Kot owinięty w ręcznik, świeżo po kąpieli
©fotosmile777/Fotolia.com
Dom

Czy trzeba kąpać kota: przygotowanie do kąpieli, szampon i suszenie

Kot owinięty w ręcznik, świeżo po kąpieli
©fotosmile777/Fotolia.com

Kąpiel kota to stresujące wydarzenie dla zwierzaka. Trzeba przygotować ręczniki i szampon dla kotów. Można też skorzystać z pomocy drugiej osoby, która przytrzyma zwierzę w trakcie mycia.

 

Koty krótkowłose powinno się kąpać tylko wtedy, gdy pobrudzą czymś futro. Długowłose zwierzęta wymagają regularnych kąpieli, ponieważ same nie są w stanie zadbać o czystość sierści. Nie można kąpać kociąt i kotek w ciąży.

Jak przygotować kota do kąpieli?

Kota najlepiej kąpać wtedy, kiedy jest ciepło. Dobrze jest poprosić kogoś o pomoc. Wygodnie będzie zrobić kąpiel w brodziku lub pod prysznicem. W te miejsca można wejść razem z kotem – będzie go łatwiej trzymać.

 

Przed kąpielą dobrze jest zaznajomić i oswoić kota z miejscem, w którym będziemy go myć, np. wanną. Powinno się to zrobić nawet na kilka dni przed zabiegiem. Można wyłożyć spód wanny lub kabiny prysznicowej matą antypoślizgową, aby kot mógł swobodnie się po niej przejść. Dobrze jest się kilka razy pobawić ze zwierzakiem i np. nakarmić go jakimś smakołykiem w łazience, aby dobrze kojarzył miejsce.

Kąpiel powinna trwać krótko, ponieważ stresuje kota. Przed myciem trzeba przygotować sobie dwa albo trzy ręczniki, by móc szybko wytrzeć zwierzę. Nie może zmarznąć, ani wychodzić na zewnątrz, zanim futro nie będzie całkiem suche. Użyj specjalnego płynu dla kotów, ponieważ ludzkie kosmetyki mogą mu zaszkodzić. Dla kotów o białej sierści przeznaczone są specjalne szampony, które bardzo mocno czyszczą. Po ich użyciu warto nałożyć odżywkę na futro. Koty długowłose również mają odrębne kosmetyki, które zapobiegają plątaniu się sierści, ułatwiają rozczesanie i chronią przed pojawieniem się kołtunów.

Jak kąpać kota?

Zanim przyniesiesz kota do łazienki, nalej ciepłej wody do naczynia. Powinna mieć temperaturę zbliżoną do kociego ciała. Jest to około 38,6 stopnia Celsjusza. Koty nie mogą być kąpane pod bieżącą wodą. Szum odkręconej wody jeszcze bardziej je zestresuje. Można spłukać szampon za pomocą dzbanka i używając gąbki. Woda w kąpieli nie powinna sięgać powyżej łap. Nie można dopuścić do zalania uszu i oczu.

Jak wysuszyć kota po kąpieli?

Kota krótkowłosego po kąpieli trzeba zawinąć w ręcznik. Jeśli to konieczne, można użyć kilku ręczników i wycierać dotąd, aż sierść będzie całkiem sucha. Nie należy używać suszarki. Powietrze z niej może wysuszyć delikatną skórę zwierzęcia. Suche futro należy rozczesać grzebieniem z szeroko rozstawionymi zębami.

 

Koty długowłose nie powinny być natomiast wycierane ręcznikiem. Po myciu trzeba rozczesać im sierść, a potem zostawić do wyschnięcia. Wytarcie w ręcznik może splątać ich długie futro. 


 

Więcej na temat zwierzęta domowe
Przeładuj

Anna Mucha w półfinale "Czaru Par"! "Małżeństwo to jest obóz przetrwania"

zobacz 00:30