań.
  • Odklejenie dolnego bieguna pęcherza płodowego. Jest to sposób mało inwazyjny, ale jednocześnie bolesny.
  • Wprowdzenie dopochwowo żelu prostaglandynowego. Metodę stosuje się, kiedy szyjka macicy jest niedojrzała. Żel zawierający hormony pomaga w jej rozwarciu.

Ryzyko związane z wywoływaniem porodu

Poród indukowany niesie ze sobą duże ryzyko komplikacji. Sztuczne wywołanie porodu sprawia, że skurcze są bardziej bolesne. Silny ból może utrudniać poród, a podanie środków znieczulających spowalnia akcję porodową. Istnieje też prawdopodobieństwo, że dziecko źle ułoży się w kanale rodnym, przez co może dojść do jego niedotlenienia. Indukcja porodu może także doprowadzić do krwotoku, uszkodzenia macicy lub szyjki macicy, przedwczesnego oddzielenia się łożyska. Poród indukowany często i tak kończy się cesarskim cięciem.

Jak naturalnie wywołać poród?

Istnieją sposoby, dzięki którym można naturalnie przyspieszyć akcję porodową w ostatnich dniach ciąży. Należą do nich:

  • Masaż brodawek - masowanie piersi prowadzi do produkcji naturalnej oksytocyny, która przyspiesza poród. Brodawki należy stymulować przez około 20 minut dziennie.
  • Stosunek płciowy - prostaglandyny zawarte w męskim nasieniu pomagają przygotować szyjkę macicy do porodu, a podczas orgazmu uwalnia się oksytocyna.
  • Aktywność fizyczna – spacery, taniec, wchodzenie po schodach - kiedy przyszła mama porusza się, dziecko ustawia się coraz głębiej w kanale rodnym.
  • Wcieranie olejków - wyciągi z szałwii i wiesiołka wmasowywane w skórę mogą pobudzić mechanizm porodowy.
  • Ciepłe kąpiele - woda relaksuje organizm i przygotowuje go do porodu.

Więcej na temat poród
Przeładuj

Wojewódzki w "Idolu" nazwał ją "Pączkiem". Dziś Nina Cieślińska pracuje w telewizji i wygląda jak zupełnie inna osoba

zobacz 00:48