Party Stories
Krystian Ferretti z "Hotel Paradise 3"
Luiza "Hotel Paradise 3"
Małgorzata Rozenek w białym garniturze
dziewczyna trzyma w ręku centymetr
©anetlanda/Fotolia
Styl życia

Na czym polega sukces diety Cambridge?

Dieta Cambridge jest niskokaloryczna (dostarcza ok. 500 kcal dziennie). Dzięki temu można schudnąć kilka kilogramów tygodniowo. Jednak tak mała podaż kalorii może jednocześnie spowodować problemy zdrowotne, a także efekt jojo po powrocie do wcześniejszych nawyków żywieniowych.

Dieta Cambridge jest niskokaloryczna (dostarcza ok. 500 kcal dziennie). Dzięki temu można schudnąć kilka kilogramów tygodniowo. Jednak tak mała podaż kalorii może jednocześnie spowodować problemy zdrowotne, a także efekt jojo po powrocie do wcześniejszych nawyków żywieniowych.

Dieta Cambridge - stosowanie i przeciwwskazania

Dieta Cambridge została opracowana przez naukowców w laboratorium. Bardzo popularna, zwana też dietą ostatniej szansy, zalecana jest osobom zdrowym, acz otyłym ze znaczną, groźną dla zdrowia nadwagą, którą muszą prędko zrzucić ze względu na operację czy rehabilitację. Wymaga samozaparcia, samokontroli, stałej opieki specjalisty-konsultanta i kontroli lekarza. Odradzana jest osobom poniżej 14. roku życia, uczulonym na białko mleka, po zawałach, udarach, zabiegach chirurgicznych, cierpiącym na cukrzycę typu I, depresję, schizofrenię, anoreksję, bulimię, niewydolność nerek czy wątroby, porfirię, nadczynność tarczycy.

Zasady diety Cambridge

Mimo swojej niskokaloryczności dieta Cambridge zapewnia wszystkie niezbędne elementy odżywcze organizmowi. Maleje na niej uczucie głodu, tłuszcz brzuszny znacznie się redukuje, spada ciśnienie tętnicze i poziom glukozy, insuliny oraz cholesterolu.

 

W diecie Cambridge zabronione jest używanie cukru i podjadanie pomiędzy posiłkami. Należy pić minimum 2 litry niegazowanej wody dziennie i unikać aktywności fizycznej (grozi zasłabnięciem ze względu na niskokaloryczność diety). Dieta składa się z niskotłuszczowych lecz wysokobiałkowych posiłków otrzymywanych w formie saszetek do rozpuszczenia w wodzie. Są to zupy, dania gotowe, owsianki, koktajle, napoje, batoniki, których dzienna ilość w 3 posiłkach zapewnia optymalną dawkę witamin i składników mineralnych. Program odchudzania składa się z 6 stopni energetycznych (od 415 do 1500 kalorii), o różnym czasie trwania. Początkowo stosujemy tylko 3 gotowe produkty i zjadamy bądź wypijamy jedynie 415 kalorii dziennie. W etapach drugim i trzecim kaloryczność potraw zwiększa się, a druga połowa procesu (etapy 4-6) to mieszany etap pokarmów gotowych i normalnych przygotowanych przez od

chudzającego się. To czas stabilizacji i powolne wyjście z diety.

Ryzyko stosowania diety Cambridge

Początkowo podczas stosowania diety Cambridge występować mogą bóle głowy, zaparcia, biegunki, nudności, suchość skóry (przy drastycznie niskiej kaloryczności i największym spadku masy ciała). Lekarze ostrzegają przed ryzykiem zaburzeń zdrowotnych, rezygnacją z aktywności fizycznej i ogromnym ryzykiem efektu jojo po powrocie do starych nawyków żywieniowych. Ponadto dieta nie jest tania - saszetki kosztują 8,80 zł, większe dania z kurczakiem nawet 18 zł. Kuracja nie uczy prawidłowych nawyków żywieniowych.


Komentarze
Zapraszamy do dyskusji
Czekamy na Twoją opinię w tym temacie. Dołącz do dyskusji!
zdrowe produkty spożywcze
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Zasady diet „torebkowych”. Czy dieta torebkowa jest zdrowa?
Dieta VLCD polega na dostarczaniu do organizmu bardzo małej porcji energii. Produkty spożywane w diecie „torebkowej” to przetworzone i sproszkowane koktajle i zupy gotowe do spożycia po zalaniu wodą. Dieta VLCD jest niebezpieczna dla zdrowia, może powodować poważne spustoszenia i efekt jojo.

Dieta VLCD polega na dostarczaniu do organizmu bardzo małej porcji energii. Produkty spożywane w diecie „torebkowej” to przetworzone i sproszkowane koktajle i zupy gotowe do spożycia po zalaniu wodą. Dieta VLCD jest niebezpieczna dla zdrowia, może powodować poważne spustoszenia i efekt jojo. Dieta VLCD a dieta niskokaloryczna Różnica pomiędzy dietą niskokaloryczną a dietą VLCD polega na ilości dziennego spożycia kalorii. W diecie niskokalorycznej dobowy deficyt kalorii to 500-1000 kcal. Dieta VLCD, znana także jako dieta torebkowa, to rodzaj diety bardzo niskokalorycznej – Very Low Calorie Diet. Kaloryczność w diecie VLCD wynosi poniżej 800 kcal dziennie, podczas gdy zwykle spożywamy ok. 2500-3000 kcal dziennie . Produkty i zasady diet „torebkowych” VLCD Produkty w diecie VLCD to sproszkowane koktajle i zupy, które należy zalać lub zmiksować z wodą. Produkty te są niskokaloryczne i dostarczają bardzo małe porcje energii . Dieta torebkowa składa się z kilku faz. Przechodząc na radykalną dietą VLCD, szczególnie na pierwszym etapie, należy pić duże ilości wody. Zalecane jest wypijanie co najmniej 2 litrów wody dziennie. Na początku dobrze też ograniczać wysiłek fizyczny. Intensywne treningi powinny być rozpoczęte dopiero po zakończeniu pierwszego etapu diety VLCD. Ważną zasadą w dietach VLCD jest przebrnięcie przez każdy etap. Nie należy samodzielnie przedłużać poszczególnych faz . Niebezpieczeństwo diet VLCD: efekt jojo, zaparcia i problemy trawienne Diety VLCD mogą powodować poważne spustoszenia w organizmie. Mimo że diety VLCD mogą dawać efekty odchudzania w krótkim czasie, niosą ze sobą poważne ryzyko. Dieta VLCD może powodować niedobory pokarmowe. Na szczególne ryzyko narażone są osoby, które długo stosują dietę torebkową lub dowolnie przedłużają wybraną z faz diety. Specyfiką diety VLCD jest dostarczanie organizmowi niewielu...

mandarynki i centymetr
Pixabay/WerbeFabrik/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
Czy tysiąc kalorii to za mało? Uważaj na drakońskie diety

Dieta 1000 kalorii obcina zasilanie dla organizmu o około 1/3 mocy. Choć w wypadku dużej otyłości może być efektywna, w żadnym wypadku nie powinno jej się stosować bez kontroli lekarza. Stosowanie diety 1000 kcal jako diety odchudzającej jest bardzo częste wśród młodych kobiet. Może to prowadzić do poważnych i przewlekłych problemów zdrowotnych. Jakie mogą być konsekwencje stosowania takiej niskokalorycznej diety odchudzającej ?   Na czym polega dieta 1000 kalorii?   Stosując dietę 1000 kalorii nie eliminuje się z jadłospisu żadnych produktów, jedynie ograniczana jest ich ilość. Podstawą jest tutaj spożywanie 5 zbilansowanych posiłków dziennie, przy zachowaniu proporcji kalorycznej każdego z nich.  śniadanie: 200 kcal, drugie śniadanie: 150 kcal, obiad: 350 kcal, podwieczorek: 100 kcal ostatni posiłek: 200 kcal. Ostatni posiłek spożywa się minimum 3 godziny przed snem. Bardzo restrykcyjnie należy podejść do liczenia wartości kalorycznych każdego dania. Zalecane jest również przyjmowanie około 1,5 l płynów dziennie.   Dietetycy są zgodni, że taka dieta odchudzająca może być okresowo zalecana jedynie osobom ze stwierdzoną otyłością lub nadwagą , których stan zdrowia jest stale monitorowany przez specjalistów.   Jakie efekty po zastosowaniu diety 1000 kcal?   Stosując dietę 1000 kcal nasza waga zacznie spadać , ze względu na duży deficyt kaloryczny. Aby schudnąć 1 kilogram, trzeba osiągnąć deficyt kaloryczny na poziomie 7000 kcal. Tak więc bez problemu będziemy zrzucać 1 kg / tygodniowo .  Z czasem jednak nasz metabolizm zwolni, a dieta nie będzie przynosić oczekiwanych rezultatów. Dieta niskokaloryczna zalecana jest przez lekarzy tylko przy bardzo dużej otyłości. I prowadzona jest jedynie...

świeże owoce i warzywa
©Kurhan/fotolia
Styl życia
Dieta South Beach, czyli nauka zdrowego odżywiania
Dieta South Beach, wymyślona przez amerykańskiego kardiologa, składa się z trzech faz – każda kolejna jest mniej restrykcyjna. Polega na wyrabianiu zdrowych nawyków żywieniowych, które warto utrzymać przez resztę życia. Podczas jej stosowania możemy dowolnie wybierać spośród długiej listy zdrowych produktów. Utrata wagi nie jest tak spektakularna, jak przy dietach cud, nie grozi nam jednak efekt jo-jo i ciągłe uczucie osłabienia.

Dieta South Beach, wymyślona przez amerykańskiego kardiologa, składa się z trzech faz – każda kolejna jest mniej restrykcyjna. Polega na wyrabianiu zdrowych nawyków żywieniowych, które warto utrzymać przez resztę życia. Podczas jej stosowania możemy dowolnie wybierać spośród długiej listy zdrowych produktów. Utrata wagi nie jest tak spektakularna, jak przy dietach cud, nie grozi nam jednak efekt jo-jo i ciągłe uczucie osłabienia.   Założenia diety South Beach: Dieta South Beach, wymyślona przez amerykańskiego kardiologa Arthura Agatsona, to nie tyle dieta, co sposób odżywiania na całe życie. Jej celem nie jest szybka utrata wagi poprzez ograniczenie kalorii, a pomoc w zdrowym odchudzaniu, bez uczucia głodu i osłabienia organizmu . Dieta ta składa się z trzech kolejnych faz, z których każda kolejna jest mniej restrykcyjna.   Zasadniczo dieta ta polega na zastąpieniu tłuszczów zwierzęcych roślinnymi i pochodzącymi z ryb, oraz na przyjmowaniu dużej ilości węglowodanów o niskim indeksie glikemicznym . Dozwolonych produktów można jeść tyle, na ile ma się ochotę – nie trzeba liczyć kalorii, ważyć posiłków i głodzić się. Jest to po prostu plan zdrowego odżywiania, utrwalający zdrowe nawyki żywieniowe. Warto podczas stosowania tej diety uprawiać sport, który poprawi efekty odchudzania. Trzy fazy diety South Beach Pierwsza faza trwa 14 dni . W ciągu jej trwania można jeść warzywa, chude mięso, ryby, chude sery, jaja. Nie wolno jeść słodyczy, owoców, pieczywa i ziemniaków. Należy jeść trzy posiłki dziennie, do tego dwie przekąski i ewentualnie jeden wysokobiałkowy deser , pamiętając, aby zawierał on mało cukru. Podczas tej fazy utrata wagi jest gwałtowna, równocześnie stabilizuje się poziom glukozy we krwi. Celem pierwszej fazy jest właśnie wyeliminowanie glukozy, dzięki czemu pozbywamy się męczącego uczucia ciągłego...

Nasze akcje
Jenny Fairy Midday Coctail
Newsy

Ten stylowy dodatek przeniesie cię w świat wakacji i słodkiego lenistwa!

Partner
piekna-kobieta-bella
Fleszstyle

Jak się czuć pewnie i wygodnie przez cały dzień? Stawiaj na jakość

Partner
huawei-6-band-opaska
Fleszstyle

Asystent i trener personalny w jednym?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

Czy zdrowe i wygodne dziecięce buty nie mogą być modne?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

O tych butach marzy twoje dziecko!

Partner
catering-tajm
Fleszstyle

Pyszne, zdrowe i niebanalne dania z dostawą pod twoje drzwi?

Partner