Wakacje first minute
© Production Perig/Adobe Stock
Dom

Wakacyjne oferty first minute. Ile można zaoszczędzić?

Wakacje first minute
© Production Perig/Adobe Stock

Oferty first minute kupuje się z dużym wyprzedzeniem - zwykle już na około pół roku przed planowaną datą wylotu. Tak wcześnie zarezerwowana np. wakacyjna wycieczka do Egiptu ma wiele plusów. Przede wszystkim można skorzystać ze znacznie niższej ceny, niż kupując wczasy na moment przed rozpoczęciem letniego sezonu.

 

W zasadzie maj oznacza już końcówkę ofert first minute, sprzedawanych na sezon jesienny - wrzesień i październik. Wczesna jesień cieszy się coraz większą popularnością wśród osób, które mogą sobie zaplanować w tym czasie urlop.

Dla kogo wczasy first minute?

Na taką opcję decydują się przede wszystkim osoby, które wiedzą na początku roku, kiedy będą miały urlop. Często są to rodziny z dziećmi, które w lipcu i w sierpniu mają wakacje. Przyjęło się, że ta forma rezerwacji wczasów jest dla tych, którzy mają z góry zaplanowany harmonogram na cały rok. Tymczasem coraz częściej na korzystanie z niej decydują się ci, których kusi cena i oferowany przez biuro podróży pakiet. Najpierw rezerwują wymarzone wakacje, a potem tak organizują czas pracy, aby w wyznaczonym okresie mieć kilka dni wolnego.

 

Okazuje się, że opcja wcześniejszej rezerwacji jest znacznie łatwiejsza w realizacji niż wyprawa last minute, czyli wycieczka na ostatnią chwilę. W takim przypadku należy bowiem liczyć się z koniecznością wyjazdu w przeciągu kilkunastu lub kilkudziesięciu godzin. Oczywiście wyjazdy tzw. na ostatnią chwilę są bardzo atrakcyjne - zazwyczaj wówczas biuro podróży dysponuje kilkoma niesprzedanymi wycieczkami i jeśli nikt z nich nie skorzysta, koszty biletu lotniczego czy hotelu i tak się nie zwrócą. Lepiej w takim przypadku sprzedać pakiet po niższej cenie.

 

Należy pamiętać, że ofert first minute nie jest dużo - biuro zawsze przeznacza na ten cel tylko pewną pulę wycieczek, zapewniając sobie tym samym liczbę osób, która zapewnia rentowność. Czy mając tę wiedzę, warto zarezerwować wczasy wcześniej? Jeśli nie chcemy czekać na ostatnią chwilę, jest to zdecydowanie najlepsza i najkorzystniejsza opcja.

Ile można zaoszczędzić?

Na ofercie first minute najwięcej mogą zaoszczędzić rodziny z dziećmi i większe grupy, dla których mogłoby zabraknąć odpowiedniej liczby biletów, kupowanych w ostatniej chwili. Niestety trudno znaleźć np. 10 wolnych miejsc w tym samym samolocie, na dobę przed wylotem, jeśli myślimy o naprawdę atrakcyjnie turystycznym miejscu. Ten sam problem może dotyczyć hotelu. Pokoje w najpopularniejszych hotelach wyprzedane są zazwyczaj na długo przed rozpoczęciem wakacyjnego sezonu.

 

Tak więc w przypadku grup i rodzin korzyści finansowe są naprawdę spore. Oczywiście im wcześniej wykupione wczasy, tym lepsza oferta. Rabat może dotyczyć samych kosztów wycieczki lub dodatkowego pakietu świadczeń. Przykładowo, wiele firm oferuje rodzinom z dziećmi jedno lub dwa darmowe miejsca w hotelu, co już znacznie redukuje koszty. Biuro podróży może też zaoferować rodzicom małych dzieci darmowe miejsce w samolocie, a to właśnie przelot generuje największe koszty. Dodatkowo można skorzystać z naprawdę atrakcyjnego cenowo pakietu ubezpieczeń lub dodatkowych wycieczek w trakcie wyjazdu, za które w wysokim sezonie należałoby zapłacić. W ten sposób biura podróży, walcząc o klienta, nagradzają tych, którzy zdecydują się na wcześniejszą rezerwację.

Kiedy dokonać rezerwacji first minute?

Oczywiście z najkorzystniejszych ofert można skorzystać, dokonując rezerwacji na kilka miesięcy przed wylotem. Dlatego też maj to ostatni dzwonek dla tych, którzy planują wakacyjny wypad na wrzesień lub październik (oferty na lipiec i sierpień już dawno zostały zarezerwowane). Są to jednak coraz popularniejsze miesiące, głównie z racji gwarancji pogody, która zapewnia możliwość opalania się na plaży, ale słońce nie jest już aż tak dokuczliwe jak w najgorętszym okresie. Na takie wczasy coraz częściej decydują się też rodziny z dziećmi, nawet jeśli rozpoczął się już rok szkolny. Coraz częściej pojawiają się opinie, że początek roku szkolnego jest jeszcze dobrym terminem na wspólny wyjazd z dzieckiem, ponieważ nie będzie miało ono zbyt dużych zaległości w nauce.

 

Jeśli chodzi o osoby pracujące, to również nie zawsze mogą skorzystać z urlopu w najgorętszym okresie. W większości firm układany jest grafik wyjazdów, który musi uwzględniać interesy wszystkich pracowników. Dlatego jeśli mamy zarezerwowaną datę urlopu i wiemy, że chcemy spędzić wakacje na wykupionej za pośrednictwem biuro podróży wycieczce, na ofertę należy zdecydować się jak najszybciej. Prawdziwi “wyjadacze” w tym temacie są zdania, że letnie wyjazdy należy rezerwować już na początku roku, bo wtedy oferty są najkorzystniejsze.

Więcej na temat Urlop
Przeładuj

#PARTYWDOMU Ćwiczymy z trenerką gwiazd! Dziś cudowne ćwiczenia na brzuch!

zobacz 02:17