Pies je jedzenie z miski
©kozorog/Fotolia.com
Dom

Domowe jedzenie dla psa posłuży jego zdrowiu, gdy będziesz go karmić gotowanym mięsem z kaszą i warzywami

Pies je jedzenie z miski
©kozorog/Fotolia.com

Domowe jedzenie dla psa to  kompozycja gotowanego mięsa, warzyw i dodatków skrobiowych w równych proporcjach. Wieprzowina jest zbyt tłusta dla psa, doskonale sprawdzi się za to drób, dziczyzna, jagnięciną, wołowina czy ryby bez ości.

 

Sklepowe puszkowane karmy dla psa nie służą jego zdrowiu. Konserwacja pozbawia pokarm witamin, a zawartość mięsa jest w nich znikoma. Zastępuje się je mączką mięsną, hydrolizatorami białkowymi, suszonym białkiem, a w niektórych nawet można znaleźć popiół.

Czym karmić psa

Domowe jedzenie dla psa to nie resztki ze stołu właściciela, a zbilansowane posiłki, przygotowane od podstaw. Warto zwrócić uwagę na skład każdego dania – powinno zawierać 3 równe części: mięso, warzyw oraz wypełniacz (makaron, ryż). Najwygodniej jest gotować drobne kawałki mięsa z warzywami w jednym garnku, a dodatek skrobiowy w drugim i podawać podobnie skomponowany posiłek przez kilka dni. Można codziennie karmić psa gotowanym drobiem, wołowiną, dziczyzną, jagnięciną, a nawet rybami pewnego pochodzenia, pozbawionymi ości. Najlepiej wybierać tłuste ryby morskie, a unikać solonych czy wędzonych. Z menu całkowicie eliminuje się wieprzowinę – jest tłusta, ciężkostrawna, powoduje zaparcia. Raz w tygodniu można podać pupilowi podroby, np. wątróbkę oraz surowe łapki i skrzydełka kurczaka z kośćmi. Psu znacznie łatwiej strawić warzywa, jeśli są drobno starte i wymieszane z makaronem i kawałkami mięsa. Danie można zalać odrobiną rosołu lub dorzucić pokrojonego banana czy truskawki – psy mają odmienne od ludzkiego poczucie smaku. Jedzenie powinno mieć temperaturę pokojową, a czworonogom przebywającym stale na dworze warto podawać podgrzane, lecz nie za gorące, posiłki. Można je porcjować i zamrażać w pudełeczkach bądź woreczkach na kolejne dni, co znacznie ułatwia karmienie psa, gdy brak czasu na komponowanie składników dania i gotowanie go. Naturalne, mało przetworzone, domowe jedzenie służy zdrowiu psów i chroni układ pokarmowy, narażony na wzdęcia i dolegliwości żołądka.

Domowe jedzenie dla psa: ile gotowanego jedzenia podawać psu

Szczeniaki powinno się karmić nawet 5 razy w ciągu doby o stałych godzinach. Od 3. miesiąca życia należy zacząć ograniczać ilość posiłków do 3 i podawać ostatni główny najpóźniej o godzinie 19. Od 7. miesiąca życia, kiedy pies rośnie wolniej i nie potrzebuje już tak dużo kalorii, karmi się go jedynie 2 razy dziennie. Przy podawaniu psom gotowanego jedzenia ważne jest dostosowanie ich zapotrzebowania energetycznego i ilości pożywienia do masy ciała odpowiedniej dla danej rasy lub wielkości zwierzęcia. Pies powinien otrzymywać około 60 gramów gotowanej mieszanki mięsa, warzyw i wypełniacza w przeliczeniu na 1 kilogram masy ciała. Odpowiada to około 200 kaloriom na 1 kilogram wagi.

Czego nie mogą jeść psy

Produkty spożywcze niebezpieczne dla zdrowia psów to przede wszystkim:

 • kości drobiowe inne niż surowe – po ugotowaniu bądź upieczeniu kruszą się, rozpadają i ranią układ pokarmowy,
 • cukier i słodkie produkty – jedzenie ich skutkuje cukrzycą lub otyłością,
 • ksylitol (zamiennik cukru) w produktach „light” - zaburza pracę wątroby,
 • czekolada – wywołuje biegunki i wymioty,
 • winogrona, rodzynki – uszkadzają nerki i doprowadzają do ich niewydolności,
 • cebula, czosnek, szczypior – uszkadzają erytrocyty, wywołując anemię,
 • mleko i produkty mleczne – nietolerancja laktozy objawia się niestrawnością oraz biegunkami,
 • surowe jaja niesparzone we wrzątku – grożą salmonellą,
 • mięso i ryby niewiadomego pochodzenia – mogą być skażone bakteriami E. Coli,
 • pestki brzoskwiń i śliwek – zawierają trujący cyjanek,
 • skórka i pestki z awokado – zawarty w nich persin może powodować śmierć.

 

Trzeba uważać, aby pies nie wypił przypadkiem trujących dla niego kawy, herbaty, alkoholu. Jeśli dobrze toleruje laktozę, można dolać mu czasem do miski jogurt naturalny lub chudy twaróg.


Więcej na temat psy zwierzęta domowe
Przeładuj

Rafał Brzozowski rzeczywiście romansował z Izabellą Krzan? Gwiazdor TVP odniósł się do sensacyjnych spekulacji

zobacz 01:03