pisanie przy biurku
Image by LifetimeStock.com
Styl życia

Na jakie dodatkowe umiejętności warto zwrócić uwagę w CV?

Dodatkowe umiejętności w CV mogą dotyczyć zarówno umiejętności manualnych, interpersonalnych, jak i specjalistycznych zdolności zawodowych.

Dodatkowe umiejętności w CV mogą dotyczyć zarówno umiejętności manualnych, interpersonalnych, jak i specjalistycznych zdolności zawodowych.

 

Obok doświadczenia zawodowego i wykształcenia istotnym punktem CV są dodatkowe umiejętności. Każda czynność, którą potrafimy wykonać, jest umiejętnością. Warto pamiętać o kilku zasadach, którymi należy się kierować, podczas uzupełniania tego punktu w CV.

Umiejętności dopasowane do stanowiska, o które się ubiegamy

W ogłoszeniu pracodawca najczęściej określa, jakich umiejętności wymaga od potencjalnego pracownika. I jest to pierwsza wskazówka, na którą trzeba zwrócić uwagę. Kolejne znaleźć można w uniwersalnym opisie stanowiska, na które aplikujemy.

Umiejętności, którymi naprawdę możemy się pochwalić

Równie ważne jest, aby zamieszczone w CV informacje były prawdziwe. Dlatego piszmy o umiejętnościach, które faktycznie posiadamy. Richard Bolles, lider rynku doradztwa w zakresie rozwoju kariery zawodowej, proponuje następujący podział umiejętności:

 • sprawność fizyczna (np. koordynacja pracy mięśni, aktywność);
 • umiejętności artystyczne (np. komponowanie muzyki, wyrażanie uczuć i myśli przez malarstwo);
 • umiejętności logiczno-analityczne (np. rozwiązywanie problemów, klasyfikowanie);
 • umiejętności manualne (np. obsługiwanie urządzeń, precyzja ruchów);
 • umiejętności numeryczne (np. zarządzanie finansami, dokonywanie kalkulacji);
 • umiejętności przywódcze (np. inicjowanie nowych zadań, podejmowanie decyzji);
 • umiejętności sensoryczne (np. obserwowanie, uwrażliwienie na szczegóły);
 • umiejętności słowne (werbalne), np. przemawianie, redagowanie;
 • umiejętności społeczne (np. nawiązywanie kontaktu, motywowanie);
 • umiejętności związane z intuicją (np. szybka ocena sytuacji, dalekowzroczność);
 • umiejętności związane z konsekwencją w działaniu (np. planowe działanie);
 • umiejętności związane z oryginalnością i kreatywnością (np. tworzenie, projektowanie).

Umiejętności dodatkowe mogą dotyczyć zatem zarówno umiejętności manualnych, sprawności fizycznej, jak i umiejętności interpersonalnych (w kontaktach z ludźmi) oraz pracy z danymi. W tym punkcie możemy również opisać specjalistyczne umiejętności zawodowe.

Umiejętności, za którymi stoją nasze realne osiągnięcia i doświadczenia

Dobrze umieścić opis umiejętności (krótki i rzeczowy) przy konkretnych osiągnięciach lub doświadczeniach, aby pracodawca od razu otrzymał „dowód” na ich istnienie. Wybrane umiejętności nie będą wówczas wyłącznie hasłem oderwanym od pozostałej części CV.


kobieta nad książką z ołówkiem w ustach
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Jakie umiejętności wpisać w CV?
W CV można wpisać umiejętności specjalistyczne kompetencje zawodowe, umiejętności manualne, jak również zdolności interpersonalne.

W CV można wpisać umiejętności specjalistyczne kompetencje zawodowe, umiejętności manualne, jak również zdolności interpersonalne.   Umiejętności mogą dotyczyć każdej czynności, którą kandydat potrafi wykonać. Może to być powodem, dla którego często w CV pojawiają się informacje o kompetencjach nieistotnych z punktu widzenia pracodawcy. A cała sztuka polega na tym, aby w tej części CV wpisać takie umiejętności, które wyróżnią kandydata i upewnią pracodawcę, że jest on właściwą osobą na określone stanowisko. Korzyści dla firmy Rekruter , czytając CV kandydata, prześwietla je pod kątem takich umiejętności, które przydatne będą z punktu widzenia pracodawcy. Dlatego w tym punkcie CV dobrze skoncentrować się na umiejętnościach dopasowanych do potrzeb stanowiska, na które odbywa się rekrutacja. Informacje na temat pożądanych cech można znaleźć już w ogłoszeniu. Można również zapoznać się ze szczegółowym opisem stanowiska , co też pomoże określić, jakie umiejętności są wskazane w wykonywaniu konkretnej pracy. Rodzaje umiejętności Richard Bolles, lider rynku doradztwa w zakresie rozwoju kariery zawodowej, proponuje wyróżnić takie umiejętności: artystyczne (np. wyrażanie uczuć i myśli przez malarstwo); logiczno-analityczne (np. rozwiązywanie problemów); manualne (np. precyzja ruchów); numeryczne (np. dokonywanie kalkulacji); przywódcze (np. inicjowanie nowych zadań); sensoryczne (np. uwrażliwienie na szczegóły); słowne (werbalne), np. przemawianie; społeczne (np. nawiązywanie kontaktu); związane z intuicją (np. szybka ocena sytuacji); związane z konsekwencją w działaniu (np. planowe działanie); związane z oryginalnością i kreatywnością (np. projektowanie) oraz sprawność fizyczna (np. koordynacja pracy mięśni).   Umiejętności mogą dotyczyć zarówno...

człowiek siedzący przed laptopem
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Jakie informacje powinny znaleźć się w referencjach?
Informacje, które można napisać w referencjach, dotyczą terminu zatrudnienia, zakresu obowiązków, wiedzy i umiejętności pracownika oraz jego predyspozycji.

Informacje, które można napisać w referencjach, dotyczą terminu zatrudnienia, zakresu obowiązków, wiedzy i umiejętności pracownika oraz jego predyspozycji.   Referencje są dokumentem, o który rekruterzy pytają coraz częściej. Pozwalają na poznanie opinii innych pracodawców o kandydacie, jego obowiązkach i cechach, którymi wykazał się na poprzednim stanowisku. Przy zmianie stanowiska pracownik powinien zadbać o to, aby uzyskać referencje. Celem wystawienia referencji jest zarekomendowanie pracownika innym firmom. Wygląd dokumentu z referencjami Pracodawca najczęściej umieszcza referencje na papierze firmowym. Istotne dane, które powinny się tam znaleźć to: nazwa firmy, data, imię i nazwisko pracownika, okres zatrudnienia, nazwa stanowiska i zakres obowiązków : „Pani Janina Kowalska była zatrudniona w naszej instytucji w okresie od 01.05.2011 r. do 31.07.2015 r. na stanowisku doradcy klienta. Do jej obowiązków należało: prezentowanie oferty i sprzedaż produktów; aktywne pozyskiwanie oraz kompleksowa obsługa klientów indywidualnych; kształtowanie pozytywnego wizerunku firmy itd.”. Elementy, na które można zwrócić uwagę Referencje mogą zawierać informacje dotyczące wiedzy i umiejętności specjalistycznych pracownika: „Pani Janina Kowalska wykazała się wiedzą na temat produktów bankowości detalicznej oraz produktów inwestycyjnych i ubezpieczeniowych oraz wysokimi umiejętnościami w zakresie aktywnego pozyskiwania nowych klientów”.   Można również określić dominujące cechy i kompetencje społeczne, pewne uniwersalne predyspozycje czy umiejętności : „Pani Janina jest osobą zdyscyplinowaną i obowiązkową. Dobrze radziła sobie zarówno w zadaniach wymagających samodzielnego działania, jak i w pracy zespołowej.”   Równie istotna dla kolejnego pracodawcy może być sama rekomendacja: „Jako bezpośrednia przełożona Pani Janiny...

młody student
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Jakie informacji w swoim CV może umieścić student?
Student w CV może opisać zarówno swoje sukcesy i pasje, jak i działalność w organizacjach studenckich czy pozarządowych. Może wykorzystać także zdobyte referencje.

Student w CV może opisać zarówno swoje sukcesy i pasje, jak i działalność w organizacjach studenckich czy pozarządowych. Może wykorzystać także zdobyte referencje.   Jesteś studentem i właśnie postanawiasz zrobić pierwsze kroki na rynku pracy, może nawet od razu w wymarzonym zawodzie. Zasiadasz do napisania CV i… nie masz pomysłu, co możesz w nim umieścić. Oto kilka propozycji. Określ gdzie jesteś obecnie i dokąd zmierzasz Napisz, czym zajmujesz się teraz i czym chcesz zajmować się w przyszłości, a także co pomoże Ci osiągnąć zamierzony cel. Na przykład: „Jestem studentką III roku geografii. Lubię pracę z ludźmi, a wiedza na temat podróży jest moją pasją, dlatego poszukuję obecnie pracy na stanowisku doradcy klienta w biurze podróży”. Opisz swoje sukcesy Pochwal się osiągnięciami: wygranymi konkursami, zrealizowanymi projektami, wynikami w działalności sportowej, a także osiągnięciami w działalności pozaedukacyjnej. Opisz konkretnie i rzeczowo te ze swoich sukcesów, które będą istotne dla potencjalnego pracodawcy. Pochwal się działalnością w organizacjach studenckich Opisz zadania i obowiązki, które były Ci powierzone w ramach działalności w organizacji studenckiej. Posługuj się liczbami (liczba współorganizowanych konferencji, wystąpień publicznych, wysokość budżetu, jaki miałeś do dyspozycji itp.). Opisz również efekty swoich działań – sukcesy i osiągnięcia. Podziel się swoją pasją Wybierając konkretną ofertę pracy zastanów się, które z Twoich zainteresowań i pasji mogą być w tej dziedzinie przydatne . Może znasz tajniki określonego programu komputerowego, może znasz na pamięć wszystkie numery specjalistycznego czasopisma, a może hodujesz w terrarium rzadki okaz pająka – jeśli któreś z Twoich hobby pasują do wybranej oferty pracy – wspomnij o tym. Zdobądź referencje...

Nasze akcje
Zmysłowy i uwodzicielski czy delikatny i czarujący – jaki jest twój zapach?
Newsy
Ponadczasowy czy zaskakujący? Ten zapach ma jedno i drugie!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Sprawdź, jak skutecznie „cofnąć zegar” i odmłodzić spojrzenie!
Newsy
Spektakularny i jednocześnie naturalny wygląd? Sprawdź, jak odmłodzić spojrzenie!
Partner
Eva Longoria
Styl życia
Wymarzona sylwetka bez wyrzeczeń? To możliwe!
Partner
Newsy
Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil
Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor
Newsy
Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju
Partner
Newsy
Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem
Partner
Newsy
Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Kasia Cichopek pozuje na huśtawce na swoim balkonie
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Moda uliczna z nowojorskiego tygodnia mody wiosna/lato 2021
Fleszstyle
Modne fryzury wiosna 2021. Buttercream blonde to nowy trend dla fanek jasnych fryzur. Koloryzacja pasuje do większości karnacji
Marcelina Zielnik
Paul Costelloe wiosna/lato 2021
Fleszstyle
Te trzy trendy zdominowały makijaż na wiosnę i lato 2021
Marcelina Zielnik
Modelka z koloryzacją "terracotta hair"
Fleszstyle
Modne fryzury na wiosnę 2021. Koloryzacja "terracotta hair" to hit Instagrama. To najgorętszy trend
Anna Kusiak
Leonie Hanne
Fleszstyle
Ta fryzura to najgorętszy trend wiosny i lata 2021. Instagramerki ją uwielbiają
Marcelina Zielnik
Jessica Alba i soft bob
Fleszstyle
Modne fryzury na sezon wiosna-lato 2021. Soft bob odejmie ci minimum 10 lat
Anna Kusiak