Prześwietlone nadnercza.
©hywards/fotolia
Styl życia

Jak wykryć guza chromochłonnego na nadnerczu – diagnoza, rokowania i leczenie

Guz nadnercza jest zmianą nowotworową o niejasnej przyczynie powstawania. W niektórych przypadkach choroba rozwija się na podłożu genetycznym, co często pogarsza jej rokowania. W celu zidentyfikowania choroby wykonuje się próby biochemiczne.

Guz nadnercza jest zmianą nowotworową o niejasnej przyczynie powstawania. W niektórych przypadkach choroba rozwija się na podłożu genetycznym, co często pogarsza jej rokowania. W celu zidentyfikowania choroby wykonuje się próby biochemiczne.

 

Guz chromochłonny jest nowotworem hormonalnie czynnym, który w dominującym odsetku rozwija się w nadnerczach, natomiast w 10 procentach poza nadnerczami, na przykład w jamie brzusznej czy klatce piersiowej.

Charakterystyka choroby

Guz chromochłonny nadnerczy jest chorobą najczęściej rozwijającą się u osób między 40. a 50. rokiem życia. Zachorowania u osób młodszych często wynikają z uwarunkowań genetycznych. Guz jest zbudowany z komórek chromochłonnych, które odpowiadają za nadmierne wydzielanie amin katecholowych do krwi. Wyzwala to objawy choroby: nadciśnienie tętnicze, kołatanie serca, bladość skóry, nadmierna potliwość, hipotonia ortostatyczna, drżenia rąk. Rozmiar guza może wynosić od kilku milimetrów do około 30 centymetrów.

Diagnoza, czyli jak wykryć guza nadnerczy

Diagnostyką ukierunkowaną na guza chromochłonnego nadnerczy powinni zostać objęci pacjenci z nadciśnieniem tętniczym niepoddającym się leczeniu oraz z towarzyszącą nadmierną potliwością lub bladością powłok skórnych. Największe znaczenie mają badania biochemiczne. U pacjentów najczęściej wykonuje się badanie polegające na oznaczeniu metoksykatecholamin w moczu - metabolitów hormonów rdzenia nadnerczy, gdyż u ponad 95 procent chorych stwierdza się podwyższone stężenie tych związków. W przypadku gdy wynik badania wskazuje na zawartość metoksykatecholoamin w ilości powyżej 1 miligrama, pacjenta poddaje się badaniom obrazowym, by zlokalizować nowotwór. Zalicza się do nich tomografię komputerową i rezonans magnetyczny. Jeśli wynik badania nie jest jednoznaczny, zwykle wykonuje się badanie scyntygraficzne lub badanie PET – pozytonową tomografię emisyjną. Innym zalecanym badaniem jest ocena stężenia kwasu wanilinomigdałowego w moczu.

Jak leczyć guza nadnerczy?

Skuteczną i jedyną metodą leczenia pacjentów z guzem chromochłonnym jest operacyjne usunięcie nowotworu. Najczęściej zabieg wykonuje się metodą laparoskopii, jednakże rodzaj i zakres operacji jest zależny od miejsca położenia guza. W okresie poprzedzającym zabieg operacyjny stosuje się leczenie farmakologiczne - fenoksybeznaminę, co powoduje spadek ciśnienia tętniczego i zapobiega jego gwałtownym skokom. W trakcie przeprowadzanej operacji kluczowe znaczenie odgrywa systematyczna kontrola wartości ciśnienia tętniczego krwi.

Rokowanie przy guzie chromochłonnym nadnerczy

Guz nadnerczy najczęściej jest nowotworem o charakterze łagodnym. Jeżeli choroba nie jest zmianą złośliwą i nie stwierdza się przerzutów do innych narządów, rokowania po operacyjnym usunięciu guza są pomyślne. Mniej korzystna sytuacja dotyczy pacjentów, u których choroba istnieje na podłożu genetycznym. Ważne jest by osoby, u których w rodzinie były przypadki występowania guza chromochłonnego poddane były poradnictwu genetycznemu.


 

Igła ze strzykawką wbita w ramię
©Kzenon/Fotolia
Styl życia
Choroba nadnerczy: czy guz chromochłonny można usunąć?
W przypadku guza chromochłonnego należy działać szybko. Objawy w postaci kołatania serca, podwyższania się ciśnienia czy nagłych, silnych bólów głowy, są niebezpieczne dla człowieka. Guz chromochłonny możemy leczyć farmakologicznie, ale również operacyjnie.

W przypadku guza chromochłonnego należy działać szybko. Objawy w postaci kołatania serca, podwyższania się ciśnienia czy nagłych, silnych bólów głowy, są niebezpieczne dla człowieka. Guz chromochłonny możemy leczyć farmakologicznie, ale również operacyjnie.   Guz chromochłonny jest to nowotwór, najczęściej łagodny, który powoduje nadczynność hormonów: adrenaliny i noradrenaliny. Przeważnie rozwija się w 30-50. roku życia i nie daje przerzutów. Nie jest znana konkretna przyczyna jego powstania, ale podejrzewa się, że odpowiedzialne za jego występowanie są geny. Nazywany jest również nowotworem „10%”, ponieważ w 10% swojej objętość lokalizuje się poza nadnerczami – m.in. na aorcie nerkach i wątrobie. Objawy guza chromochłonnego Guz chromochłonny wywołuje objawy zagrażające zdrowiu i życiu, dlatego nie należy zbyt długo zwlekać z wizytą u endokrynologa. Jest to m.in.: kołatanie serca , nadciśnienie tętnicze, mrowienie i drętwienie kończyn, zaburzenia układu pokarmowego: nudności i wymioty, gorączka, której towarzyszą dreszcze.   Guz chromochłonny w trakcie ciąży bardzo zagraża dziecku – może doprowadzić do odklejenia się łożyska, a nawet sprowokować poronienie. Leczenie guza chromochłonnego Diagnostyka guza nadnerczy odbywa się na podstawie badania moczu, którego próbki pobierane są przez całą dobę. Gdy istnieje podejrzenie wystąpienia guza chromochłonnego , lekarz prowadzący powinien skierować na rezonans magnetyczny lub tomografię komputerową , aby zlokalizować umiejscowienie nowotworu. Leczenie osób z guzem chromochłonnym odbywa się na dwa sposoby: leczenie farmakologiczne – zażywanie leków blokujących nadmiar hormonów nadnerczy (szczególnie adrenaliny i noradrenaliny) oraz obniżające poziom ciśnienia tętniczego. Taka terapia musi trwać przez całe życie,...

Nadnercza
©unlimit3d/fotolia
Styl życia
Guz chromochłonny – co się przyczynia do jego powstania i czym się objawia
Przyczyny rozwoju guza chromochłonnego nadnerczy nie są dokładnie określone. Guz nadnercza jest zmianą nowotworową, której towarzyszą liczne objawy. Dominujące symptomy choroby wywodzą się z układu współczulnego, ale mogą pojawić się również symptomy ze strony innych układów, na przykład bóle brzucha, nudności, wymioty.

Przyczyny rozwoju guza chromochłonnego nadnerczy nie są dokładnie określone. Guz nadnercza jest zmianą nowotworową, której towarzyszą liczne objawy. Dominujące symptomy choroby wywodzą się z układu współczulnego, ale mogą pojawić się również symptomy ze strony innych układów, na przykład bóle brzucha, nudności, wymioty.   Guz chromochłonny jest zmianą nowotworową lokalizującą się w rdzeniu nadnerczy . W ponad 95 procent przypadków jest to nowotwór o charakterze łagodnym, nie dający przerzutów do innych narządów. Zapadalność na chorobę przypada na osoby powyżej 40. roku życia . Istota choroby Guz nadnercza jest nowotworem hormonalnie czynnym. Objawy towarzyszące chorobie są wynikiem nadmiernej produkcji i wydzielania amin katecholowych do krwi: adrenaliny, noradrenaliny i dopaminy. Katecholaminy pobudzają układ współczulny, czyli układ nerwowy , który współpracuje z gruczołami wydzielającymi hormony do krwi i odpowiada za podniesie aktywności człowieka w trakcie uprawiania sportu czy w sytuacjach zagrożenia. Powoduje to przyspieszenie pracy serca, bladość powłok skórnych oraz wzrost ciśnienia krwi. Guz w 90 procentach przypadków rozwija się w obrębie jednego nadnercza . Niekiedy nowotwór umiejscawia się w innych miejscach ludzkiego organizmu, na przykład w okolicy nerek lub wątroby, w pęcherzu moczowym, gruczole krokowym czy worku osierdziowym. Przyczyny guza nadnerczy Przyczyny powstawania guza chromochłonnego nie są znane. W niektórych przypadkach rozwój guza jest warunkowany genetycznie. Nowotwór rozwija się, gdyż komórki z których jest zbudowany wydzielają zbyt duże ilość amin katecholowych . Hormony te, oddziałując na układ nerwowy, powodują zmiany dotyczące pracy serca, ciśnienia krwi oraz stężenia glukozy....

urządzenie do USG
© zayacsk/Fotolia.com
Styl życia
Badania nadnerczy: kiedy wykonuje się USG i badanie hormonów nadnerczy
Badania nadnerczy to badanie hormonów nadnerczy i badania obrazowe, np. USG nadnerczy. Wykonuje się je m.in. wtedy, gdy leczenie nie zmniejsza wykrytego nadciśnienia krwi.

Badania nadnerczy to badanie hormonów nadnerczy i badania obrazowe, np. USG nadnerczy. Wykonuje się je m.in. wtedy, gdy leczenie nie zmniejsza wykrytego nadciśnienia krwi.   Najczęściej występujące choroby nadnerczy to guzki: łagodne przerosty, czynne hormonalnie gruczolaki i rzadziej nowotwory złośliwe. Korę nadnerczy mogą uszkodzić autoimmunologiczne procesy zapalne i przerzuty nowotworów. Za co odpowiadają nadnercza? Nadnercza należą do narządów parzystych – położone są nad obiema nerkami. Każde składa się z rdzenia i kory. Kora nadnerczy stymuluje wydzielanie hormonów sterydowych. Są to: aldosteron, kortyzol i w nieco mniejszym stopniu hormonów płciowych. Rdzeń nadnerczy jest odpowiedzialny za syntezę adrenaliny oraz noradrenaliny.   Hormony nadnerczy regulują: ciśnienie krwi, gospodarkę wodno-elektrolitową, metabolizm, pracę układu immunologicznego, poziom cukru we krwi. Choroby nadnerczy – objawy Objawy, które mogą wskazywać na choroby nadnerczy i wymagają dokładnych badań to: wysoki poziom cukru we krwi , wysokie ciśnienie tętnicze , źle reagujące na leczenie, zaburzenia pracy serca, zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej, np. niski poziom potasu we krwi i częste oddawanie moczu. Patologie nadnerczy często nie są rozpoznawane. Niektóre badania specjalistyczne w tym kierunku nie są powszechnie dostępne. Objawy chorób nadnerczy bywają nieswoiste i łatwo można je zbagatelizować bądź pomylić z mniej poważnymi schorzeniami. Hormonalne badania nadnerczy W diagnostyce chorób nadnerczy najczęściej oznacza się poziom kortyzolu w dobowej zbiórce moczu i surowicy krwi. Należy wykonać dobową zbiórkę moczu, ponieważ stężenie kortyzolu różni się w zależności od pory dnia....

Nasze akcje
Dua Lipa, Rihanna, Alessandra Ambrosio
Newsy
Te gwiazdy wiedzą jak stworzyć niezapomniane stylizacje!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Zmysłowy i uwodzicielski czy delikatny i czarujący – jaki jest twój zapach?
Newsy
Ponadczasowy czy zaskakujący? Ten zapach ma jedno i drugie!
Partner
Sprawdź, jak skutecznie „cofnąć zegar” i odmłodzić spojrzenie!
Newsy
Spektakularny i jednocześnie naturalny wygląd? Sprawdź, jak odmłodzić spojrzenie!
Partner
Eva Longoria
Styl życia
Wymarzona sylwetka bez wyrzeczeń? To możliwe!
Partner
Newsy
Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil
Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor
Newsy
Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju
Partner
Newsy
Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik