Dziecko kuca
©Tomsickova/Fotolia

Asymetria bioder u dziecka – jak ją wyleczyć?

Dziecko kuca
©Tomsickova/Fotolia

Asymetrię bioder u niemowlęcia trzeba wykryć jak najszybciej, by mieć pewność, że za jakiś czas dziecko będzie mogło prawidłowo chodzić. Im szybciej wykryta asymetria, tym lepiej.

Asymetria biodrowa u dziecka – przyczyny

Najczęstszą przyczyną asymetrii biodrowej u dziecka jest nieprawidłowe umieszczenie głowy kości udowej w panewce, co prowadzi do nieprawidłowego rozwoju stawu. Zazwyczaj okazuje się, że panewka jest zbyt płytka. Wówczas mówi się o dysplazji stawów biodrowych. Niekiedy wada dotyczy dwóch stawów. Cierpią na nią częściej dziewczynki niż chłopcy. Bardzo ważną rolę w tej dolegliwości odgrywają geny i nieprawidłowe ułożenie płodu w łonie matki. Innym czynnikiem, który wpływa na asymetrię biodrową u dziecka są hormony ciążowe. Organizm kobiety podczas trzeciego trymestru ciąży wytwarza relaksynę, która powoduje rozluźnienie miednicy i umożliwia poród siłami natury. Niestety, hormony te również wpływają na rozwój dziecka, a szczególnie dziewczynek, gdyż ich stawy biodrowe mogą być mało stabilne i zbyt elastyczne.

Asymetria biodrowa – jak korygować?

Badanie na asymetrię biodrową wykonuje lekarz zaraz po urodzeniu maluszka. Jeśli nie zaobserwuje zmian i niczego groźnego na pierwszą wizytę do ortopedy należy udać się po 6 tygodniu od urodzenia dziecka. Specjalista dokładnie zbada długość ud maluszka, a także stwierdzi czy dziecko nie ma niestabilności stawów i ograniczeń w odwodzeniu nóżek. Kiedy ortopeda zauważy asymetrię stawów biodrowych zleci korzystanie ze specjalnego aparatu (ortezy), który pomoże wyleczyć stawy. Do najpopularniejszych aparatów zalicza się szelki Pavlika, aparat Koszli, inaczej zwany szyną i poduszkę Frejki. Urządzenia utrzymują nóżki dziecka zgięte w stawach biodrowych i kolanowych i rozłożonych na boki. Następnie lekarz ustala wizyty kontrolne, podczas których będzie oceniał symetrię bioder za pomocą badań USG. Aparat leczniczy należy zdejmować tylko w trakcie kąpieli i przewijania. Choć orteza ogranicza ruchy maluszka, można zaniedbywać leczenia asymetrii bioder u dziecka, gdyż w przyszłości mogą wystąpić poważne powikłania.


Więcej na temat choroby dziecięce
Przeładuj

Daria Widawska przeszła na dietę Adele! Ile już schudła?!

zobacz 01:29