dziecko z inhalatorem
©oocoskun/Fotolia
Styl życia

Jak wykryć i leczyć astmę u dziecka?

Astma u dzieci może sprawiać trudności diagnostyczne, zwłaszcza jeśli chodzi o niemowlęta i maluchy poniżej 6. roku życia. Leczenie powinno przebiegać dwutorowo – farmakologicznie i niefarmakologicznie, tj. poprzez unikanie ekspozycji na alergeny.

Astma u dzieci może sprawiać trudności diagnostyczne, zwłaszcza jeśli chodzi o niemowlęta i maluchy poniżej 6. roku życia. Leczenie powinno przebiegać dwutorowo – farmakologicznie i niefarmakologicznie, tj. poprzez unikanie ekspozycji na alergeny.

Astma u dziecka: jakie badania zrobić?

Astmę łatwiej jest zdiagnozować u dzieci starszych (powyżej 6 roku życia), ponieważ przy większości badań czynnościowych układu oddechowego pacjent musi ściśle współpracować z lekarzem. Podczas spirometrii zgodnie z instrukcjami wdmuchuje się powietrze przez ustnik do specjalnego urządzenia (spirometru), które mierzy parametry przepływu wydechowego. Podobnie przebiegają pomiary procentowej wartości PEF (pek expiratory flow), czyli szczytowego przepływu wydechowego (za pomocą pikflometru). W przypadku małych dzieci miarodajne są tylko badania laboratoryjne krwi i plwocin, a także RTG klatki piersiowej. Nie należy też zapominać o identyfikacji alergenu, czyli o wykonaniu testów alergicznych, bo to właśnie reakcja na alergeny jest najczęstszą przyczyną zachorowań na astmę.

Leki na astmę u dziecka

Dziecko chore na astmę może przyjmować różne leki w zależności od wieku, przebiegu choroby i indywidualnych reakcji organizmu. Najogólniej leki na astmę można podzielić na dwie grupy: długoterminowe, przeciwzapalne, do regularnego stosowania (tzw. leki kontrolujące przebieg choroby) oraz rozszerzające drogi oddechowe, o natychmiastowym działaniu, niezbędne w czasie ataku astmy (tzw. leki interwencyjne).

 

Leczenie astmy u dzieci nie opiera się jednak jedynie na farmakologii. Równie ważne jest unikanie ekspozycji na alergeny – zwierzęcą sierść, roztocza, karaluchy, pyłki i in. Im rzadziej dziecko narażone jest na ich działanie, tym mniejsze ryzyko, że pojawi się u niego atak astmy. 

dziecko z inhalatorem
©bubutu/Fotolia
Styl życia
Czynniki sprzyjające rozwojowi astmy u dzieci
Astma u dzieci najczęściej ma podłoże atopowe (alergiczne), ale może być spowodowana także czynnikami środowiskowymi, genetycznymi i chorobowymi. U niemowląt pierwszą zapowiedzią choroby jest często AZS, do którego w dalszym rozwoju alergii dołączają katar sienny, nawracające zapalenia spojówek i pokrzywka.

Astma u dzieci najczęściej ma podłoże atopowe (alergiczne), ale może być spowodowana także czynnikami środowiskowymi, genetycznymi i chorobowymi. U niemowląt pierwszą zapowiedzią choroby jest często AZS, do którego w dalszym rozwoju alergii dołączają katar sienny, nawracające zapalenia spojówek i pokrzywka. Jak powstaje astma? Astma powstaje w wyniku przewlekłego zapalenia dróg oddechowych , których mięśnie zaczynają nadmiernie się kurczyć. W miarę postępowania choroby kanaliki, przez które przepływa powietrze, zwężają się, a tkanki dróg oddechowych ulegają trwałej przebudowie (mięśnie i blaszka siateczkowata zwiększają rozmiar, wzrasta też ilość gruczołów śluzowych i eozynofili). U dziecka z astmą zaburzona zostaje cyrkulacja powietrza w płucach, stąd napadowe duszności, odkrztuszanie wydzieliny i głośne oddychanie (tzw. „świszczący oddech”). Skąd się bierze astma? Przyczyny astmy u dzieci Przyczyny astmy można dzielić na atopowe (związane z nieprawidłową odpowiedzią immunologiczną na niektóre alergeny) i nieatopowe (związane z czynnikami środowiskowymi, genetycznymi czy chorobowymi). 1. Atopowe przyczyny astmy u dzieci. Przyczyny atopowe astmy są znacznie częstsze i łatwiej rozpoznawalne niż nieatopowe. Czynniki atopowe sprzyjające rozwojowi choroby mogą się ujawnić już w pierwszych miesiącach życia dziecka pod postacią AZS (atopowego zapalenia skóry) , kataru siennego, pokrzywki i alergicznego zapalenia spojówek. AZS jest często początkiem tzw. „marszu alergicznego”, czyli samoistnego rozwoju choroby atopowej poprzez stopniowe rozszerzanie zakresu uczulających alergenów. Ostatnim etapem „marszu alergicznego” jest astma oskrzelowa, do której prowadzi nieleczenie lub niewłaściwe leczenie alergii u dziecka . Astma atopowa najczęściej rozwija się z alergii na roztocza, sierść zwierząt i pleśnie. 2. Nieatopowe...

dziecko z inhalatorem
©Gorilla/Fotolia
Styl życia
Kiedy dziecko choruje na astmę? Objawy astmy oskrzelowej
Astma u dzieci jest trudniejsza do zdiagnozowania niż u dorosłych. Jej objawy u niemowląt często wskazują na zwykłą infekcję dróg oddechowych, mogą się jednak okazać dużo groźniejsze w skutkach. Astma jest chorobą o charakterze napadowym. Ataki pojawiają się od kilku do kilkunastu razy w ciągu roku, a czasem bywają na tyle ostre, że wymagają niezwłocznego kontaktu z lekarzem.

Astma u dzieci jest trudniejsza do zdiagnozowania niż u dorosłych. Jej objawy u niemowląt często wskazują na zwykłą infekcję dróg oddechowych, mogą się jednak okazać dużo groźniejsze w skutkach. Astma jest chorobą o charakterze napadowym. Ataki pojawiają się od kilku do kilkunastu razy w ciągu roku, a czasem bywają na tyle ostre, że wymagają niezwłocznego kontaktu z lekarzem. Duszności i kaszel – najczęstsze objawy astmy u dzieci Objawami charakterystycznymi dla astmy – zarówno u dzieci, jak u dorosłych – są: Tzw. „walka o oddech”, czyli duszności połączone ze ściskaniem w klatce piersiowej (często towarzyszą im zaciąganie przestrzeni międzyżebrowych i skrzydełek nosa podczas wdechów). Oddech dziecka chorego na astmę jest świszczący, a na atak choroby maluch reaguje strachem. Wszelkie wysiłki chorego koncentrują się na złapaniu tchu, stąd trudności w mówieniu i przerywany płacz. Tzw. „szczekający” kaszel , który pojawia się najczęściej tuż przed snem lub zaraz po przebudzeniu i nie jest związany z żadną infekcją wirusową. Mogą go wywoływać sytuacje stresowe, przeżycia emocjonalne, wysiłek fizyczny lub kontakt z alergenem. Podczas kaszlu astmatyk wykrztusza gęstą i lepką wydzielinę płucną. Astma u dzieci – dolegliwości powiązane Astma ma zwykle podłoże atopowe , dlatego w większości przypadków towarzyszą jej nawracające nieżyty nosa (zwłaszcza w okresie pylenia), zapalenia spojówek i reakcje alergiczne na niektóre pokarmy (obrzęk, wysypka, swędzenie skóry, a także bóle brzucha i głowy). Badania dowodzą, że dzieci chore na astmę są częściej obciążone chorobami o podłożu psychicznym , zwłaszcza zaburzeniami lękowymi. Nie ma jednak dotąd zgodności co do tego, czy można o nich mówić jako o objawach astmy (niektórzy lekarze skłaniają się do uznania ich za przyczyny choroby). Bezpośredni związek z...

dziecko z inhalatorem
©bubutu/Fotolia
Styl życia
Astma – dlaczego objawy astmy zaostrzają się jesienią?
Astma – dlaczego objawy astmy zaostrzają się jesienią?

Zaostrzenie ataków astmy często przypada na okres jesienny. Duszności i problemy z oddychaniem najczęściej dotykają dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym. Spowodowane jest to infekcjami wirusowymi, stycznością z nowymi alergenami i szkolnym stresem. Jak zapobiegać jesiennym zaostrzeniom astmy ? Czym jest astma? Astma jest przewlekłą chorobą układu oddechowego . Jej początku najczęściej możemy spodziewać się we wczesnym dzieciństwie. U większość chorych pierwsze objawy pojawiają się już przed 3 rokiem życia. Charakterystyczne objawy astmy to: męczący, przewlekły kaszel , duszności, ciężki, świszczący oddech, ciężkość w klatce piersiowej, słaba odporność na wysiłek fizyczny. Objawy te związane są ze zwężeniem światła dolnych dróg oddechowych - oskrzeli. Zachodzi to na skutek skurczów mięśni oskrzeli, obrzęku błony śluzowej oraz gromadzeniem się gęstej wydzieliny w drogach oddechowych. Jesienne zaostrzenie ataków astmy Jesienne zaostrzenie ataków astmy dotyka głównie dzieci. Najczęstszym powodem  są dość częste infekcje występujące w tym okresie. Ciągłe zmiany temperatur i złe warunki pogodowe skutkują licznymi zachorowaniami. U osób z astmą infekcje wirusowe mogę prowadzić do silnych duszności. Jedynie szybka wizyta u lekarza może uchronić chorego przez zaostrzeniem choroby. Równie niebezpieczny może się okazać powrót do szkoły. Kontakt z alergenami w szkołach , przedszkolach i żłobkach może się nawet skończyć wizytą w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym. Alergeny, z którymi będą musiały zmierzyć się dzieci to: kurz, sierść zwierząt na ubraniach rówieśników, a niekiedy także zarodniki grzybów pleśniowych . Szczególnie niebezpieczne jest spotkanie z...

Nasze akcje
materiały prasowe Lenovo
Fleszstyle

Świetna jakość w stylowym opakowaniu. Natalia Szroeder wybrała laptop Lenovo Yoga Slim 7

Partner
rafal-brzozowski
Newsy

Ci uczestnicy „The Voice of Poland” robią karierę muzyczną. Znasz wszystkich?

Partner
fotona-tatuaż
Fleszstyle

Nieudany tatuaż lub makijaż permanentny ? Wiemy, jak się go pozbyć!

Partner
torebka-skoda-hollie-warsaw
Fleszstyle

Barbara Kurdej - Szatan: "Nie miałam pojęcia, że niezabezpieczone drobiazgi mogą uderzyć z taką siłą"

Partner
justyna-steczkowska
Newsy

Justyna Steczkowska ponownie w „The Voice of Poland”! To wyjątkowy czas dla artystki

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner
materiały prasowe TVP
TV-Show

Sylwia Grzeszczak nową trenerką w „The Voice of Poland”! Jak się sprawdzi?

Partner