Oko psa
©Bits and Splits/fotolia
Dom

Choroba Rubartha – przyczyny, objawy i leczenie wirusowego zapalenia wątroby u psów

Oko psa
©Bits and Splits/fotolia

Choroba Rubartha to wywołane wirusem CAV-1 lub CAV-2 zakaźne zapalenie wątroby psów. Objawia się gorączką i zaburzeniami żołądkowo-jelitowymi (najczęściej biegunkami). Wyróżnia się cztery typy tej choroby: nadostrą, ostrą, przewlekłą i oczną. Postać nadostra prowadzi do nagłej śmierci zwierzęcia.

 

Choroby psów są trudne do rozpoznania przez laika. Wirusowe zapalenie wątroby psów często mylone jest z zatruciem pokarmowym lub reakcją alergiczną. Bardzo ważne jest wczesne rozpoznanie i podjęcie odpowiedniego leczenia, które może zapobiec poważnym zakażeniom wtórnym.

Sposób zakażenia wirusem wywołującym chorobę Rubartha

Wirus CAV-1 jest obecny w ślinie, moczu, wydzielinie ocznej i kale chorego psa oraz psów, które są nosicielami. Nosicielami mogą być psy, które przeszły wirusowe zapalenie wątroby, przez okres około 9 miesięcy po ustąpieniu objawów. Do zakażenia dochodzi poprzez kontakt zdrowego zwierzęcia z wydzielinami zawierającymi wirusa lub drogą kropelkową. Zapalenie wątroby typu CAV-1 jest najczęstsze. Do zapalenia typu CAV-2 dochodzi w wyniku ukąszenia przez pchły lub inne pasożyty.

Rodzaje i objawy choroby Rubharta

Wirusowe zapalenie wątroby psów dzielone jest na postać: nadostrą, ostrą, przewlekłą i oczną. Często towarzyszą im zaburzenia krzepnięcia krwi i zapalenie nerek. Każda z nich daje specyficzne symptomy:

 

1. Postać nadostra prowadzi do nagłej śmierci psa. Właściciele często nie zdają sobie sprawy z przyczyny zgonu pupila przypisując go wypadkowi lub zatruciu pokarmowemu.

 

2. Postać ostra powoduje śmierć co drugiego czworonoga. Trwa około 5-7 dni. Są jednak szanse na przeżycie, gdy leczenie zostanie podjęte od razu po wystąpieniu następujących objawów:

 • wysoka gorączka (39-40 stopni Celsjusza),
 • wymioty i intensywne biegunki,
 • zapalenie migdałków, gardła, powiększenie węzłów chłonnych,
 • bolesność brzucha w dolnej części i krwawe wybroczyny,
 • kaszel.

 

3. Postać przewlekła – dotyczy przede wszystkim zwierząt o obniżonej odporności: starszych lub takich, które często chorowały:

 • powoduje przewlekłe zapalenie wątroby, które prowadzi do zwłóknienia narządu.

 

4. Postać oczna (zdarza się, że współwystępuje z ostrą postacią choroby lub w momencie zdrowienia):

 • opuchnięta, mętna szaro-niebieska rogówka, tzw. niebieskie oko (blue eye),
 • zapalenie błony naczyniowej oka.

Leczenie wirusowego zapalenia wątroby psów

Terapia choroby Rubartha obejmuje łagodze objawów, zapobieganie mogącym się pojawić wtórnym infekcjom bakteryjnym oraz wspomaganie przywrócenia sprawności, uszkodzonych organów. W zależności od objawów, psu podaje się:

 • leki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe,
 • kroplówki nawadniające i uzupełniające elektrolity,
 • antybiotyki,
 • leki przeciwwymiotne i przeciwbiegunkowe,

 

Jeśli doszło również do zaburzeń krzepnięcia, czasem konieczne są transfuzje krwi. W czasie zdrowienia psa bardzo ważne jest, by miał zapewnioną profesjonalną opiekę oraz spokój.

Profilaktyka choroby Rubharta

Zapobieganie zachorowaniu pupila na wirusowe zapalenie wątroby polega na separowaniu go od zwierząt, które przebyły tę chorobę (min. przez okres 9 miesięcy) oraz szczepieniach. Pierwsze szczepienie wykonuje się u zdrowych i odrobaczonych szczeniąt w wieku 8-10 tygodni. Drugie dwa tygodnie później.


 

Więcej na temat zwierzęta domowe
Przeładuj

Anna Mucha w półfinale "Czaru Par"! "Małżeństwo to jest obóz przetrwania"

zobacz 00:30