Mężczyzna leży na trawie
Pixabay/Hans/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia

Deprywacja sensoryczna – odpoczynek fizyczny i umysłowy

Deprywacja sensoryczna (inaczej - floating; izolacja sensoryczna) to stan świadomości, który polega na celowym ograniczeniu lub usunięciu bodźców zmysłowych docierających do mózgu. Zachowanie człowieka przypomina stan po zażyciu środków psychotropowych. Badania prowadzone przez psychologa B. Glucka i neurologa J. P. Banqueta dowiodły, że podczas deprywacji sensorycznej dochodzi do synchronizacji obu półkul mózgowych, co zwiększa potencjał mózgu.

Deprywacja sensoryczna (inaczej - floating; izolacja sensoryczna) to stan świadomości, który polega na celowym ograniczeniu lub usunięciu bodźców zmysłowych docierających do mózgu. Zachowanie człowieka przypomina stan po zażyciu środków psychotropowych. Badania prowadzone przez psychologa B. Glucka i neurologa J. P. Banqueta dowiodły, że podczas deprywacji sensorycznej dochodzi do synchronizacji obu półkul mózgowych, co zwiększa potencjał mózgu.

Komora deprywacyjna – urządzenie służące do przeprowadzania deprywacji sensorycznej

Zostajesz wprowadzony do kontenera z mieszaniną wody i soli (siarczanu magnezu) o temperaturze 34,5̊̊̊̊ C, w której ciało unosi się na powierzchni (grawitacja przestaje być odczuwana). Zamknięcie w komorze deprywacyjnej prowadzi do odizolowania się od światła i dźwięku. Urządzenie wynalazł w latach 50. XX wieku amerykański psychiatra i neurolog – John C. Lilly. Większość uczestników po 30 minutach przebywania w komorze zaczynała odczuwać niepokój psychiczny. Brak sygnałów z zewnątrz, a więc pozbawienie mózgu stymulacji prowadziło do zintensyfikowania odgłosów dochodzących z własnego ciała, np. bicie serca stawało się niezwykle wyraźne i powodowało gwałtowne reakcje. Po przyzwyczajeniu się do stanu nieświadomości w komorze deprywacyjnej, eksperyment można wydłużyć nawet do kilku godzin. Niektórzy badani zatracają poczucie czasu.

Konsekwencje deprywacji sensorycznej

Pierwszym skutkiem deprywacji sensorycznej są nieprawidłowości w oddziaływaniu zmysłów, zaburzenia procesów myślowych oraz problemy z pamięcią. Kolejne następstwa deprywacji sensorycznej, to: halucynacje, sny na jawie, odczuwanie zintensyfikowanego strachu. W trakcie deprywacji sensorycznej dochodzi do dezintegracji procesów mózgowych. W ostatniej fazie człowiek dociera w głąb własnej psychiki, stawia czoła własnym fobiom, ma możliwość pokonania najbardziej traumatycznych doświadczeń.

Leczenie deprywacją sensoryczną

Deprywacja sensoryczna niweluje ból i stres, wykorzystywana jest jako narzędzie służące do relaksacji. Podczas zabiegu wydzielają się endorfiny, które odpowiadają za dobre samopoczucie. Deprywacja sensoryczna pozwala ćwiczyć koncentrację, pomaga generować nowe pomysły. Wskazana jest dla osób, które cierpią na depresje i bóle kręgosłupa. Z seansu w kabinie deprywacji szczególnie chętnie korzystają biznesmeni i sportowcy, którym zależy na szybkim dojściu do formy.

Floating – przeciwwskazania

Z zabiegu deprywacji sensorycznej powinny zrezygnować osoby, u których zdiagnozowano ciężkie depresje i ostre psychozy. Zabieg jest ryzykowny w przypadku ludzi cierpiących na padaczkę (epilepsję) i zakrzepicę (chorobę żył).

Izolacja sensoryczna w Polsce

W Polsce niektóre ośrodki SPA (najczęściej zlokalizowane w dużych miastach) mają w ofercie deprywację sensoryczną. Koszt skorzystania z urządzenia waha się od 60 do 100 tysięcy złotych. W środku kabiny znajduje się przycisk umożliwiający wyłączenie światła – klient decyduje, czy chce seans w zupełnej ciemności. Do uszu wkłada się zatyczki, a w tle często puszczana jest muzyka relaksacyjna. W kabinie znajduje się przycisk umożliwiający przerwanie seansu. Cena za jedną sesję to około 100-150 złotych. Czas spędzony w kabinie deprywacji sensorycznej jest bardzo zróżnicowany – osoby, które odczuwają pozytywny wpływ floatingu najczęściej decydują się na godzinną sesję raz w tygodniu.


Łóżko w sypialni
Pixabay/PublicDomainPictures/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
Przytulna sypialnia – proste i praktyczne porady
Aranżacja sypialni powinna sprzyjać relaksowi i wypoczynkowi. Nie wiesz jak to zrobić? Kolory, meble i podłoga to podstawowe elementy, od których należy zacząć.

Aranżacja sypialni powinna sprzyjać relaksowi i wypoczynkowi. Nie wiesz jak to zrobić? Kolory, meble i podłoga to podstawowe elementy, od których należy zacząć.   Sypialnia jest jednym z najważniejszych pomieszczeń w domu. To w niej regenerujemy się po pracy i tu powinniśmy spędzać 1/3 życia. Żeby wypoczynek był naprawdę efektywny, pomieszczenie musi sprzyjać relaksowi. Zapoznaj się z pięcioma poradami, jak sprawić, by zaaranżowana sypialnia była przytulna i nastrojowa.   1. Zadbaj o odpowiednią podłogę – do sypialni pasuje drewniana lub imitująca drewnianą podłoga. Zamiast płytek kamiennych lepiej wybrać panele lub deski podłogowe, po których z przyjemnością będzie się chodziło. Z tego samego względu uroku sypialni doda miękki dywan lub wykładzina dywanowa. Pod wykładziny dywanowe można włożyć podkład zmiękczający (tzw. pianomat), który sprawi, że spacery po sypialni będą prawdziwą przyjemnością.   2. Ciepłe ściany – przytulna sypialnia powinna być w ciepłych kolorach. Odpowiednie będą beże, brązy, głęboka czerwień, przytłumiony pomarańcz. Chłodne kolory lepiej zostawić innym pomieszczeniom. Efektownie wyglądają zamontowane u wezgłowia łóżka panele lub też obite tkaniną zagłówki. Znakomicie sprawdzą się także tapety lub pojedyncze fototapety. Mocne, intensywne kolory powinny być użyte jedynie w formie dodatków.   3. Rozproszone światło – odpowiedni nastrój stworzą dodatkowe źródła oświetlenia, na przykład nocna lampka przy łóżku, która będzie dawała ciepłe światło, kinkiety. Rozproszenie światła pomoże wywołać romantyczny nastrój.   4. Dekoracja okien – kiedy chcemy uciąć sobie drzemkę w ciągu dnia, musimy maksymalnie wyciemnić pomieszczenie. W sypialni powinny się...

Nowoczesna sypialnia
Pixabay/keresi72/CC0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
Wystrój sypialni – w jakiej kolorystyce wyśpisz się najlepiej?
Człowiek potrzebuje około siedmiu godzin snu, by się zregenerować i pracować efektywnie. Na długość snu ma wpływ to, jakie wybierzesz kolory do sypialni.

Człowiek potrzebuje około siedmiu godzin snu, by się zregenerować i pracować efektywnie. Na długość snu ma wpływ to, jakie wybierzesz kolory do sypialni.   Na podstawie brytyjskich badań odkryto, że kolory sypialni mają duży wpływ na to, jak długo trwa sen. Jak się okazało, najlepiej i najdłużej śpi się w pomieszczeniach o ciepłych kolorach – odcieniach żółtego i pomarańczu , ale także w takich kolorach sypialni jak niebieski, zielony i srebrny. W pomieszczeniach pomalowanych w ten sposób sen trwał średnio siedem i pół godziny. Kolorami, które zdecydowanie nie sprzyjały wypoczynkowi były fiolety, brązy i szarości – sen trwał około sześciu godzin. Badania pokazały także kilka innych ciekawych zależności: kolory do sypialni w odcieniach karmelu sprawiały, że śpiące w niej pary uprawiały seks średnio trzy razy w tygodniu. Dla porównania – pary śpiące w czerwonej sypialni, kochały się średnio raz w tygodniu. 50% osób śpiących w niebieskiej sypialni twierdziło, że zazwyczaj budzą się zadowolone i szczęśliwe, 22% osób badanych, które mają zielony kolor sypialni, budzi się z pozytywnym nastawieniem i dobrym humorem, 21% osób śpiących w srebrnej sypialni twierdzi, że są bardziej zmotywowali do wykonywania ćwiczeń fizycznych. Z pewnością ma to związek z chromoterapią, czyli terapią kolorami, która zakłada, że oddziaływanie barw może wspomagać leczenie chorób i zaburzeń. Jaki wybrać kolor mebli do sypialni? Jeśli wybrany jest już kolor ścian, kolor mebli powinien być do nich dostosowany: jeśli użyte zostały pastelowe kolory do sypialni, to każdy odcień mebli będzie się dobrze komponował, na tle ostrych, krzykliwych barw dobrze będą wyglądały klasyczne kolory i okleiny. W innym wypadku meble mogą...

Biofeedback
Flickr/Army Medicine/CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/
Styl życia
Jak lepiej poznać swoje ciało? Metoda biofeedback na stres
Stres to reakcja organizmu na trudne sytuacje. Jest widoczny nie tylko w sferze psychicznej, ale także w ciele – napięte mięśnie, przyspieszone bicie serca, płytki szybki oddech. Wyraźnie pokazuje jak wielki wpływ mają na siebie ciało i umysł. Walka ze stresem może być prowadzona przy pomocy metody biofeedback, która pomaga odzyskać kontrolę nad reakcjami organizmu i zwiększa świadomość ciała.

Stres to reakcja organizmu na trudne sytuacje. Jest widoczny nie tylko w sferze psychicznej, ale także w ciele – napięte mięśnie, przyspieszone bicie serca, płytki szybki oddech. Wyraźnie pokazuje jak wielki wpływ mają na siebie ciało i umysł. Walka ze stresem może być prowadzona przy pomocy metody biofeedback, która pomaga odzyskać kontrolę nad reakcjami organizmu i zwiększa świadomość ciała. Jak wygląda metoda biofeedback? Biofeedback to metoda trenowania mózgu , która pozwala lepiej zrozumieć jak funkcjonuje organizm, a dzięki temu pozwala zwiększyć kontrolę nad reakcjami ciała. Biofeedback polega na monitorowaniu (przez specjalne urządzenie) stanu organizmu i przekazaniu informacji na ten temat, czasem w formie animacji lub dźwięku. Pozwala to nauczyć się świadomej kontroli takich funkcji organizmu jak: napięcie mięśni, temperatura ciała, aktywność mózgu, oddech. Dodatkowo biofeedback pomaga wyrobić zdrowe nawyki. Urządzenie, którego się używa podczas terapii, bada puls, napięcie mięśni, aktywność gruczołów potowych, aktywność mózgu i temperaturę ciała. Zastosowanie biofeedback Biofeedback znajduje zastosowanie nie tylko w leczeniu nadmiernego stresu i niepokoju, ale także przy depresji , nadciśnieniu, migrenach, ADHD, objawach menopauzy, chronicznym bólu, nadmiernej potliwości, trądziku i astmie . Proces terapii za pomocą biofeedback wymaga cierpliwości i motywacji, ponieważ w celu osiągnięcia właściwego efekt, może trwać dość długo. Biofeedback nie ma skutków ubocznych, ponieważ jest metodą biologiczną. EEG biofeedback, czyli neurofeedback Neurofeedback to metoda, która umożliwia zmianę pracy fal mózgowych . Sprzyja temu otrzymywanie informacji zwrotnej o tym, jak przebiega praca mózgu. Może polegać na wzmacnianiu fal...

Nasze akcje
Strefa luksusu

Marzysz o sielsko-anielskim relaksie? Znajdziesz go w hotelu Bania!

Partner
materiały prasowe Lenovo
Fleszstyle

Świetna jakość w stylowym opakowaniu. Natalia Szroeder wybrała laptop Lenovo Yoga Slim 7

Partner
rafal-brzozowski
Newsy

Ci uczestnicy „The Voice of Poland” robią karierę muzyczną. Znasz wszystkich?

Partner
fotona-tatuaż
Fleszstyle

Nieudany tatuaż lub makijaż permanentny ? Wiemy, jak się go pozbyć!

Partner
torebka-skoda-hollie-warsaw
Fleszstyle

Barbara Kurdej - Szatan: "Nie miałam pojęcia, że niezabezpieczone drobiazgi mogą uderzyć z taką siłą"

Partner
justyna-steczkowska
Newsy

Justyna Steczkowska ponownie w „The Voice of Poland”! To wyjątkowy czas dla artystki

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner