Kobieta z oponką
©BillionPhotos.com/Fotolia
Styl życia

Utrudnione odchudzanie – 4 przyczyny

Trudność w zrzuceniu zbędnych kilogramów może być konsekwencją nadwyżki kalorycznej, niedoboru snu, picia zbyt małej ilości wody oraz stresującego trybu życia. Nie wystarczy zdrowo jeść i ćwiczyć, by uzyskać upragnioną sylwetkę.

Trudność w zrzuceniu zbędnych kilogramów może być konsekwencją nadwyżki kalorycznej, niedoboru snu, picia zbyt małej ilości wody oraz stresującego trybu życia. Nie wystarczy zdrowo jeść i ćwiczyć, by uzyskać upragnioną sylwetkę.

Dlaczego nie chudnę – winna może być nadwyżka kalorii

Jeśli wybierasz zdrowe, nieprzetworzone produkty, nie stołujesz się w fast-foodach i uprawiasz sport, to najprawdopodobniej jesz za dużo. Osoby, które chcą schudnąć, powinny zmniejszyć ilość zjadanych kalorii – od dziennego zapotrzebowania kalorycznego należy odjąć 20-30%.

Niedobór snu utrudnia odchudzanie

Przyczyną problemów z odchudzaniem może być niedosypianie. Osoby niewyspane mają większy apetyt, ponieważ spada poziom leptyny (hormonu odpowiedzialnego za uczucie sytości), a podnosi się poziom greliny (zwanej 'hormonem głodu').

Jeśli chcesz schudnąć, pij dużo wody

Przyczyną tego, że nie chudniesz, może być również zbyt mała ilość wypijanej wody. Nawilżanie skóry od wewnątrz jest istotnym czynnikiem wpływającym na powodzenie diety – woda hamuje łaknienie, ułatwia spalanie tłuszczu. Należy wypijać około 2 litry wody dziennie.

Stres utrudnia odchudzanie

Nerwowy tryb życia to kolejny powód, przez który nie możesz zrzucić zbędnych kilogramów. Długotrwały stres prowadzi do podwyższenia poziomu kortyzolu we krwi, zwanego „hormonem stresu”. Nadwyżka kortyzolu prowadzi do wzrostu stężenia glukozy we krwi – w efekcie niemal od razu po zjedzeniu posiłku pojawia się głód.

zestresowany mężczyzna
© Rido/Fotolia.com
Styl życia
Za co odpowiada kortyzol i jakie są jego normy – kiedy wykonać badanie poziomu kortyzolu
Poziom kortyzolu zwiększa się w sytuacjach stresowych. Nadmierne podwyższenie jego stężenia mogą sygnalizować m.in. nadciśnienie tętnicze lub zaburzenia nastroju. Badanie poziomu kortyzolu należy też wykonać w przypadku zmniejszenia libido lub zmian w budowie ciała.

Poziom kortyzolu zwiększa się w sytuacjach stresowych. Nadmierne podwyższenie jego stężenia mogą sygnalizować m.in. nadciśnienie tętnicze lub zaburzenia nastroju. Badanie poziomu kortyzolu należy też wykonać w przypadku zmniejszenia libido lub zmian w budowie ciała.   Kortyzol jest wytwarzany w korze nadnerczy. Jego produkcję stymuluje hormon adrenokortykotropowy (ACTH) z przysadki. Działają na zasadzie sprzężenia zwrotnego - wzrost poziomu kortyzolu zmniejsza ilość ACTH. Funkcje kortyzolu w organizmie Kortyzol jest nazywany hormonem stresu . Większe ilości kortyzolu są wydzielane w sytuacjach podwyższonego napięcia. Wtedy organizm produkuje też więcej glukozy, która jest zamieniana w energię. Ten hormon obniża odporność człowieka i podnosi ciśnienie.   Kortyzol stymuluje wytwarzanie pozostałych hormonów pojawiających się w sytuacji stresowej. Adrenalina i noradrenalina wraz z kortyzolem pomagają radzić sobie z czynnikami wywołującymi stres.   Kortyzol ma swój udział w gospodarce węglowodanowej, białkowej i tłuszczowej organizmu. Reguluje też równowagę wodno-elektrolitową. Działa przeciwzapalnie i zwiększa produkcję soku żołądkowego . Podnosi ciśnienie krwi.    Kortyzol stosuje się w leczeniu astmy oskrzelowej . Jest podawany w przypadku wstrząsu anafilaktycznego i innych stanach zagrożenia życia, np. przy ostrych dusznościach w przebiegu astmy. Kiedy wykonać badanie poziomu kortyzolu? Badanie poziomu kortyzolu powinno się wykonać w przypadku objawów mogących wskazywać na zwiększenie stężenia hormonu we krwi jak i jego zmniejszenie.   Objawy nadmiaru kortyzolu to: nadciśnienie tętnicze , połączone z zawrotami i bólami głowy, zaburzenia miesiączkowania, zmniejszenie popędu seksualnego u mężczyzn, zmiany w budowie ciała - pojawienie się tkanki tłuszczowej na policzkach,...

Uczucie głodu
© Andrey Popov/Fotolia.com
Styl życia
Niepohamowany apetyt – skąd się bierze i jak mu zapobiec?
Ciągłe uczucie głodu może być spowodowane stresem, nadczynnością tarczycy, zmęczeniem oraz cukrzycą. Żeby temu zapobiec warto jeść regularnie, pić wodę i ograniczyć słodycze.

Ciągłe uczucie głodu może być spowodowane stresem, nadczynnością tarczycy, zmęczeniem oraz cukrzycą. Żeby temu zapobiec warto jeść regularnie, pić wodę i ograniczyć słodycze.   Ciągłe uczucie głodu kusi, by sięgać po niezdrowe przekąski i podjadać między posiłkami, co grozi tyciem . Przyczyną niepohamowanego apetytu mogą być zaburzenia psychiczne, stres, a także różnego typu choroby. Przyczyny ciągłego uczucia głodu Ciągłe poczucie głodu może mieć różne podłoża.   Najczęściej są to:   Stres – stały stres prowadzi do zaburzeń odczuwania głodu. Zmniejsza się wówczas poziom leptyny, czyli hormonu odpowiadającego za uczucie sytości. Z drugiej strony zwiększa się ilość kortyzolu, który prowadzi do odkładania się tkanki tłuszczowe j. Nasila się apetyt, a osoba zestresowana ma wrażanie, że cały czas jest głodna.   Zmęczenie – jeśli jesteś niewyspana, organizm reaguje tak, jakbyś była zestresowana. W tym wypadku również spada poziom leptyny, a zwiększa się produkcja greliny (hormon głodu).   Nieregularne posiłki – jadanie o nieregularnych porach oraz zbyt długie przerwy między posiłkami skutkują częstymi napadami głodu. Zbyt długie przerwy w jedzeniu sprawiają, że spada poziom glukozy, co skutkuje uczuciem głodu, bólu głowy i drżeniem mięśni. Nieregularne posiłki sprzyjają tyciu, gdyż organizm nie znając pory następnego posiłku, po każdym jedzeniu magazynuje energię na czas głodu w formie tłuszczu.   Choroby – niepohamowany apetyt może być spowodowany chorobami organizmu. Jest to charakterystyczny symptom podczas cukrzycy typu B , nadczynności tarczycy oraz hipoglikemii.   Problemy psychologiczne – zaburzenia łaknienia, nerwice, depresje,...

progesteron
© Zerbor/Fotolia.com
Styl życia
Niski progesteron może odpowiadać za nieregularne miesiączki i tycie
Progesteron (inaczej luteina) jest hormonem wydzielanym u kobiet przez jajniki, a w czasie ciąży przez ciałko żółte oraz łożysko. Zbyt mała ilość progesteronu może być przyczyną nieregularnych miesiączek i tycia, może też odpowiadać za trudności z donoszeniem ciąży.

Progesteron (inaczej luteina) jest hormonem wydzielanym u kobiet przez jajniki, a w czasie ciąży przez ciałko żółte oraz łożysko. Zbyt mała ilość progesteronu może być przyczyną nieregularnych miesiączek i tycia, może też odpowiadać za trudności z donoszeniem ciąży.   Zmiany stężenia progesteronu w czasie cyklu miesięcznego odpowiadają za występowanie menstruacji oraz owulacji. W czasie ciąży hormon ten ułatwia zagnieżdżenie się zarodka w łożysku. Przyczyny niedoboru progesteronu Niedobór progesteronu często wiąże się z nadmiarem estrogenów. Taka dysproporcja może być efektem prowadzenia siedzącego trybu życia, nieprawidłowej diety oraz nadwagi. Do zakłócenia równowagi hormonalnej może dojść także wskutek zażywania środków hormonalnych i leków steroidowych, spożywania żywności zawierającej fitoestrogeny (np. potraw z soi) lub zanieczyszczonej pestycydami.   Przyczyną niedoboru progesteronu może być także podwyższony poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu. Skutków związanych ze zbyt małą ilością progesteronu mogą więc doświadczać osoby narażone na przewlekły stres.   Niski poziom progesteronu występuje również u osób z zespołem policystycznych jajników (PCOS) - choroby, która bywa częstą przyczyną niepłodności. Objawy niedoboru progesteronu Objawami zbyt małej ilości progesteronu mogą być nieregularne, zbyt obfite lub zbyt skąpe miesiączki. Cykl może być zbyt długi albo zbyt krótki. Jednym z objawów bywa też ból podczas owulacji.   Niedobór progesteronu może też być przyczyną tycia mimo stosowania diety dostarczającej składników odżywczych w ilościach adekwatnych do zapotrzebowania danej osoby. Może on objawiać się także trądzikiem.   Kobiety,...

Nasze akcje
Strefa luksusu

Marzysz o sielsko-anielskim relaksie? Znajdziesz go w hotelu Bania!

Partner
materiały prasowe Lenovo
Fleszstyle

Świetna jakość w stylowym opakowaniu. Natalia Szroeder wybrała laptop Lenovo Yoga Slim 7

Partner
rafal-brzozowski
Newsy

Ci uczestnicy „The Voice of Poland” robią karierę muzyczną. Znasz wszystkich?

Partner
fotona-tatuaż
Fleszstyle

Nieudany tatuaż lub makijaż permanentny ? Wiemy, jak się go pozbyć!

Partner
torebka-skoda-hollie-warsaw
Fleszstyle

Barbara Kurdej - Szatan: "Nie miałam pojęcia, że niezabezpieczone drobiazgi mogą uderzyć z taką siłą"

Partner
justyna-steczkowska
Newsy

Justyna Steczkowska ponownie w „The Voice of Poland”! To wyjątkowy czas dla artystki

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner