Party Stories
Człowiek z lupą
Image by Lifetimestock.com
Styl życia

Dalekowzroczność, czyli nadwzroczność wrodzona i starcza

Objawem dalekowzroczności jest złe widzenie tego, co znajduje się blisko i nieco lepsze tego, co jest daleko. Nadwzroczność to wada wrodzona, inaczej niż tzw. nadwzroczność starcza, która dotyka ludzi po 40. roku życia. Wadę tę leczy się poprzez stosowanie odpowiednich soczewek korekcyjnych – okularów czy soczewek kontaktowych, bądź operacyjnie.

Objawem dalekowzroczności jest złe widzenie tego, co znajduje się blisko i nieco lepsze tego, co jest daleko. Nadwzroczność to wada wrodzona, inaczej niż tzw. nadwzroczność starcza, która dotyka ludzi po 40. roku życia. Wadę tę leczy się poprzez stosowanie odpowiednich soczewek korekcyjnych – okularów czy soczewek kontaktowych, bądź operacyjnie.

Nadwzroczność od urodzenia i prezbiopia

Dalekowzroczność może być dziedziczna i występuje już od urodzenia. Bezpośrednim powodem nieprawidłowego widzenia jest to, że układ optyczny skupia promienie świetlne nie na dnie oka, ale aż za okiem. Natomiast prezbiopia to schorzenie pojawiające się z wiekiem i polega na tym samym problemie z widzeniem. Po 40. roku życia soczewka sztywnieje i traci dawną elastyczność, przez co powstają trudności z wyostrzeniem obrazu znajdującego się blisko.

Złe widzenie z bliska i lepsze z daleka, bóle głowy, napięcie oczu – objawy nadwzroczności

Nieleczona nadwzroczność powoduje, że oczy muszą podejmować ogromny wysiłek. W związku z tym wzrok szybko się męczy np. podczas pracy przy biurku, odczuwalne jest też napięcie oczu, mogą one boleć i piec. Po całym dniu nierzadko pojawia się ból głowy. U małych dzieci zdolność dostosowania się oka do wad powodujących dalekowzroczność może skutkować wadą utajoną, a gdy akomodacja oka jest zbyt duża – nawet krótkowzrocznością. Dalekowidz źle widzi to, co znajduje się blisko, obraz jest rozmazany i jego dostrzeżenie wymaga zmrużenia oczu, natomiast lepiej widoczne są rzeczy znajdujące się w pewnej odległości.

Sposobem na dalekowzroczność jest noszenie soczewek, a czasem wykonanie operacji

Osoby cierpiące na dalekowzroczność powinny nosić okulary lub szkła kontaktowe. W tej wadzie okulista przepisuje soczewki wypukłe, czyli „plusy”. Bardzo ważne jest, by nosić soczewki odpowiednie do tego, jak bardzo pogłębiona jest wada. Czasem nadwzroczność leczy się operacyjnie. Zabiegi przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym i trwają one od kilkunastu minut do pół godziny. Pozbycie się wady polega wówczas na wyeliminowaniu fizycznej wady powodującej niedoskonałość wzroku. Przy pomocy lasera można usunąć część rogówki i całą ją przez to zmodyfikować. Inną opcją jest wszczepienie implantu soczewki wewnątrzgałkowej czy fakijnej. Po zabiegu na oko zakładany jest opatrunek, po czym można wrócić do domu.

 

Komentarze
Zapraszamy do dyskusji
Czekamy na Twoją opinię w tym temacie. Dołącz do dyskusji!
©pbombaert/Fotolia
Styl życia
Dalekowzroczność, czyli nadwzroczność wrodzona i starcza
Objawem dalekowzroczności jest złe widzenie tego, co znajduje się blisko i nieco lepsze tego, co jest daleko. Nadwzroczność to wada wrodzona, inaczej niż tzw. nadwzroczność starcza, która dotyka ludzi po 40. roku życia. Wadę tę leczy się poprzez stosowanie odpowiednich soczewek korekcyjnych – okularów czy soczewek kontaktowych, bądź operacyjnie.

Objawem dalekowzroczności jest złe widzenie tego, co znajduje się blisko i nieco lepsze tego, co jest daleko. Nadwzroczność to wada wrodzona, inaczej niż tzw. nadwzroczność starcza, która dotyka ludzi po 40. roku życia. Wadę tę leczy się poprzez stosowanie odpowiednich soczewek korekcyjnych – okularów czy soczewek kontaktowych, bądź operacyjnie. Nadwzroczność od urodzenia i prezbiopia Dalekowzroczność może być dziedziczna i występuje już od urodzenia . Bezpośrednim powodem nieprawidłowego widzenia jest to, że układ optyczny skupia promienie świetlne nie na dnie oka, ale aż za okiem. Natomiast prezbiopia to schorzenie pojawiające się z wiekiem i polega na tym samym problemie z widzeniem. Po 40. roku życia soczewka sztywnieje i traci dawną elastyczność, przez co powstają trudności z wyostrzeniem obrazu znajdującego się blisko. Złe widzenie z bliska i lepsze z daleka, bóle głowy, napięcie oczu – objawy nadwzroczności Nieleczona nadwzroczność powoduje, że oczy muszą podejmować ogromny wysiłek. W związku z tym wzrok szybko się męczy np. podczas pracy przy biurku , odczuwalne jest też napięcie oczu, mogą one boleć i piec. Po całym dniu nierzadko pojawia się ból głowy. U małych dzieci zdolność dostosowania się oka do wad powodujących dalekowzroczność może skutkować wadą utajoną , a gdy akomodacja oka jest zbyt duża – nawet krótkowzrocznością. Dalekowidz źle widzi to, co znajduje się blisko, obraz jest rozmazany i jego dostrzeżenie wymaga zmrużenia oczu, natomiast lepiej widoczne są rzeczy znajdujące się w pewnej odległości. Sposobem na dalekowzroczność jest noszenie soczewek, a czasem wykonanie operacji Osoby cierpiące na dalekowzroczność powinny nosić okulary lub szkła kontaktowe. W tej wadzie okulista przepisuje soczewki wypukłe, czyli „plusy”. Bardzo ważne jest, by nosić...

kobieta zakładająca soczewki
©vladimirfloyd/Fotolia
Styl życia
Niechirurgiczna metoda korygowania wad wzroku – ortokorekcja
Ortokorekcja to korygowanie wad wzroku dzięki zastosowaniu najnowszej generacji odddychających, twardych ortosoczewek, zakładanych tylko na noc.

Ortokorekcja to korygowanie wad wzroku dzięki zastosowaniu najnowszej generacji odddychających, twardych ortosoczewek, zakładanych tylko na noc. Jakie wady leczy się za pomocą ortokorekcji? Ortokorekcja to metoda niechirurgiczna i odwracalna, dzięki której korygowane są wady wzroku. Zastosowanie tej metody u dzieci powyżej 10 roku życia, może spowolnić lub całkowicie zahamować postępowanie krótkowzroczności w 90% przypadków. Dzięki ortosoczewkom można w pełni skorygować krótkowzroczność do -5,00 dioptrii, nadwzroczność do +1,75 dioptrii oraz astygmatyzm do 1,5 dioptrii. Jeżeli wada wzroku bardzo wykracza poza ten przedział, wtedy ortokorekcja pozwala znacznie zredukować pierwotną wadę wzroku. Obecnie można również stosować ortokorekcję przy prezbiopii (starowzroczności). Ortokorekcja - na czym polega niechirurgiczne korygowanie wad wzroku? Ortokorekcja to korygowanie kształtu krzywizny rogówki oka za pomocą twardych soczewek zakładanych tylko na noc. Dzięki czemu w dzień oko widzi doskonale, bez potrzeby używania okularów czy zwykłych soczewek kontaktowych. Soczewki ortokorekcyjne są dostosowywane do rozmiaru gałki ocznej. Sposób ich użytkowania niczym nie różni się od zwykłych soczewek. Zdejmuje się je rano, zaraz po przebudzeniu. Poprzez zmianę krzywizny gałki ocznej podczas snu soczewka ortokorekcyjna pozwala na ostre widzenie w ciągu dnia. Po kilku dniach stosowania soczewki dopasowują się do kształtu oka dzięki czemu nie powodują dyskomfortu. Średnio jedna para soczewek może być używana przez rok, nierzadko zdarza się, że jedne ortosoczewki używane są przez około 2 lata. Czas ortokorekcji jest tak długi, jak długo istnieje zagrożenie pogłębiania się wady wzroku, albo na życzenie osoby stosującej tę metodę, gdy wyrazi ona chęć powrócenia do stosowania tradycyjnych soczewek dziennych lub okularów. Bezpieczeństwo stosowania i...

Kobieta zakłada sobie soczewkę kontaktową przed lusterkiem
©Photographee.eu/Fotolia
Styl życia
Jak dobrać soczewki kontaktowe? Wybierz ich okres noszenia i sprawdź wygodę
Dopasowaniem soczewek pod względem technicznym powinien zająć się specjalista, ale ich rodzaj musi być dostosowany do oczekiwań osoby zamierzającej nosić szkła kontaktowe.

Dopasowaniem soczewek pod względem technicznym powinien zająć się specjalista, ale ich rodzaj musi być dostosowany do oczekiwań osoby zamierzającej nosić szkła kontaktowe. Część techniczna doboru soczewek – rola okulisty i optometrysty Nie trzeba wiedzieć, jak dobrać soczewki do wady wzroku pod kątem parametrów technicznych, ponieważ tym zajmie się okulista lub optometrysta. Aby soczewki spełniały swoją rolę i były wygodne w noszeniu, konieczne jest dopasowanie ich średnicy, a także promienia i krzywizny. Gdy soczewki zostaną źle dobrane, mogą zaburzać widzenie, powodować przekrwienie oczu, a nawet zapalenie spojówek. Specjalista może też doradzić, czy lepsze będą soczewki miękkie, czy twarde – to też zależy od problemów okulistycznych. Soczewki twarde powinny nosić osoby z astygmatyzmem, dużymi wadami wzroku czy np. zespołem suchego oka . Miękkie są przeznaczone dla wszystkich innych, którzy chcą je nosić. Okres noszenia i wygoda powinny decydować o wyborze soczewek Soczewki należy dopasować do swojego trybu życia i przyzwyczajeń. Bardzo ważny jest okres noszenia i to, czy soczewki nadają się do ciągłego noszenia, czy wymagają zdejmowania przed pójściem spać. Używanie szkieł kontaktowych wymaga restrykcyjnego przestrzegania zasad higieny, aby nie nabawić się infekcji oka. Dlatego pod uwagę trzeba wziąć, czy tryb życia i przyzwyczajenia pozwolą na właściwe używanie soczewek, które wymagają zdejmowania i zakładania. Czas, przez jaki można nosić pojedynczą parę, jest różny – od soczewek dniowych, poprzez tygodniowe, miesięczne, trzymiesięczne, półroczne do rocznych. Także soczewki do ciągłego noszenia mają różne okresy ważności: od 7 d 30 dni (i nocy) . Najwygodniejsze soczewki dobrać można metodą prób i błędów, testując różne marki i modele...

Nasze akcje
maseczki-orientana
Fleszstyle

Maseczki stworzone przez naturę – 99% naturalnych składników i 100% skuteczność! 

Partner
kosmetyki-alkemie
Fleszstyle

Alkmie - polska marka, która tworzy kosmetyczne dzieła sztuki!

Partner
Newsy

Natura i nauka łączą siły w walce ze zmarszczkami. Poznaj kosmetyki Botanical HiTech

Partner
jane-perkins
Newsy

Plastikowa REwolucja, czyli o sile REcyklingu!

Partner
anabelle-minerals
Fleszstyle

Doskonały makijaż w duchu eko i zero waste: odkryj mineralne kosmetyki Annabelle Minerals! 

Partner