Niemowlę płacze w łóżeczku.
©ThorstenSchmitt/stock.adobe.com

Co zrobić, gdy niemowlę dużo płacze?

Niemowlę płacze w łóżeczku.
©ThorstenSchmitt/stock.adobe.com

Płaczące godzinami niemowlę to największy problem wielu młodych rodziców. Często nie wiedzą oni, co wtedy zrobić i doskwiera im lęk przed tym, czy coś złego nie dzieje się z dzieckiem. Stres i zmęczenie również nie ułatwiają uspokojenia małego dziecka.

 

Istnieje jednak kilka sposobów przydatnych, gdy niemowlę dużo płacze, które warto znać. Nie wszystkie z nich w każdej sytuacji okażą się skuteczne, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, żeby je wypróbować.

 

Czemu niemowlę dużo płacze?

 

Wciąż można spotkać się z opinią, że niemowlęta płaczą po to, żeby manipulować rodzicami. Tak jednak nie jest. Płacz jest jedynym sposobem komunikacji, po który może sięgnąć tak małe dziecko, żeby zawiadomić opiekuna, że jakieś jego potrzeby są niezaspokojone. Jeżeli dziecko jest przewinięte, nakarmione, zadbane, wyspane i wydaje się, że fizycznie nic mu nie dolega, to nadal może czegoś potrzebować. Niemowlęta potrzebują też bliskości, dotyku czy odpowiedniego poziomu stymulacji (mogą się po prostu nudzić albo mieć za dużo wrażeń).

 

Wizyta u lekarza, gdy niemowlę dużo płacze

 

Jeżeli rodzic ma wrażenie, że niemowlę za dużo płacze, przede wszystkim powinien skontaktować się z pediatrą, który pomoże ocenić czy przyczyny nie leżą w jakimś problemie natury medycznej. Nigdy nie jest to stratą czasu, bo informacja o tym, że z dzieckiem jest wszystko w porządku pozwala rodzicom się uspokoić, dzięki czemu łatwiej im jest opiekować się niemowlęciem i je uspokajać.

 

Noszenie, gdy niemowlę dużo płacze

 

Jednym z najlepszych i sprawdzonych sposobów na to, że niemowlę dużo płacze jest noszenie. Zapewnia ono dziecku bliskość i czułość, umożliwia rozluźnienie mięśni, ułatwia wydalenie nadmiaru gazów z przewodu pokarmowego.

 

Jak rozluźnić niemowlę, które dużo płacze

 

Najbardziej polecane sposoby na rozluźnianie niemowląt to zapewnienie mu atmosfery czułości i miłości, noszenie, stosowanie masażu dla niemowląt, głaskanie i kąpiele.

 

Co może zrobić rodzic, gdy niemowlę dużo płacze?

 

Oprócz wykorzystania najbardziej znanych sposobów, które uspokajają płaczące niemowlę, rodzic może po prostu mu towarzyszyć, będąc przy nim i przytulając je. Choć może mieć wrażenie, że dziecko płacze niezależnie od tego, co robi, to pozostawienie go samemu sobie nie jest dobrym pomysłem.

 

Rodzic powinien też zadbać o siebie i własne potrzeby i szukać pomocy innych osób, które mogłoby zmienić go przy płaczącym dziecku, gdyż niespokojnej osobie trudniej jest uspokoić niemowlę.

Przeładuj

Metamorfozy uczestniczek "Hotel Paradise"! Która z nich przeszła największą przemianę?

zobacz 01:27