Boże Narodzenie już od IV w.n.e jest obchodzone 25 grudnia. Ten dzień został wybrany przede wszystkim ze względu na symbolikę astronomiczną. Boże Narodzenie 2019 - kiedy wypada i skąd się wywodzi to święto?

Reklama

Boże Narodzenie 2019 - kiedy wypada?

Boże Narodzenie to święto stałe, które wypada 25 i 26 grudnia. W 2019 roku pierwszy dzień świąt to środa, a drugi czwartek. Wolne dni wypadają w środku tygodnia, dlatego warto zrobić sobie długi weekend i wziąć jeden lub dwa dni urlopu.

Wigilia Bożego Narodzenia wypada w wieczór przedświąteczny - 24 grudnia. W tym roku będzie to wtorek. Trzeba jednak pamiętać, że Wigilia nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy. Zazwyczaj jednak praca tego dnia trwa tylko do godziny 13-14, aby pracownik miał szanse spędzić ten wyjątkowy wieczór z bliskimi.

Boże Narodzenie - skąd się wywodzi?

Pierwsze Boże Narodzenie obchodzone 25 grudnia datuje się na rok 365 n.e., wcześniej narodziny Jezusa świętowano najprawdopodobniej 6 stycznia.

Dzień 25 grudnia nie był powiązany z żadnymi historycznymi wydarzeniami religijnymi, miał jednak znaczenie symboliczne. Według Pisma Świętego między urodzinami Jana Chrzciciela a Jezusa Chrystusa minęło 6 miesięcy. Ludzie starożytni mieli dużo silniejszy związek z naturą, a ich życie ściśle łączyło się ze zmianami pór roku, fazami słońca i księżyca. Wyznaczenie daty narodzin syna Bożego, jak i Jana Chrzciciela było ściśle związane z symboliką astronomiczną. Narodziny tak ważnych postaci ustawiono na dwie symboliczne daty - równonoc i przesilenie.

Zobacz także

W średniowieczu Boże Narodzenie było świętem obchodzonym wesoło i hucznie. Z czasem zaczęły się kształtować inne tradycje, a obchody skupiały się bardziej na części duchowej i religijnej. W Polsce Boże Narodzenie było nazywane Godami lub Godnymi Świętami, od starosłowiańskiego słowa god, czyli rok. Nazwa ta pochodzi od godów (zaślubin) nowego i starego roku oraz dnia i nocy.

Pierwszy dzień świąt rozpoczynał się uroczystym nabożeństwem. Następnie czas poświęcano na rozmowy, modlitwy i kolędy przy suto nakrytym stole. Tego dnia nie można było sprzątać, pracować ani urządzać hucznych zabaw. Ten czas zarezerwowany był dla najbliższej rodziny, nie przyjmowano i nie składano wizyt innym osobom. Wiele z tych tradycji przetrwało do dzisiaj, a magiczny czas świąt jest jednocześnie radosny i pełen zadumy.

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama