kobieta czyta dziecku
Image by LifetimeStock.com

Bajkoterapia oswaja lęki, relaksuje

kobieta czyta dziecku
Image by LifetimeStock.com

Bajka terapeutyczna to jedna z metod terapeutycznych i profilaktycznych. Ma zastosowanie przede wszystkim w pracy z dziećmi w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym.

 

Bajka terapeutyczna pomaga dzieciom w bezpieczny sposób oswoić lęk, nauczyć się nowych zachowań, a także po prostu się zrelaksować. Ogólnie zastosowanie bajek w procesie terapeutycznym nazywa się bajkoterapią.

 

Źródła bajkoterapii należy szukać w tezach Brunona Bettelheima, który zwrócił uwagę na to, jak ważne są baśnie w wychowaniu i rozwoju dziecka. Doszedł do wniosku, że baśnie konfrontują czytelnika z podstawowymi problemami życia, pomagają rozpoznać trudności i proponują rozwiązania problemu. Jednocześnie wspierają rozwój osobowości i pomagają dziecku w samopoznaniu.

 

W Polsce popularyzatorką i najbardziej znaną twórczynią bajek terapeutycznych jest Maria Molicka, psycholog pracująca od lat z dziećmi. Podkreśla wagę, jaką ma praca dzieci z literaturą, która oprócz wartości stricte edukacyjnej czy rozrywkowej, może także być pomocna w procesie terapeutycznym.

Dlaczego bajki terapeutyczne pomagają dziecku?

Bajka terapeutyczna powinna być starannie dobrana do problemu dziecka. Sytuacją idealną jest napisanie takiej bajki specjalnie dla dziecka, jednak nie każdy może pochwalić się talentem pani Molickiej. W takiej sytuacji najlepiej jest skorzystać z gotowych zbiorów bajek terapeutycznych, które często są opatrzone dodatkowymi informacjami, np. w jakiej sytuacji można ją wykorzystać.

 

Bohater bajki terapeutycznej najczęściej jest niepodobny do dziecka, może być zabawką lub zwierzątkiem. Znajduje się jednak w podobnej sytuacji do czytelnika, a w związku z tym przeżywa podobne emocje. Dziecko czyta o kimś, kto ma podobny problem, ale nie o sobie – dzięki temu nie czuje się zagrożone. Bajki nie narzucają wzorów zachowania – pokazują możliwości rozwiązania problemu, pomagają zrozumieć uczucia, ale nie moralizują wprost. Działają, wykorzystując chęć naśladowania bohatera, z którym dzieci się przeważnie utożsamiają.


Bajka psychoterapeutyczna pozwala także na zaspokojenie, chociaż częściowo, takich potrzeb jak potrzeba miłości, bezpieczeństwa, uznania. Dzięki użyciu różnych metafor i symboli, dziecko może samodzielnie odkryć ich różne znaczenia.

Bajki terapeutyczne w profilaktyce

Bajki terapeutyczne mają także zastosowanie w profilaktyce, by w pewien sposób przygotować dziecko na różne życiowe sytuacje, z którymi może się spotkać. Mogą pokazać, jak poradzić sobie w trudnych okolicznościach, np. rozwód rodziców, rozpoczęcie nauki w przedszkolu, pojawienie się rodzeństwa.

Przeładuj

Życie serialowej babci z "rodzinki.pl" Haliny Skoczyńskiej było pełne dramatów: "W wieku 30 lat uciekłam grabarzowi spod łopaty"

zobacz 02:05