Spacer z psem w górach.
© Richard/Adobe Stock
Dom

Kto może zaopiekować się naszym psem w czasie naszego wyjazdu? Jakie miejsce będzie dla niego najlepsze?

Spacer z psem w górach.
© Richard/Adobe Stock

Właściciele czworonogów często zastanawiają się, co zrobić ze swoim zwierzakiem, gdy planują wyjazd. Posiadanie psa wiąże się z wieloma obowiązkami. Jednym z nich jest zapewnienie mu jak najlepszej opieki podczas naszej nieobecności. Jakie alternatywy mają opiekunowie pupili?

 

Ferie to idealny czas na rodzinny wyjazd. Dzieci mają wolne od szkoły, rodzice biorą urlop w pracy. Pozostaje jedynie wybór wspaniałego miejsca i można ruszać na zimowe szaleństwo. Jednak co zrobić w tym czasie z psem? W jakim miejscu możemy go zostawić, aby nie martwić się o jego bezpieczeństwo podczas odpoczynku za miastem? A może powinniśmy zabrać go ze sobą? Wiele zależy od tego, jak zaplanowaliśmy swój urlop oraz od indywidualnych predyspozycji naszego zwierzęcia.

Ferie z psem - czy to dobry pomysł?

Gdy wyjeżdżamy na ferie, możemy poszukać miejsca, w którym obecność czworonogów jest akceptowana. Obecnie coraz większa liczba hoteli, pensjonatów, a nawet prywatnych najemców zgadza się na pobyt zwierzaków. Jeśli nasz pies dobrze znosi podróże, nie boi się jazdy samochodem czy pociągiem i nie stresuje go pobyt w nowych miejscach, to zabranie go ze sobą jest dobrym pomysłem. Nasz pupil będzie cały czas z nami i nie będzie tęsknił z powodu rozłąki. Jednak warto przed wyjazdem sprawdzić miejsca do spacerów w okolicy, w której będziemy. Ważne jest także zadbanie o zdrowie psa. Musi on posiadać aktualne szczepienia i być zabezpieczony przeciwko pchłom i kleszczom. Preparaty na pasożyty bez problemu kupimy u weterynarza lub w sklepach zoologicznych. Powinniśmy też pamiętać, aby zabrać ze sobą:

  • kaganiec - niezbędny, jeśli będziemy podróżować np. pociągiem,
  • książeczkę zdrowia psa,
  • miski, zabawki, ulubione posłanie,
  • adresatkę - najlepiej przypiąć ją do obroży lub szelek.

Wyjazd na ferie - pozostawienie psa z członkami rodziny

Gdy wyjeżdżamy na ferie, z różnych powodów możemy nie chcieć lub nie móc zabrać psa ze sobą. Jeśli miejsce, do którego jedziemy, nie akceptuje zwierząt, albo wiemy, że zimowe szaleństwa będą zajmowały nam dużo czasu i pies będzie siedział w tym czasie sam, nie ma sensu zabierać go ze sobą. Możemy wtedy poprosić któregoś z przyjaciół albo członków rodziny o zaopiekowanie się naszym podopiecznym. Psa możemy zostawić w domu takiej osoby. Jednak takie rozwiązanie sprawdzi się jedynie wtedy, gdy nasz pupil nie boi się nowych miejsc i wiemy, że nie niszczy niczego w domu. Podobnie jak w przypadku zabrania psa na wyjazd zimowy ze sobą, musimy pamiętać, aby przekazać osobie opiekującej się naszym zwierzakiem jego rzeczy. Na pewno nasz pies o wiele lepiej będzie się czuł, śpiąc we własnym posłaniu. Jednak, jeśli zmiana miejsca pobytu wywołuje u psa strach i stres, to będzie lepiej, jeśli tymczasowy opiekun zamieszka w naszym domu. Warto także pomyśleć o osobie, którą pies już zna i czuję się bezpiecznie w jej towarzystwie.

Hotele dla psów

Jeśli nikt z naszej rodziny czy przyjaciół nie może zająć się naszym psem w trakcie ferii, to rozwiązaniem są hotele dla psów. Nasi czworonożni przyjaciele otrzymają w nich całodobową, profesjonalną opiekę. Często poza opiekunami, pieczę nad psami sprawują też trenerzy i behawioryści. Niektóre hotele mają w swojej ofercie taksówkę dla psów, która zawiezie psa na miejsce, a potem przywiezie go do naszego domu. Wiele hoteli oferuje kąpiele, obcinanie pazurków, strzyżenie, czyszczenie uszu, a nawet masaż relaksacyjny czy sesję fotograficzną. Takie usługi wymagają dodatkowej opłaty. Ich koszt wynosi od 20 zł do 200zł. W większości hoteli cena pobytu uzależniona jest od wielkości psa. Za jedną dobę pobytu małego psa zapłacimy ok. 50 zł, za dużego psa od 80 zł do 120 zł. Cena pobytu psów wymagających specjalnej opieki - agresywnych, starszych czy szczeniąt - ustalana jest indywidualnie. W niektórych hotelach cena za dobę wynosi tyle samo bez względu na wielkość czy rasę psa i waha się w granicach od 80 zł do 130 zł. W wielu miejscach możemy też wybrać rodzaj pomieszczenia, w którym ma przebywać zwierzę, np. boks współdzielony z innymi psami albo osobny pokój.

Profesjonalni opiekunowie dla psów

Podczas ferii naszym zwierzakiem może zająć się petsitter, czyli profesjonalny opiekun. W internecie możemy znaleźć ogłoszenia petsitterów z miejscowości, w której mieszkamy. Możemy też sami wstawić ogłoszenie z informacją o naszych oczekiwaniach i potrzebach. Opiekun może zajmować się psem w swoim lub naszym mieszkaniu. Jak to wygląda w praktyce? Przed oddaniem psa pod opiekę następuje spotkanie z wybranym opiekunem, zebranie przez niego wywiadu o psie, zapoznanie się z nim, ustalenie godzin spacerów i karmienia oraz podpisanie umowy. Ceny takiej usługi ustalane są indywidualnie. Jednak, gdy opiekun na czas naszej nieobecności ma zamieszkać w naszym domu, koszt opieki jest większy.

 

Więcej na temat podróże zwierzęta domowe zima
Przeładuj

Daria Widawska przeszła na dietę Adele! Ile już schudła?!

zobacz 01:29