
Badanie dermatoskopowe to podstawa profilaktyki czerniaka skóry. Dermatoskopia polega na obserwacji powierzchni skóry pod mikroskopem powiększającym obraz dziesięciokrotnie. Urządzenie, za pomocą którego wykonuje się badanie to dermatoskop. Zabieg jest bezbolesny, bezpieczny, ale jego wyniki sprawiają trudności w interpretacji – wymagają od dermatologa dużego doświadczenia.
Przebieg badania dermatoskopowego
Badanie dermatoskopowe można przeprowadzić za pomocą dermatoskopu klasycznego lub cyfrowego. Dermatoskop klasyczny przypomina lupę z aparatem optycznym i oświetleniem halogenowym. W ocenie obrazu powierzchni skóry obserwowanej przez taki przyrząd nie pośredniczy technologia cyfrowa, stąd nie ma ryzyka zniekształcenia go przez przetwornik lub monitor. W dermatoskopie cyfrowym obserwacji dokonuje się bezpośrednio na monitorze, co jest bardziej komfortowe podczas badania znamion w miejscach trudnodostępnych i intymnych. Do zabiegu nie trzeba się specjalnie przygotowywać, nie ma też do niego żadnych przeciwwskazań. Dermatolog przed badaniem nakłada na znamię cienką warstwę olejku immersyjnego, który eliminuje refleksy świetlne, dzięki czemu wyostrza obraz. Obserwacja trwa zwykle kilkanaście minut. Wynik przedstawiany jest w formie opisowej po komputerowej analizie geometrii fraktalnej znamion. W przypadku wykrycia niepokojącego kształtu konieczna jest konsultacja z drugim lekarzem.
Wskazania do badania dermatoskopem
Skórne znamiona barwnikowe, np. w postaci pieprzyków znajdują się na każdym ciele. Większość z nich nie jest powodem do niepokoju, ale warto regularnie się obserwować, bo znamiona mogą pojawić się nagle, a ich wygląd może się z czasem zmieniać. Najprostszą metodą wykrywania podejrzanych zmian barwnikowych jest metoda ABCD, która polega na zadaniu sobie 4 pytań:
Migdałowe ciasteczka świąteczne
A (ang. assymetry) – czy znamię jest asymetryczne?
B (ang. border) – czy znamię ma postrzępione krawędzi?
C (ang. color) – czy znamię ma niejednolitą barwę?
D (ang. diameter) – czy średnica znamienia jest większa niż 5 mm?
Twierdząca odpowiedź na którekolwiek z tych pytań oznacza, że warto się przebadać. Regularne badania dermatoskopem są wskazane zwłaszcza u tych posiadaczy znamion, którzy:
- mają znamiona dysplastyczne (w jakiś sposób nieregularne),
- mają więcej niż 40 znamion,
- mają jasną karnację i jasne włosy,
- często się opalają lub korzystają z solarium,
mają w bliskiej rodzinie kogoś, u kogo zdiagnozowano czerniaka skóry lub nowotwór trzustki.
- Mammografia to podstawowe badanie wykrywania nowotworu piersi. Sprawdź, jak przebiega badanie mammografii.
- Lipidogram powinno wykonywać się regularnie. Dzięki badaniu zbadaj swój cholesterol.
- EKG jest podstawowym badaniem kardiologicznym. Na czym polega prawidłowe EKG?
- Kolonoskopia polega na oglądaniu wnętrza jelita grubego. Dowiedz się, na czym polega badanie.