Basen ogrodowy wybudowany z betonu o nierównych kształtach.
©Elenathewise/stock.adobe.com
Dom

Gorąco? Masz ochotę na basen? Podpowiadamy - jakie rodzaje wybrać, ile kosztuje zakup i budowa basenu

Basen ogrodowy wybudowany z betonu o nierównych kształtach.
©Elenathewise/stock.adobe.com

Basen ogrodowy to idealny pomysł na upalne lato. W zaciszu domowego ogrodu można skorzystać z ochłodzenia i relaksu. Jak się okazuje, ceny basenów sprawiają, że tego typu przyjemności nie są zarezerwowane tylko dla najbogatszych. Bez trudu można znaleźć wiele ciekawych ofert, dlatego bez wątpienia każdy zainteresowany znajdzie coś dla siebie.

 

Istnieje wiele rodzajów basenów ogrodowych. Najtańsze modele to baseny dmuchane, które o każdej porze można napompować i umieścić w dowolnym miejscu na posesji. Niewiele droższe okazują się baseny stelażowe, natomiast najdroższe rozwiązania, to wbudowane i całoroczne baseny.

 

Tak naprawdę ciężko oszacować maksymalną cenę budowy basenu, ponieważ koszty tego typu inwestycji może ograniczać jedynie wyobraźnia nabywcy. Wśród najdroższych i najbardziej luksusowych basenów, znajdują się niecki zdobione marmurem lub innymi kamieniami szlachetnymi. Nieco tańszymi rozwiązaniami są baseny z niecką betonową i poliestrową.

 

Basen ogrodowy: dmuchany lub ze stelażem - cena

 

Najtańszym i najszybszym rozwiązaniem na zapewnienie sobie basenu ogrodowego jest kupno dmuchanego basenu lub modelu opartym na stelażu. Tego typu baseny są dostępne w wielu supermarketach w czasie sezonu letniego, a przez cały rok można nabywać tego typu modele basenów ogrodowych przez Internet.

 

Średnie ceny takich rozwiązań są uzależnione od ich wielkości. Basen ogrodowy ze stelażem dla 3-4 osób to wydatek rzędu 150-300 złotych. Z kolei dmuchane odpowiedniki nie powinny kosztować więcej niż 250 złotych. Tego typu modele najczęściej są wyposażone w pompy filtrujące, które zapewniają czystość wody, a także stabilne drabinki, dzięki czemu można wygodnie wchodzić i wychodzić z basenu.

 

Basen - cena, koszty budowy basenu

 

W przypadku dedykowanych basenów ogrodowych jedynym ograniczeniem jest wyobraźnia i zasobność portfela klienta. W Polsce istnieje wielu producentów niecek, którzy na zamówienie są w stanie dostarczyć określony model i rozmiar basenu. Jednymi z najpopularniejszych modeli są niecki poliuretanowe, a dla najbogatszych zarezerwowane są baseny z marmuru.

 

Koszt budowy basenu betonowego wynoszą mniej więcej 30-40 tysięcy złotych, a na koszty składają się: zakup niecki i robocizna w postaci płytek ceramicznych, nałożenia izolacji, naklejenia płytek ceramicznych, a także zamontowania filtrów i instalacji wodnych. W przypadku basenów z marmuru, dochodzą koszty kamienia, dlatego koszty budowy basenu rzędu 50 tysięcy złotych nie wydają się przesadzone. Tańszą alternatywą są plastikowe niecki, dzięki którym można obniżyć koszty budowy basenu o mniej więcej 15 tysięcy złotych.

Więcej na temat Aranżacje ogrodu Pływanie
Przeładuj

Oliwia i Łukasz ze "Ślubu od pierwszego wejrzenia" nie są razem? Instagram mamy Łukasza wskazuje na coś innego...

zobacz 01:14