Jak wybrać odpowiedni drapak dla kota?
© Africa Studio/Adobe Stock

Nieodłączną częścią kocich zachowań jest drapanie. Możemy popracować nad jego częstotliwością, jednak nie wyeliminujemy go zupełnie. Pozostaje nam jedynie nauczyć kota korzystania z drapaka.

 

Porwana kanapa, zniszczone szafki kuchenne, drzwi, oparcia foteli… Który właściciel kota tego nie zna? Jest to uciążliwe, jednak musimy się z tym po prostu pogodzić. Kot będzie drapał. Zachowanie to pełni bowiem bardzo ważną rolę.

Czemu kot drapie?

Przede wszystkim jest to znakowanie terenu. Podkreślenie własności nie następuje tu jednak przez wizualne oznakowanie przedmiotów. Podczas drapania ze spodu kocich łapek wydzielają się substancje zapachowe, których ludzie nie czują, ale zwierzęta już tak. Znaczenie swoim zapachem terenu to naturalne zachowanie, właściwe każdemu zwierzęciu. W przypadku kotów drapanie pełni także drugą funkcję. Podczas tej czynności kot zdziera zewnętrzne warstwy pazurów, pod którymi kryją się nowe i twarde. Jest to więc niezbędny zabieg pielęgnacyjny.

Drapaki dla kotów - rodzaje

Jeśli nie chcemy mieć zniszczonych mebli, warto zainwestować w drapak. Wybór jest poniekąd uzależniony od charakteru kota. Na rynku dostępne są w zasadzie dwa rodzaje:

  • pionowe,
  • poziome.

 

Częściej używane są te pionowe. Pozwalają się one kotu naprawdę “wyżyć”. Mogą być niskie lub sięgać nawet do sufitu. Niektóre wyposażone są w domki i półki, które pozwalają na wspinaczki. To świetne rozwiązanie dla aktywnych zwierząt. Poziome drapaki przeznaczone są zaś bardziej dla leniuchów i bardziej służą do wylegiwania się i rozciągania. Jednak niezależnie od tego, który rodzaj wybierzemy, należy wziąć kilka rzeczy pod uwagę.

Jak wybrać odpowiedni drapak?

Najbardziej istotną sprawą jest budowa drapaka. Musi być on stabilny i posiadać mocną konstrukcję. Inaczej łatwo się przewróci nie tylko zagrażając bezpieczeństwu kota, ale uszkadzając wyposażenie mieszkania.

 

Bardziej rozbudowane drapaki mogą być przytwierdzane także do sufitu lub do ściany przy pomocy specjalnych uchwytów. Na pewno zawsze trzeba zwrócić uwagę na podstawę, która powinna mieć na tyle dużą powierzchnię, aby utrzymać całość. O stabilności decyduje też rozmiar drapaka, zwłaszcza jeśli ma służyć więcej niż jednemu kotu.

 

Na rynku dostępnych jest wiele designerskich drapaków przypominających gramofon z płytą winylową czy drapacze chmur. Jednak pamiętajmy, że jest to też pewien rodzaj kociej zabawki. Dobrze więc jak poszczególne elementy są rozmieszczone na różnych wysokościach i dodatkowo mają zawieszone np. jakieś piłeczki. Wtedy wiemy, że pod nasza nieobecność kot na pewno nie będzie się nudził i przy okazji niszczył tapicerkę foteli.

Więcej na temat zwierzęta domowe koty