Jaki prezent na dzień dziecka?
© Konstantin Yuganov/Adobe Stock

Dzień Dziecka - czy spełniać dziecięce zachcianki?

Jaki prezent na dzień dziecka?
© Konstantin Yuganov/Adobe Stock

Dzień Dziecka należy do tych wyjątkowych, kiedy pozwalamy pociechom na więcej niż zwykle. Jednak nawet z okazji tego święta nie należy przekraczać granic zdrowego rozsądku. Dzieci nie zawsze mają świadomość, że proszą o zbyt wiele lub ich pomysły mogą się źle skończyć lub są bardzo trudne do zrealizowania.

 

Często usprawiedliwieniem rodzica, który np. zgadza się na drogi zakup zabawki, jest stwierdzenie, że “to tylko ten jeden raz”. O ile dobro najmłodszych powinno zawsze leżeć na sercu, to jednak trzeba pamiętać, że o wielkości uśmiechu dziecka, nie zawsze przesądza drogi prezent.

Dziecięce zachcianki - jak z nich wybrnąć?

Przed zbliżającym się Dniem Dziecka warto przeprowadzić rodzinny wywiad, o czym marzy nasz syn lub córka, np. podpytując rodzeństwo. Jeśli domowy budżet nie jest w stanie udźwignąć takiego wydatku, warto wcześniej porozmawiać z dzieckiem i zaproponować inne rozwiązanie lub obiecać, że otrzyma większy prezent z okazji np. kolejnych świąt. Jeśli jednak bardzo nam zależy, aby najmłodszy z domowników otrzymał, np. upragniony rower, dobrze porozmawiać z najbliższą rodziną - rodzicami chrzestnymi lub dziadkami i uprzedzić, aby nie kupowali osobnych podarunków, a dołożyli się do jednego wspólnego. W ten prosty sposób można uniknąć ryzyka zakupu nietrafionych rzeczy, a przy tym poradzić sobie z dużymi kosztami.

 

Zdarzają się sytuacje, w których młodzież uparcie próbuje postawić na swoim i nie tylko prosi, ale wręcz domaga się wymyślonego przez siebie prezentu. W takiej sytuacji, no cóż, trzeba zachować się jak rodzic - dzielnie znieść obrażoną minę i tupanie nogami, a z drugiej strony pokazać na swój sposób, że w tym i w każdym innym dniu, dziecko jest dla nas wyjątkowe.

Jak spędzić Dzień Dziecka?

Dla najmłodszych liczy się przede wszystkim czas, który są w stanie poświęcić im rodzice - kiedy odejdą od biurka, zrezygnują ze służbowego wyjazdu czy spotkania ze znajomymi. Zamiast tego wielką frajdą jest urządzenie wspólnego gotowania, rowerowej wycieczki, a nawet bitwy na miecze świetlne z “Gwiezdnych Wojen”. Nawet jeśli nasz małolat marzy o elektrycznej deskorolce czy najnowszej grze na Playstation, to czas spędzony w towarzystwie najbliższych sprawi, że poczuje się nie tylko kochany, ale również najważniejszy. Dzień Dziecka jest doskonałą okazją, aby mu o tym przypomnieć.

Więcej na temat prezenty opieka nad dzieckiem
Przeładuj

Klaudia El Dursi z "Hotelu Paradise" urodziła dwoje dzieci, a ma idealną sylwetkę! Dieta? Ćwiczenia? Zdradziła swój sposób!

zobacz 03:13