Bury kot, któremu jest wszczepiany chip.
©Ivonne Wierink/Fotolia.com
Dom

Chipowanie psów i kotów – czy jest niebezpieczne, ile kosztuje, i jakie są jego zalety?

Bury kot, któremu jest wszczepiany chip.
©Ivonne Wierink/Fotolia.com

Zachipowanie psa lub kota to koszt maksymalnie 100 zł. W Polsce jednak nie ma obowiązku jego przeprowadzania, choć dzięki niemu szansa na odnalezienie psa w przypadku zaginięcia zwiększa się wielokrotnie.

 

Chip, który wczepia się zwierzętom zawiera w sobie mikroprocesor w którym zakodowany jest unikalny numer identyfikujący. Układ scalony znajduje się w szklanej kapsułce wielkości ziarnka ryżu. Umieszcza się go w ciele zwierzaka za pomocą wstrzyknięcia w okolicach karku i szyi.

Czy chip jest niebezpieczny?

Chip wszczepiany zwierzętom jest zupełnie obojętny dla ich organizmu. Nie stanowi również dla nich żadnego zagrożenia. Szklana powłoka w której znajduje się mikroprocesor jest sterylna, szczelna i nie uczula. Pies czy kot z chipem nie czuje jego obecności ani dyskomfortu.

Ile kosztuje chipowanie zwierzęcia?

W zależności od gabinetu weterynaryjnego koszt wszczepienia chipu to od około 50 do 100 zł za zabieg. Często jednak w większych miastach, raz do roku, organizowane są akcje darmowego zakładania chipów. 

Chipowanie to nie wszystko

Po zachipowaniu zwierzęcia trzeba zarejestrować jego numer w specjalnej bazie. Co ważne w Polsce nie ma jednej ogólnokrajowej, dlatego zapisu należy dokonać w ich jak największej liczbie. Najpopularniejsza to Ogólnopolska Baza Danych Polskiego Towarzystwa Rejestracji i Identyfikacji. Przed każdym zabiegiem wszczepienia chipu należy sprawdzić czy nasz weterynarz sam dokonuje rejestracji, czy też leży to w naszej gestii.

Jakie są zalety chipowania?

Gdy nasze zwierzę się zgubi, a ma wstrzyknięty chip, szanse na jego odnalezienie rosną. W Polsce dostęp do odczytywania informacji z chipów ma większość schronisk, Policja, Straż Miejska oraz inspektorzy Towarzystwa Ochrony Zwierząt. Chip utrudnia również proces kradzieży i odsprzedania rasowych zwierząt. Ponadto wszczepienie go pozwala otrzymać paszport dla zwierzęcia, który pozwoli nam podróżować z nim zagranicą.

Czy chipowanie jest obowiązkowe?

W Polsce właściciele czworonogów nie mają obowiązku ich chipowania. Choć zdarza się, że rady niektórych miast samowolnie wprowadzają taki wymóg, to jest to jednak całkowicie bezprawne


Więcej na temat psy zwierzęta domowe
Przeładuj

Pierwsza scena filmu "Artyści przeciw nienawiści" zaczyna się od... przekleństw Dody! Artystka zdradza kulisy tej sytuacji

zobacz 00:49