Chłopiec w okresie dojrzewania siedzi przy biurku
©pololia/Fotolia

Fizyczne objawy dojrzewania u chłopców

Chłopiec w okresie dojrzewania siedzi przy biurku
©pololia/Fotolia

Dojrzewanie charakteryzuje się przemianami w sferze biologicznej (zmiany w wyglądzie), psychicznej (kształtowanie osobowości), psychoseksualnej (postawy wobec płci własnej i przeciwnej) i społecznej (pełnienie roli społecznej). Objawy dojrzewania u chłopców to m.in.: zmiana sylwetki, obniżony ton głosu i trądzik młodzieńczy.

 

Pierwsze objawy dojrzewania u chłopców pojawiają się około 14. roku życia.

Obniżona tonacja głosu

W okresie dojrzewania u chłopców rozrasta się krtań, struny głosowe i chrząstki (tzw. jabłko Adama). Skutkuje to mutacją i obniżeniem tonacji. Głos staje się grubszy i bardziej męski. W przypadku gwałtownych zmian, może wystąpić przejściowa chrypka.

Trądzik młodzieńczy

W trakcie dojrzewania gruczoły łojowe i potowe są bardziej aktywne – objawem jest błyszcząca i przetłuszczona skóra. Zatkane ujścia gruczołów powodują powstawanie nieestetycznych wągrów, głównie na twarzy, w okolicach nosa, na czole i na policzkach. Zakażenie i stan zapalny niedrożnych gruczołów łojowych, nazywane jest trądzikiem młodzieńczym. Jeżeli zmiany skórne są łagodne, można próbować je zneutralizować domowymi sposobami. W przypadku licznych i głębokich wyprysków niezbędna będzie konsultacja dermatologiczna, a niekiedy także terapia antybiotykowa.

Obfite owłosienie

Na plecach, podbrzuszu, klatce piersiowej, w okolicy genitaliów i pod pachami, pojawiają się włosy. Początkowo przypominają meszek – są miękkie i jasne. Z czasem ich struktura się zmienia. Stają się ciemniejsze, dłuższe i grubsze. Około 14.-15. roku życia, włoski wyrastają też na twarzy i szyi.

Zmiana postawy i sposobu chodzenia

Objawem dojrzewania jest nagły wzrost – chłopcy mogą rosnąć nawet około 20 cm w ciągu roku. W tym czasie powiększają się także dłonie, ręce, stopy i nogi. Ramiona robią się szersze, a wykonywane ruchy mniej staranne, bardziej chaotyczne. Ta gwałtowna zmiana sylwetki określana jest mianem „skoku pokwitaniowego”. Charakterystycznym symptomem dojrzewania jest utrata tkanki tłuszczowej i rozrost mięśni. Chłopcy stają się silniejsi i bardziej mężni.

Zaburzenia i choroby związane z dojrzewaniem

Poza szeregiem zmian w wyglądzie, podczas dojrzewania mogą pojawić się również zaburzenia w funkcjonowaniu organizmu. Należą do nich:

  • anemia,
  • omdlenia,
  • biegunki,
  • zaparcia,
  • częste odczucie gęsiej skórki,
  • marmurkowatość skóry (pojawienie się czerwono-niebieskich plam na skórze),
  • nadmierna potliwość na ciele,
  • obniżona odporność.
 

Więcej na temat trądzik choroby dziecięce
Przeładuj

Syn Małgorzaty Rozenek jest najpopularniejszym dzieckiem na Instagramie!

zobacz 02:22