Dwójka dzieci skacze na trampolinie.
©illustrissima/fotolia

Bezpieczne ćwiczenia na trampolinie dla dzieci

Dwójka dzieci skacze na trampolinie.
©illustrissima/fotolia

Ćwiczenia na trampolinie wzmacniają mięśnie, dotleniają, poprawiają koordynację ruchową i pomagają zrzucić zbędne kilogramy. Są one idealne dla dzieci, ponieważ zapewniają doskonałą zabawę. Na trampolinie można ćwiczyć zarówno w ogrodzie, jak i na specjalnych salach, np. w „parkach trampolin”.

 

Ćwiczenia na trampolinie są bezpieczne nawet dla dzieci z dużą otyłością, ponieważ nie obciążają stawów.

Przykłady ćwiczeń dla dzieci na trampolinie

Przed wejściem na trampolinę dziecko powinno wykonać krótką rozgrzewkę, np. przez minutę robić pajacyki (skakanie w miejscu do rozkroku z jednoczesnym rozkładaniem ramion), przez minutę skrętoskłony (dotykanie rozłożonymi rękami podłogi raz po prawej, raz po lewej stronie, w rozkroku) i przez kolejną minutę biegać w miejscu. Następnie może wejść na trampolinę i każde z poniżej opisanych ćwiczeń wykonywać przez 2 minuty.

 

  • Skakanie w miejscu na nogach w niewielkim rozkroku z rękami uniesionymi przed siebie.
  • Bieg w miejscu z uderzaniem piętami w pośladki.
  • Pajacyki na trampolinie.
  • Skakanie na czworaka: dziecko pochyla się tak, żeby dotykać rękami maty trampoliny i skacze w tej pozycji.
  • Wstawanie i siadanie: dziecko podskakuje na nogach tak, żeby opaść na matę pupą, po czym odbija się i staje na nogi.

Tę sekwencję ćwiczeń można powtórzyć dowolną liczbę razy.

Jak zadbać o bezpieczeństwo dziecka ćwiczącego na trampolinie?

Dziecku ćwiczącemu na trampolinie należy zapewnić bezpieczeństwo, ponieważ w czasie ćwiczeń może łatwo się zapomnieć i stracić panowanie nad własnym ciałem. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na to, czy trampolina ma wystarczająco wysoką siatkę zewnętrzną. Jej wysokość od maty do górnej krawędzi powinna wynosić przynajmniej 1,5 wzrostu dziecka. Spód trampoliny powinien być zabezpieczony osłoną tak, żeby nie mogło wejść pod niego inne dziecko. Liczba dzieci, które mogą jednocześnie ćwiczyć na trampolinie zależy od jej wielkości. Najlepiej jest jednak, aby na trampolinie w tym samym czasie znajdowało się tylko jedno dziecko.

 

Dziecko nie może wnosić na trampolinę żadnych przedmiotów, nie może też mieć niczego w ustach, ani jedzenia, ani gumy do żucia. Przed wejściem musi zdjąć buty. Najbezpieczniej, aby ćwiczyło w skarpetkach antypoślizgowych z gumowymi elementami stabilizującymi na podeszwie. Należy poinstruować dziecko, aby w trakcie ćwiczeń starało się przebywać jak najbliżej centrum maty. Częstą przyczyną urazów doznawanych podczas ćwiczeń na trampolinie jest bowiem uderzenie w sztywną ramę maty. Przez cały czas obserwujmy ćwiczące dziecko. Jeśli nie przestrzega zasad, powinniśmy je niezwłocznie upomnieć.


 

Przeładuj

Taniec z Gwiazdami. Julia Wieniawa o przegranej: "Nie jestem idiotką, czytam te komentarze! Spodziewałam się tego"

zobacz 02:53