Mężczyzna trzyma dziecko w chuście do noszenia dzieci
© Andrey Bandurenko/Fotolia.com

Chusty do noszenia dzieci – wady i zalety

Mężczyzna trzyma dziecko w chuście do noszenia dzieci
© Andrey Bandurenko/Fotolia.com

Chusty do noszenia niemowląt pozwalają na ciągły kontakt dziecka z rodzicem. Fizjologicznie naturalne ułożenie ciała niemowlęcia w chuście stymuluje harmonijny rozwój. Czy chusty do noszenia niemowląt mają jakieś wady?

Czym są chusty do noszenia niemowląt?

Chusta do noszenia dziecka to kawałek materiału o długości około 2,5 do 5 m i splocie krzyżowym lub żakardowym. Splot tkaniny ma duże znaczenie, dzięki niemu chusta - gdy jest umiejętnie zawiązana - nie wrzyna się w ramiona i nie powoduje dyskomfortu podczas użytkowania. Materiały, z których szyte są chusty do noszenia niemowląt to najczęściej bawełna z domieszką wełny, lnu lub kaszmiru. Najpopularniejsza długa chusta tkana może być wykorzystywana do noszenia dziecka w różny sposób: na biodrze, na plecach, z przodu, w pozycji kołyski. W takiej chuście dziecko może być noszone aż do wieku przedszkolnego.

 

Chusty wykonane z elastycznego materiału, nie muszą już być „dociągane”, czyli niepotrzebne jest już dopasowywanie całej konstrukcji w momencie, gdy dziecko już jest w niej ułożone.

 

Chusta kieszonkowa jest kupowana na wymiar, można jej więc używać tylko do czasu, gdy dziecko z takiej chusty nie „wyrośnie”.

Chusty do noszenia niemowląt – zalety

Wbrew pozorom wiązanie chusty nie jest trudne i z czasem nabiera się wprawy. Należy postępować zgodnie z zasadami zawartymi w informacji dołączonej przez producenta unikniemy wtedy ryzyka pojawienia się wad postawy u dziecka lub rodzica. Zaletą chust jest przede wszystkim to, że dziecko ułożone jest w pozycji fizjologicznej, naturalnej, nóżki są w odpowiedni sposób ustawione, a główka podparta. Masaż brzuszka, który wykonywany jest samoistnie podczas noszenia dodatkowo usprawnia pracę przewodu pokarmowego dziecka. Możliwość dyskretnego karmienia piersią, jest niewątpliwie atutem noszenia dziecka w chuście. Natychmiastowa reakcja na potrzeby dziecka, bliskość i kontakt to również argumenty przemawiające za używaniem chust. Chusta jest prosta w użytkowaniu, zajmuje mało miejsca po złożeniu. Są też chusty, które bez problemu można przekształcić w hamak.

Chusty do noszenia niemowląt – wady

Jakiekolwiek wady użytkowania chust do noszenia dzieci wynikają jedynie z ich złego użytkowania. Jeżeli chusta będzie zawiązana niezgodnie z instrukcją wówczas może być to nawet niebezpieczne. Poszczególne wiązania należy dobierać odpowiednio do wieku dziecka. Poza tym istotny jest też sposób prania i suszenia chusty, który nie jest skomplikowany, ale należy postępować zgodnie z instrukcja zawartą w ulotce. Latem noszenie dziecka w chuście może być kłopotliwe szczególnie podczas upałów, ponieważ obwiązanie i siebie i dziecka grubą tkaniną może być niekomfortowe ze względu na ciepło. 

 

Ważne jest, aby materiał, z którego jest wykonana chusta nie był szkodliwy dla zdrowia dziecka, dlatego, że niemowlęta wkładają wszystko do buzi, zdarza się że często ssają lub oblizują elementy chusty. 


Więcej na temat opieka nad dzieckiem
Przeładuj

Czy Asia ze "Ślubu od pierwszego wejrzenia" żałuje udziału w programie?

zobacz 01:04