Kot leży w skrawkach papieru toaletowego.
©kozorog/fotolia
Dom

Tresura kota w praktyce: obcinanie pazurów i oduczanie chodzenia po stole

Kot leży w skrawkach papieru toaletowego.
©kozorog/fotolia

Tresura kota niektórym może wydawać się niemożliwa, bo to bardzo niezależne zwierzę. Warto jednak zaznaczyć, że wytrenowanie pewnych nawyków znacznie ułatwia kotu funkcjonowanie i zmniejsza stres odczuwany przez zwierzę. Obcinanie pazurków oraz oduczenie chodzenia po stole – to dwa bardzo przydatne elementy tresury kota, od których warto rozpocząć trening.

 

Jeśli chcesz, by twój kot czegoś nie robił, zastanów się, dlaczego postępuje w dany sposób. Tak samo jest z sytuacjami, w których chcesz, żeby kot np. dał sobie obciąć pazury, ale trudno go tego nauczyć.

Jak przyzwyczaić kota do obcinania pazurów?

Pazury powinny być obcinane regularnie kotom, które nie wychodzą na zewnątrz. Zapobiega to bolesnemu wrastaniu paznokci w opuszki łapek oraz zadrapaniom na ciałach domowników. Koty wychodzące będą bezpieczniejsze z nieobciętymi pazurami.

 

Na kilka tygodni przed pierwszym obcinaniem pazurków, przyzwyczajaj swojego mruczka do dotykania jego łapek. Wiele kotów tego nie lubi, dlatego warto wtedy nagradzać ich zgodę przysmakiem. Bierz do ręki kocią łapkę i wysuwaj przy tym jego pazury, cały czas pamiętając o przysmaku.

 

Kup specjalne nożyczki do obcinania kocich pazurków i dowiedz się, w jaki sposób prawidłowo to wykonać. Pamiętaj o żywej części pazurów, które są silnie unerwione.

 

Kot przyzwyczajony do tego, że jego łapki są dotykane i zgoda na to mu się opłaca (nagrody), jest gotowy do zabiegu. Przygotuj stanowisko, zaopatrując się w miseczkę z przysmakami, lampkę (pod światło łatwiej zauważyć, gdzie kończy się różowa część pazura) i nożyczki. Połóż kota na kolanach, brzuchem do góry i ogonem w twoim kierunku. Tego typu pozycja nie jest lubiana przez koty, dlatego już na początku warto dać mu przysmak. Obcinaj pazury, zaczynając od tylnych łapek. Za każdym razem, gdy zwierzę zaczyna się niepokoić, dawaj mu nagrodę.

 

Nie martw się, gdy uda ci się obciąć tylko jeden pazur. Nie rób nic na siłę – bo wtedy nawet przysmaki nie pomogą.

Jak oduczyć kota chodzenia po stole?

Kot najczęściej wchodzi na stół, ponieważ znajduje się tam atrakcyjne dla niego jedzenie. Większość osób wtedy krzyczy i zgania mruczka, upominając go, żeby więcej tego nie robił. Taki sposób jest w niemal 100% przypadków nieskuteczny.

 

W momencie, gdy kot wskoczył na stół, ściągnij go i rób to za każdym razem, gdy sytuacja się powtórzy. Tutaj najważniejsza jest konsekwencja. Nie dopuszczaj do tego, by zwierzak kradł ze stołu jedzenie.

 

Kota, który szykuje się do wskoczenia na stół, spróbuj zająć czymś innym. Daj mu przysmak w momencie, gdy opiera łapki o stołową lub twoją nogę. Możesz puknąć palcami o miejsce, w którym ma położyć łapki i dać mu przysmak, kiedy to zrobi. Powtarzaj to za każdym razem, gdy zobaczysz, że zwierzak czai się do wykonania zakazanego skoku. Na początku zawsze nagradzaj właściwe zachowanie. Później rób to coraz rzadziej. Pamiętaj, żeby raz na jakiś czas dać mu przysmak, kot musi pamiętać, że tego typu zachowanie jest właściwe i „się opłaca”.

 

Innym sposobem oduczenia kota wskakiwania na stół, jest spryskiwanie pyszczka wodą. Nie jest to jednak dobre rozwiązanie, bo kot się przestraszy. Zwierzęta, które przeszły traumę lub których przeszłości nie jesteś pewny mogą bardzo ucierpieć w momencie, gdy zostaną tak potraktowane lub po prostu mogą zareagować bardzo agresywnie. 


 

Więcej na temat zwierzęta domowe
Przeładuj

Pierwsza scena filmu "Artyści przeciw nienawiści" zaczyna się od... przekleństw Dody! Artystka zdradza kulisy tej sytuacji

zobacz 00:49