Party Stories
Doda z mężem Emilem Stępniem
Krystian Ferretti z "Hotel Paradise 3"
Misa ze świeżym warzywami.
©pilipphoto/Fotolia
Styl życia

Dieta paleo – eliminuje węglowodany, stawia na białko

Dieta paleo znana jest także jako dieta naszych przodków, dieta jaskiniowców lub dieta paleolityczna. Polega na jedzeniu mięsa i ryb, świeżego nieprzetworzonego jedzenia oraz eliminacji węglowodanów. Wpływa na radykalną zmianę sposobu żywienia. Przejście na dietę składa się z 3 poziomów, które mają ułatwić proces przyzwyczajania się do nowych zasad żywienia.

Dieta paleo znana jest także jako dieta naszych przodków, dieta jaskiniowców lub dieta paleolityczna. Polega na jedzeniu mięsa i ryb, świeżego nieprzetworzonego jedzenia oraz eliminacji węglowodanów. Wpływa na radykalną zmianę sposobu żywienia. Przejście na dietę składa się z 3 poziomów, które mają ułatwić proces przyzwyczajania się do nowych zasad żywienia.

 

Autorem diety jest dr Loren Cordain. Nazwa diety nawiązuje do prehistorycznych korzeni. Bazą diety jest sposób odżywiania typowy dla ludzi z okresu paleolitu, którzy zwykli żywić się mięsem dzikich zwierząt, warzywami, grzybami i innymi darami natury. Dieta nie eliminuje pokarmów pod względem ilościowym, a jakościowym.

Podstawa diety paleo – białko

Odchudzająca dieta paleolityczna to dieta wysokobiałkowa. W jadłospisie znajdują się owoce morza, pozbawiony skóry drób, chuda wołowina i wieprzowina oraz ryby. Osoby na diecie mogą jeść warzywa niezawierające skrobi (np. awokado, szparagi, cukinia, ogórek, rzodkiewka, brukselka, seler naciowy), owoce, grzyby i orzechy. Produkty, których należy unikać to przede wszystkim cukier, dania wysoko przetworzone, oleje rafinowane, rośliny strączkowe i zboża. Należy ograniczyć ziemniaki, chleb, kasze i makaron.

Jak zacząć, czyli 3 poziomy przejścia na dietę paleo

Autor diety przewidział 3 poziomy przejścia na nowy tryb odżywiania. Poziomy te różnią się od siebie pod względem liczby posiłków odbiegających od zasad diety. Takie dania nazywane są „posiłkami otwartymi”, czyli takimi, podczas których można jeść dowolne produkty.

 

  • Poziom 1 – dopuszcza możliwość zjedzenia tygodniowo 3 posiłków odbiegających od zasad diety.
  • Poziom 2 – ogranicza liczbę „posiłków otwartych” do 2 tygodniowo.
  • Poziom 3 – w jednym tygodniu można zjeść tylko 1 posiłek niezgodny z zasadami diety paleo.

Co powinien zawierać jadłospis w diecie paleo?

W codziennym jadłospisie paleo znaleźć się powinny produkty bogate w witaminy, minerały, błonnik i białko zwierzęce, a także produkty o wysokiej zawartości potasu i o niskim ładunku zasadowym. Ważne jest dostarczanie tłuszczów omega-3 i omega-6. Na śniadania można jeść omlety, sałatki warzywne lub owocowe, wędliny, naleśniki, jajecznice czy jajka na twardo. Propozycje obiadowe to np. placki ziemniaczane, bigos lub gotowana na parze ryba z warzywami, a na kolację surówka z mięsem lub pieczone jabłka z orzechami.

Przykładowy jadłospis w diecie paleolitycznej

Liczba posiłków oraz ich kaloryczność to sprawa indywidualna. W każdym głównym posiłku organizm powinien mieć dostarczone białko. Może ono pochodzić z mięsa, jaj lub ryb.

 

  • Śniadanie: 1/3 wędzonej makreli, sok jabłkowy.
  • II Śniadanie: awokado faszerowane krewetkami, woda mineralna.
  • Obiadokolacja: grillowana pierś kurczaka i warzywa gotowane na parze.
  • Przekąski: garść migdałów, seler naciowy.

Efekty diety paleo

Zwolennicy twierdzą, że przechodząc na dietę paleo można stracić średnio 1 kg tygodniowo bez codziennego liczenia kalorii. Brak konieczność liczenia kalorii wynika z faktu, że posiłki są bogate w składniki odżywcze – mniejsza ilość pokarmu jest w stanie zaspokoić potrzeby organizmu. Początkowo pod wpływem zmniejszenia ilości zjadanych węglowodanów można zaobserwować duży spadek wagi. Jest on spowodowany utratą wody z organizmu.

Przeciwwskazania do przejścia na dietę paleo

Dieta może powodować zaostrzenie objawów zespołu jelita drażliwego przez zwiększenie ilości zjadanych warzyw i owoców.


Komentarze
Zapraszamy do dyskusji
Czekamy na Twoją opinię w tym temacie. Dołącz do dyskusji!
Fast food
© draghicich/Fotolia.com
Styl życia
Czym jest dieta IIFYM?
W diecie IIFYM nie ma potrzeby przeliczania dostarczanych organizmowi białek, węglowodanów czy tłuszczów. Utrata masy jest możliwa. Odbywa się to kosztem masy mięśniowej, której nie da się utrzymać, jedząc stale tylko bezwartościowe posiłki.

W diecie IIFYM nie ma potrzeby przeliczania dostarczanych organizmowi białek, węglowodanów czy tłuszczów. Utrata masy jest możliwa. Odbywa się to kosztem masy mięśniowej, której nie da się utrzymać, jedząc stale tylko bezwartościowe posiłki.   Dieta IIFYM przeczy zasadom zdrowego odżywiania. Można na niej jeść nawet wysoko przetworzone produkty, uznawane za bardzo niezdrowe. Na czym polega dieta IIFYM Dieta IIFYM („If it fits your macro”) zezwala na jedzenie dowolnych produktów, pod warunkiem, że nie przekracza się dziennego zapotrzebowania kalorycznego organizmu. Nie ma potrzeby liczenia dozwolonej do spożycia ilości węglowodanów, tłuszczów, białek czy witamin i minerałów. Dieta jest sprzeczna z powszechnie znanymi zasadami zdrowego odżywiania, według których zjadane w ciągu dnia pożywienie powinno być dobrze zbilansowane i nie powinno narażać człowieka na niedobory składników odżywczych, witamin i minerałów. Dieta IIFYM nie jest zdrową dietą i zdecydowanie nie powinna być stosowana. Efekty diety IIFYM Dieta IIFYM nie jest dobrze zbilansowana.   Poza tym: jedzenie określane jako śmieciowe może wpłynąć na utratę kilogramów , ale jedynie kosztem cennej masy mięśniowej, zbudowanie oraz utrzymanie efektownej muskulatury podczas stosowania diety IIFYM nie jest możliwe, fast foody nie są całkowicie pozbawione wartości odżywczych, ale budują je niezdrowe tłuszcze i proste węglowodany. Po ich zjedzeniu w posiłku następuje skok insuliny, wahania poziomu glukozy we krwi , hormonów, zaburzenie właściwego organizmowi PH, co jeszcze bardziej rozbudza apetyt na bezwartościowe jedzenie, na diecie IIFYM można osiągnąć ładną sylwetkę, ale kosztem zdrowia, na które negatywnie wpłynie praktycznie zupełny brak błonnika , duża ilość tłuszczów trans, nie najlepszej jakości białko oraz proste węglowodany. Dieta...

Zielone warzywa
© Olivier Tabary/Fotolia.com
Styl życia
Dieta przeciwzapalna – zasady, produkty, kiedy stosować?
Dieta przeciwzapalna to sposób żywienia, dzięki któremu możemy zmniejszyć lub usunąć stan zapalny z naszego organizmu. Dieta przeciwzapalna - co jeść, czego unikać, kiedy stosować?

Dieta przeciwzapalna to dieta zdrowotna, która ma na celu zmniejszenie lub usunięcie stanu zapalnego z naszego organizmu. Szczególnie sprawdzi się u osób cierpiących na AZS, problemy ze stawami i kośćmi, nowotwory oraz dla cukrzyków. Najważniejsze zasady diety przeciwzapalnej - co wolno jeść, a jakie produkty lepiej omijać? Dieta przeciwzapalna - na czym polega? Dieta przeciwzapalna to sposób żywienia, który ma na celu dostarczenie składników żywieniowych, który działają przeciwzapalnie. Oparta jest przede wszystkim na świeżych warzywach i owocach, które należy spożywać kilka razy dziennie. Choć dieta oparta jest przede wszystkim na produktach roślinnych, znajdują się w niej także ryby oraz produkty odzwierzęce. Tego typu dieta jest dość podobna do diety śródziemnomorskiej, jednak jadłospis uzupełniony jest o takie produkty jak azjatyckie grzyby i glony. Szczególnie duży nacisk jest skierowany na pokarm bogaty w kwasy omega-3 i omega-6 oraz flawonoidy i karotenoidy , a także witaminę C, witaminy z grupy D. Dieta przeciwzapalna - kiedy stosować? Dieta przeciwzapalna nie jest dietą odchudzającą, lecz zdrowotną. Ma ona za zadanie uzupełnić braki witamin i składników odżywczych w organizmie. Tego typu dietę możemy stosować w celu zmniejszenia procesu zapalnego jako dodatkowy element leczenia. Szczególnie polecana jest w przypadku takich chorób jak: atopowe zapalenie skóry , łuszczyca, sarkoidoza, schorzenia układu kostnego i mięśniowego, nowotworom czy cukrzycy. Dietę przeciwzapalną możemy również stosować zapobiegawczo przez długi czas - to urozmaicony i pełnowartościowy sposób żywienia. Co jeść na diecie przeciwzapalnej? Piramida żywności przeciwzapalnej została wymyślona dr. Andrew Weila, składa się ona aż z 12...

Kanapka z kurczakiem
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Dieta kulturysty, czyli jak jeść, aby zbudować mięśnie
Dieta kulturysty opiera się przede wszystkim na przyjmowaniu dużej ilości białka, które buduje i wzmacnia tkankę mięśniową całego ciała. Dieta kulturysty jest restrykcyjna i zakłada aż 7 posiłków dziennie.

Dieta kulturysty opiera się przede wszystkim na przyjmowaniu dużej ilości białka, które buduje i wzmacnia tkankę mięśniową całego ciała. Dieta kulturysty jest restrykcyjna i zakłada aż 7 posiłków dziennie.   Prawidłowa dieta kulturystyczna opiera się na dostarczaniu organizmowi białka, zarówno pozyskiwanego z produktów żywnościowych, jak i z suplementów diety. Dobrze zbilansowana dieta prowadzi do wzrostu masy mięśniowej, jednak musi być połączona z treningiem siłowym. Dieta kulturysty to również kontrola dostarczanych do organizmu węglowodanów, które rozplanowane nieprawidłowo, mogą prowadzić do powstania tkanki tłuszczowej zamiast tkanki mięśniowej. Żelazne zasady diety kulturystycznej: 1. Każdy kulturysta marzący o muskularnym wyglądzie powinien poznać i trzymać się kilku ważnych zasad dotyczących ich diety. 2. Posiłek co 3-4 godziny. Jest to podstawa w budowaniu masy mięśniowej, dlatego też mówi się, że kulturysta to osoba, która „ciągle je”. Minimalna liczba posiłków to 5, a właściwa to aż 7 w ciągu dnia. 3. Białko, które jest podstawą diety kulturysty, powinno być dostarczane w różnorodny sposób: mięso: drób (kurczak, indyk), ryby, wołowina; nabiał: serek wiejski, jogurt naturalny, twaróg; inne produkty: jajko , suplementy diety. Picie dużej ilości wody. 4. Pilnowanie przyjmowanych w posiłkach węglowodanów: kulturysta powinien je zjadać na śniadanie oraz po treningu. Wtedy jest największa szansa, że wpłyną one na wzrost tkanki mięśniowej, a nie tłuszczowej. 5. Suplementy diety – najczęściej stosowana jest kreatyna (powoduje rozrost mięśni), aminokwasy BCAA (kumulują siłę po treningu) oraz glutamina (usprawnia ciało po treningu). Dieta kulturysty: jadłospis W każdej z potraw musi znajdować się białko spożywane w małych ilościach (np. 20-30 gramów...

Nasze akcje
Delia My Cream
Styl życia

Krem idealnie dopasowany? Zrób go sama, z Delią to łatwe!

Partner
Macchia marki Tubądzin - wystrój we włoskim stylu
Styl życia

Mieszkanie inspirowane słoneczną Italią. Styl, który pokochały gwiazdy!

Partner
lenor-fresh-air-efect
Fleszstyle

Jak urządzić wnętrze, by zawsze zachwycało świeżością?

Partner
dax-cashmere-podklad-moon-blink
Fleszstyle

Klaudia El Dursi i Marcelina Zawadzka pokochały ten drogeryjny podkład i bazy pod makijaż!

Partner
Motorola moto g100
Styl życia

Uwielbiasz spędzać czas z przyjaciółmi? Wiemy, co zrobić, żeby te spotkania dawały ci jeszcze więcej radości!

Partner