Kobieta głaszcze psa
©Syda Productions/Fotolia.com
Dom

Hotel dla psów: jakie warunki musi spełnić pies i co może tam robić?

Kobieta głaszcze psa
©Syda Productions/Fotolia.com

Hotel dla psów to dobry pomysł, gdy trzeba zostawić zwierzę pod fachową opieką na kilka godzin (np. podczas remontu) lub na parę dni na czas wyjazdu. Całodobowa obsługa w obiektach i dostęp do usług weterynaryjnych zwiększają komfort psa i odseparowanego od niego właściciela.

 

Wyjazd opiekunów jest nierozerwalnie związany z dużym stresem dla czworonoga, a zazwyczaj również i dla jego właściciela. Samotność i brak fizycznej bliskości nie służą zdrowiu psychicznemu psa i pogłębiają stres separacyjny, dlatego należy korzystać z hotelów dla psów możliwie najrzadziej.

Jakie są warunki przyjęcia do hotelu dla psów

Termin przyjęcia czworonoga do hotelu ustala się z wyprzedzeniem. Doba rozpoczyna się zazwyczaj w momencie przywiezienia psa i kończy po 24 godzinach, a płaci się za spędzoną w hotelu liczbę nocy. W niektórych hotelach dostępna jest usługa przywozu i odwozu psa przez personel hotelu z podanej lokalizacji w pobliżu hotelu.

 

Na czas pobytu czworonoga w hotelu należy dostarczyć psią książeczkę zdrowia z aktualnymi szczepieniami, obrożę, smycz, a także ulubione zabawki, legowisko, kocyk, miskę. Jeśli pies nie jest bardzo przywiązany do swoich gadżetów i umie się bez nich obyć, nie ma potrzeby ich przywożenia – hotele dysponują dużą ilością posłań i plastikowych miseczek. Można dostarczyć własne jedzenie dla psa lub uprzedzić o potrzebie przygotowania domowego jedzenia, mokrej lub suchej karmy konkretnej firmy. Stały dostęp do świeżej wody jest zapewniony każdemu psu. Należy wcześniej sprawdzić, jaka jest procedura postępowania w sytuacji, gdy któryś z czworonogów nie posiada obowiązkowych szczepień. Zazwyczaj przyległy gabinet wykonuje wówczas obowiązkowe szczepienia.

Co może robić pies w hotelu dla psów

W hotelach dla psów panuje przyjazna dla czworonogów atmosfera. Zwierzęta nie są pozostawione same sobie ani pozamykane pojedynczo w pokojach, klatkach bądź kojcach. Mają możliwość zabawy z resztą mieszkańców hotelu oraz jego pracownikami. W bezpiecznym środowisku organizowane są zabawy dla zwierząt, aby czas upływał im szybciej i przyjemniej, a nie jedynie na tęsknocie za właścicielem i własnym kątem. Psy mają zazwyczaj zapewnione 4 spacery w ciągu doby oraz dostęp do wybiegu z przeszkodami, zabawkami czy dyskami frisbee. Warto dowiedzieć się wcześniej, jaką ochronę przed kleszczami czy pchłami zapewnia dany hotel (czy np. psom zakładane są obroże). W wybranych lokalizacjach można skorzystać z dodatkowo płatnych zajęć z trenerami, rozwijającymi psią koordynację ruchową, ćwiczącymi świadomość ciała oraz współpracę z człowiekiem. Dostępne są również spacery z zabawą lub elementami szkoleniowymi oraz zajęcia z posłuszeństwa. Przede wszystkim jednak personel hoteli jest na miejscu przez cały czas, głaszcze zwierzęta, przytula, opiekuje się psami i rozmawia z nimi.

Jak długo trwa pobyt w psim hotelu

Część psich hoteli posiada specjalne świetlice. Można bezpiecznie zostawić tam pupila na kilka godzin na czas remontu, wizyty gości z czworonogiem, osoby odczuwającej lęk przed zwierzętami czy alergika. W tym czasie pies może się wybiegać na ogrodzonym terenie zewnętrznym, pobawić się z innymi gośćmi hotelu lub zdrzemnąć na posłaniu. Na miejscu często dostępne są zabiegi, takie jak kąpiele, czesanie, strzyżenie, trymowanie i zapewniona jest opieka weterynaryjna. Z usług hotelu można skorzystać na kilka dni, na czas dłuższego wyjazdu lub regularnych delegacji służbowych.

 

Więcej na temat zwierzęta domowe
Przeładuj

Anna Mucha w półfinale "Czaru Par"! "Małżeństwo to jest obóz przetrwania"

zobacz 00:30