Bliźnięta nowonwrodzone
© Patryk Kosmider/Fotolia.com

Bliźniaki syjamskie – przypadek jeden na sto tysięcy

Bliźnięta nowonwrodzone
© Patryk Kosmider/Fotolia.com

Bliźniaki syjamskie, bliźnięta nierozdzielone, zrośnięte – to patologiczne połączenie części ciała u bliźniąt jednojajowych. Tego typu wada jest niezwykle rzadka, a jej przyczyny do tej pory nie są jasne.

 

Najsłynniejsze zroślaki, od których wzięła się nazwa tego schorzenia to pochodzący z Syjamu (dziś Tajlandia) zrośnięci mostkami bracia Bunker.

Bliźnięta syjamskie – czyli zroślaki

W ostatnim półwieczu odnotowano około 600 przypadków bliźniąt syjamskich. Większość ciąż mnogich, gdzie nie dochodzi do rozdzielenia zarodków ulega samoistnemu poronieniu. Około 60% takich dzieci rodzi się martwych. Bliźniaki syjamskie ze względu na specyfikę połączenia ciał dzieli się na symetryczne i asymetryczne. Bliźnięta symetryczne są tej samej wielkości, zrośnięte jakąś częścią ciała, zdarza się, że tylko skórą. Asymetryczna wada polega na tym, że jedno z dzieci jest określane mianem pasożyta. Jest ono mniejsze i całkowicie uzależnione od większego dziecka. Zdarzają się przypadki wchłonięcia jednego płodu przez drugi, co funkcjonuje pod nazwą fetus in fetu – czyli płód w płodzie.

Przyczyny urodzeń bliźniąt syjamskich

Nieznane są przyczyny, które powodują nierozdzielone ciąże mnogie. Medycyna zgłębiła jedynie mechanizm, w wyniku którego dochodzi do powstania bliźniaków syjamskich. Następuje to wtedy, gdy kilku lub kilkunastodniowy embrion zaczyna ulegać podziałom i podział ten zostanie zahamowany. Rozdzielenie bliźniaków syjamskich często zwiększa szanse na przeżycie przynajmniej jednego z nich. Przy obecnym postępie medycyny możliwe jest rozdzielanie bliźniąt, które nie mają wspólnych kluczowych narządów, i mogą samodzielnie sprawnie funkcjonować. Decyzję o takiej operacji podejmują rodzice, a w skrajnych przypadkach sąd. Operacja, podczas której rozdziela się bliźnięta syjamskie jest zabiegiem bardzo skomplikowanym, i zagrożonym wysokim ryzykiem powikłań lub śmierci.

 

Przeładuj

Wojewódzki w "Idolu" nazwał ją "Pączkiem". Dziś Nina Cieślińska pracuje w telewizji i wygląda jak zupełnie inna osoba

zobacz 00:48