Party Stories
Doda z mężem Emilem Stępniem
Krystian Ferretti z "Hotel Paradise 3"
uśmiechnięta kobieta na diecie
©Kurhan/fotolia
Styl życia

Dieta strefowa dra Barrego Searsa

Autorem diety strefowej jest dr Barry Sears, amerykański biotechnolog i dietetyk. Uważa on, że dieta zbilansowana zgodnie z jego zaleceniami pomaga utrzymać w organizmie równowagę hormonalną, która sprzyja uzyskaniu wymarzonej sylwetki i utrzymaniu właściwego tempa metabolizmu.

Autorem diety strefowej jest dr Barry Sears, amerykański biotechnolog i dietetyk. Uważa on, że dieta zbilansowana zgodnie z jego zaleceniami pomaga utrzymać w organizmie równowagę hormonalną, która sprzyja uzyskaniu wymarzonej sylwetki i utrzymaniu właściwego tempa metabolizmu.

Na czym polega dieta strefowa

Według autora diety zone, odpowiednie proporcje dostarczanych organizmowi białek, węglowodanów i tłuszczów pomogą kontrolować poziom stężenia insuliny, co sprzyjać będzie utrzymaniu zdrowia i utracie zbędnych kilogramów. Za wskazówkami Searsa dieta powinna być skomponowana w następujący sposób:

  • 30% składników pokarmowych powinny stanowić białka,
  • 40% węglowodany i kolejne
  • 30% tłuszcze.

W ciągu dnia osoba na diecie strefowej może zjeść pięć posiłków – trzy główne (śniadanie, obiad i kolację) oraz dwie przekąski. Główne posiłki powinny liczyć nie więcej niż 500 kcal, natomiast przekąski nie więcej niż 100 kcal.

Jakie produkty wskazane są w diecie zone

Na początek dobrze wiedzieć, jakich produktów się wystrzegać – są to produkty niewskazane również w innych dietach, np. alkohol czy kofeina. Sears w swoich wytycznych określa produkty z każdej grupy i dzieli je na te zalecane i mniej zalecane. I tak na przykład w grupie produktów białkowych zalecane jest spożycie chudego białego sera, dorsza, wędlin drobiowych czy tofu, mniej zalecane produkty to całe jajka, szynka czy ser żółty. W grupie produktów węglowodanowych, do zalecanych zalicza płatki owsiane, brzoskwinie czy brokuły, do mniej zalecanych natomiast jasny chleb, kukurydzę czy ananasa. Spośród tłuszczów wybierać należy te nienasycone, więc polecane są takie produkty, jak migdały, awokado czy oliwki, mniej zalecane natomiast pistacje, majonezy czy sery pleśniowe.

Argumenty przemawiające przeciwko diecie dr Searsa

Dieta strefowa jest dietą niskowęglowodanową, ale wysokobiałkową. Ze względu na wysoką zawartość białka w jadłospisie nie powinny decydować się na tę dietę m.in. osoby zmagające się ze schorzeniami nerek bądź z artretyzmem. Duża ilość białka w organizmie powoduje spowolnienie procesu wchłaniania wapnia, co w konsekwencji podwyższa ryzyko osteoporozy. Dla wielu osób zniechęcająca może być również konieczność trzymania się planu posiłków oraz konieczności przestrzegania ich określonego składu.


W diecie zone ok. 1700 kcal to dzienna porcja energii, którą można dostarczyć organizmowi z pożywieniem.


Komentarze
Zapraszamy do dyskusji
Czekamy na Twoją opinię w tym temacie. Dołącz do dyskusji!
pomarańcza
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Dieta 800 kcal oczyści organizm z toksyn
Dieta 800 kcal jest niskokaloryczną dietą, która powinna dostarczyć organizmowi (jak sama nazwa wskazuje) 800 kcal w ciągu jednego dnia. Dietetycy i lekarze uważają, że dieta ta jest szkodliwa dla organizmu.

Dieta 800 kcal jest niskokaloryczną dietą, która powinna dostarczyć organizmowi (jak sama nazwa wskazuje) 800 kcal w ciągu jednego dnia. Dietetycy i lekarze uważają, że dieta ta jest szkodliwa dla organizmu. Dieta 800 kcal – na czym polega? Dieta 800 kcal polega na dostarczeniu organizmowi 800 kcal dziennie, co jest bardzo małą dawką. Dieta ma na celu nie tylko odchudzenie, ale i oczyszczenie organizmu ze szkodliwych toksyn . Diety nie można stosować dłużej niż 7 dni, ponieważ dłuższe przestrzeganie jej zasad wywoła efekt jojo i będzie szkodliwe dla zdrowia. Po tym czasie należy stopniowo powracać do bardziej kalorycznych posiłków. Podczas głodówki zaleca się przyjmowanie produktów pełnoziarnistych zbożowych, warzyw, owoców, jogurtów greckich i naturalnych, a także soku ze świeżo wyciśniętych owoców lub warzyw. W trakcie diety należy również pić duże ilości wody mineralnej (co najmniej 2 litry dziennie). Osoby stosujące dietę powinny unikać picia kawy, herbaty i alkoholu . Ponadto dieta zabrania jedzenia tłustych wędlin, tłustych produktów mlecznych, słodyczy i przekąsek (chipsy, paluszki, krakersy). W ciągu tygodnia można zrzucić 1-2 kg. Dieta 800 kcal – jak powinien wyglądać jadłospis? Dieta 800 kcal składa się z pięciu posiłków w ciągu dnia. Należy je przyjmować regularnie, co 3-4 godziny. śniadanie I - pierwszy posiłek powinien zawierać nie więcej i nie mniej niż 200 kcal. Może się składać z owsianki, czy jogurtu naturalnego z owocem. śniadanie II - drugie śniadanie to zaledwie 80 kcal. Najlepszym pomysłem na ten posiłek jest warzywo, np. marchewka, czy pokrojone rzodkiewki. obiad - obiad ma największą liczbę kalorii, a jego wartość wynosi około 280 kcal. Na obiad warto jeść chude mięso. Może to być filet drobiowy (100 g) z dodatkiem pomidorów, chleba razowego, czy kaszy gryczanej. podwieczorek - podwieczorek, tak...

zdrowe produkty
©monticellllo/fotolia
Styl życia
Dieta bezbiałkowa dla alergików – czego nie można jeść?
Dieta bezbiałkowa, a właściwie bezmleczna, przeznaczona jest dla osób nietolerujących białka pochodzącego z mleka krowiego i wszelkich produktów pochodnych. Osoby uczulone powinny wyeliminować z diety szereg produktów, zastępując je innymi, bogatymi w białko z innych źródeł.

Dieta bezbiałkowa, a właściwie bezmleczna, przeznaczona jest dla osób nietolerujących białka pochodzącego z mleka krowiego i wszelkich produktów pochodnych. Osoby uczulone powinny wyeliminować z diety szereg produktów, zastępując je innymi, bogatymi w białko z innych źródeł. Dla kogo dieta bezbiałkowa? Dieta bezbiałkowa, czyli bezmleczna, polega na eliminacji z diety białka pochodzącego z mleka krowiego. Uczulenie na to białko występuje dość często u małych dzieci (skaza białkowa), zdarza się również u dorosłych. Białko jest człowiekowi niezbędne do właściwego funkcjonowania – dorosły człowiek powinien przyjmować 40-60 gramów białka dziennie, roczne dziecko – 3 gramy białka na 1 kilogram masy ciała, dziecko dwuletnie – 2,8 gramów na kilogram masy ciała, trzyletnie – 2,6 gramów białka na kilogram masy . Niezbędną ilość białka można jednak z powodzeniem dostarczać z innych niż krowie mleko źródeł. Czego nie jeść na diecie bezbiałkowej? Osoby nietolerujące białka z mleka krowiego muszą wyeliminować z diety: Mleko krowie zarówno świeże, jak i skondensowane i w proszku, Mleko kozie i owcze, Białko jaj, Maślanki, kefiry, jogurty, śmietany, Sery i twarogi , Wołowinę i cielęcinę, Żelatynę wołową, Czekoladę i wszelkie desery oraz słodycze zawierające mleko i jego pochodne. Potencjalnymi alergenami mogą być również inne, mniej oczywiste produkty: Orzechy włoskie, laskowe i inne, Miód, Grzyby, Cebula i czosnek, Kapusta, groch, ogórki, pomidory i sałata, a także mandarynki.   Te produkty nie muszą, ale mogą wzmagać alergię. Należy więc zachować wobec nich szczególną ostrożność, szczególnie komponując dietę dla dziecka . Co jeść na diecie bezbiałkowej? W diecie bezbiałkowej, aby zapewnić organizmowi niezbędne mu do funkcjonowania składniki, można...

Kobieta na diecie niskopurynowej cierpiąca na ból stawu łokcia
©pathdoc/Fotolia
Styl życia
Dieta niskopurynowa – u kogo się ją stosuje? Lista produktów zalecanych oraz niewskazanych w diecie niskopurynowej.
Dieta niskopurynowa obniża poziom kwasu moczowego w organizmie przy dnie moczanowej. Polega głównie na ograniczeniu produktów tłustych. Wskazane są natomiast artykuły węglowodanowe, np. makarony, ryże, dżemy i owoce.

Dieta niskopurynowa obniża poziom kwasu moczowego w organizmie przy dnie moczanowej. Polega głównie na ograniczeniu produktów tłustych. Wskazane są natomiast artykuły węglowodanowe, np. makarony, ryże, dżemy i owoce. Dieta niskopurynowa jest rodzajem diety leczniczej, którą stosuje się u osób chorych na dnę moczanową , znaną również jako podagra. Podstawą diety jest wyeliminowanie z żywienia chorego produktów o dużej zawartości puryn. Zalicza się do nich przede wszystkim mięso. Zasady diety niskopurynowej Dieta niskopurynowa lub ubogopurynowa to dieta lecznicza , która ma na celu obniżenie ilości kwasu moczowego w organizmie. Jest on końcowym produktem przemiany puryn, czyli chemicznych związków znajdujących się w wielu produktach żywnościowych. Do podstawowych założeń diety należy wyeliminowanie produktów tłustych, regularne jedzenie 5 posiłków dziennie i picie przynajmniej 2 litrów płynów. Ważną zasadą jest jedzenie ostatniego posiłku na 3-4 godziny przed snem. Zastosowanie diety niskopurynowej Dieta niskopurynowa ma przede wszystkim zastosowanie w dnie moczanowej, nazywanej inaczej podagrą, artretyzmem lub skazą moczanową . Istotą choroby jest nadmierne gromadzenie się w organizmie kwasu moczowego, który odkłada się w różnych narządach i tkankach powodując ich dysfunkcję. Objawem podagry jest bardzo silny ból i obrzęk stawu . Napad dny moczanowej pojawia się najczęściej w nocy lub wcześnie rano. Nierzadko jest następstwem wypicia dużej ilości alkoholu lub zjedzenia tłustego i obfitego posiłku poprzedniego dnia. Dietę niskopurynową stosuje się również u osób chorych na kamicę nerkową moczanową. Jest to jeden z czterech rodzajów kamicy, w którym kamienie złożone są z kwasu moczowego. Produkty przeciwwskazane i zakazane w diecie niskopurynowej Produktami zakazanymi w diecie ubogopurynowej są te, z których w wyniku przemian...

Nasze akcje
Delia My Cream
Styl życia

Krem idealnie dopasowany? Zrób go sama, z Delią to łatwe!

Partner
Macchia marki Tubądzin - wystrój we włoskim stylu
Styl życia

Mieszkanie inspirowane słoneczną Italią. Styl, który pokochały gwiazdy!

Partner
lenor-fresh-air-efect
Fleszstyle

Jak urządzić wnętrze, by zawsze zachwycało świeżością?

Partner
dax-cashmere-podklad-moon-blink
Fleszstyle

Klaudia El Dursi i Marcelina Zawadzka pokochały ten drogeryjny podkład i bazy pod makijaż!

Partner
Motorola moto g100
Styl życia

Uwielbiasz spędzać czas z przyjaciółmi? Wiemy, co zrobić, żeby te spotkania dawały ci jeszcze więcej radości!

Partner