Naczynia ze srebra
Pixabay/Romi/CC0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia

Domowe sposoby na czyszczenie srebra: popiół, sól i pasta do zębów

Ulubiona biżuteria czy srebrna zastawa lub sztućce mogą długo cieszyć blaskiem. Istotna jest odpowiednia pielęgnacja, do której można wykorzystać popiół, pastę do zębów, sodę, a nawet napoje gazowane.

Ulubiona biżuteria czy srebrna zastawa lub sztućce mogą długo cieszyć blaskiem. Istotna jest odpowiednia pielęgnacja, do której można wykorzystać popiół, pastę do zębów, sodę, a nawet napoje gazowane.

 

Czyszczenie srebrna domowymi metodami rozwiąże problem srebrnych powierzchni, które z czasem tracą blask i kolor. Wszystkiemu winna jest reakcja chemiczna srebra z zawartym w powietrzu dwutlenkiem węgla – srebrne naczynia, sztućce czy biżuteria zaczynają mieć nieprzyjemny w dotyku, brązowy nalot. W takiej sytuacji zwykłe mycie i polerowanie nie wystarcza.

Kasia gotuje z Polki.pl: bananowiec bez pieczenia

Jak czyścić srebro?

Istnieje kilka sprawdzonych sposobów czyszczenia srebra, które nie wymagają wyjścia do sklepu po specjalne substancje czyszczące. Tak naprawdę wszystko, czego potrzebujesz, znajdziesz w domu:

Czyszczenie srebra za pomocą popiołu

Sposób wykorzystywany przez nasze babcie, który niezwykle skutecznie oczyści srebro z matowego nalotu i nada powierzchni prawidłowy blask. Nabierz trochę popiołu z pieca lub z popielniczki na zwilżoną szmatkę i pocieraj nią srebro, aż zauważysz, że brunatne plamy znikają, a przedmiot nabiera dawnego połysku.

Czyszczenie srebra za pomocą pasty do zębów

Kolejnym domowym sposobem na czyszczenie srebra może być wykorzystanie pasty do zębów. Nabierz trochę substancji na wilgotną szmatkę i pocieraj przez kilka minut przedmiot. Gdy zauważysz, że matowy nalot znikł, możesz dokładnie umyć i wysuszyć przedmiot.

Czyszczenie srebra za pomocą folii aluminiowej i solnego roztworu

Jest to metoda bardziej skomplikowana niż dwie poprzednie, gdyż czyszczenie srebra jest długotrwałe. Jedyne, czego potrzebujesz, to sól, woda i folia aluminiowa i szerokie naczynie. Na początku wyłóż dno misy folią, połóż srebrne przedmioty, a następnie zalej gorącą wodą z solą (na litr możesz dodać 5 łyżeczek soli). Pozostaw srebrno w naczyniu, aż roztwór solny wystygnie. Później tylko dokładnie umyj i wysusz srebrne przedmioty.

Czyszczenie srebra za pomocą sody i octu

Jest to metoda podobna do sposobu czyszczenia srebra za pomocą solnego roztworu, jednak tutaj możemy wykorzystać zimną wodę bez konieczności używania folii aluminiowej. Do szerokiego naczynia wlej bieżącą wodę i dodaj sodę z octem (na litr wody możemy wrzucić łyżkę sody i łyżkę octu). Po przygotowaniu roztworu włóż srebrne przedmioty do naczynia na kilka minut. Gdy zauważysz, że srebro odzyskało swój prawidłowy kolor, a matowy nalot zniknął, dokładnie umyj i osusz przedmiot.

Czyszczenie srebra za pomocą napojów gazowanych

Najprostszą metodą czyszczenia srebra jest pozostawienie go na 12 godzin w coca-coli. Kwasy, które zawiera ten napój, sprawią, że srebrne przedmioty odzyskają swój połysk, bez twojej ingerencji.

Jak przechowywać srebro w domu?

Aby uniknąć częstego czyszczenia srebra, musisz wiedzieć, jak prawidłowo je przechowywać w domu. W przypadku biżuterii przede wszystkim unikaj kontaktu z wodą i wilgotnych miejsc, woda przyśpiesza proces matowienia pierścionków, bransoletek i naszyjników i pozostawia brunatne ślady na jej powierzchni. Jeżeli chodzi o srebrną zastawę stołową, to po każdym umyciu, należy dokładnie osuszyć i wytrzeć ją przed schowaniem. Również polerowanie raz w tygodniu pozwoli utrzymać odpowiedni blask powierzchni naczyń i sztućców. Każdy srebrny przedmiot powinno się przechowywać w suchym miejscu, bez dostępu wody i wiatru.

Miedziany czajnik
Pixabay/Bluesnap/CC0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
Domowe sposoby na czyszczenie miedzi: sól, cytryna i ocet
Czyszczenie miedzi może wydawać się kosztownym zabiegiem, zajmującym wiele czasu i energii. Znajomość kilku prostych domowych sposobów sprawi, że twoje miedziane przedmioty i elementy dekoracji wnętrz zabłysną nowym blaskiem. Aby tego dokonać potrzebujesz jedynie soli, cytryny lub octu.

Czyszczenie miedzi może wydawać się kosztownym zabiegiem, zajmującym wiele czasu i energii. Znajomość kilku prostych domowych sposobów sprawi, że twoje miedziane przedmioty i elementy dekoracji wnętrz zabłysną nowym blaskiem. Aby tego dokonać potrzebujesz jedynie soli, cytryny lub octu.   Aby skutecznie pozbyć się patyny (nalot na powierzchniach miedzianych, który je „postarza” i sprawia wrażenie, że są brudne), możesz sięgnąć po dwa sposoby czyszczenia miedzi. Metody te są skuteczne, tanie, opierają się na produktach spożywczych, które zawsze masz w kuchni, a co najważniejsze – bezpieczne dla przedmiotów. Czyszczenie miedzi za pomocą cytryny z solą Przekrój cytrynę na pół i posyp ją solą. Następnie pocieraj nią powierzchnię miedzianego przedmiotu. Po chwili zauważysz efekty. Jeżeli warstwa patyny jest gruba, warto dodatkowo wyciskać sok z cytryny na sam przedmiot. Po kilku minutach patyna powinna zacząć znikać. Czyszczenie miedzi za pomocą octu z solą i mąką Bardziej skomplikowaną metodą, choć skuteczniejszą od cytryny z solą, może okazać się maska z połączenia mąki, soli i octu. Cienką warstwę mikstury nałóż na zwilżoną wcześniej wodą powierzchnię miedzianego przedmiotu i zostawić na pół godziny. Następnie dokładnie umyj i osusz przedmiot. Proporcje mikstury: 1 łyżka mąki, 1 łyżeczka soli i 1 łyżka octu. Prawidłowa pielęgnacja miedzianych przedmiotów Aby uniknąć częstego usuwania patyny z przedmiotów miedzianych, możemy zastosować w celu konserwacji bezbarwną pastę do butów lub bezbarwny lakier w sprayu. Zabezpieczą one powierzchnię miedzi przed wchodzeniem w reakcję chemiczną z powietrzem. Przemycie ich co jakiś czas za pomocą wody z płynem do mycia naczyń oraz dokładne wysuszenie i wypolerowanie zapewni dobry wygląd i...

Złota biżuteria
Pixabay/weinstock/CC0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
Domowe sposoby na czyszczenie złota: płyn do mycia naczyń, soda i sól
Złoto z upływem czasu traci swój kolor i połysk, dlatego warto co pewien czas wyczyścić złote elementy dekoracyjne lub biżuterię. Domowe czyszczenie złota można wykonać za pomocą płynu do naczyń, sody oczyszczonej lub soli.

Złoto z upływem czasu traci swój kolor i połysk, dlatego warto co pewien czas wyczyścić złote elementy dekoracyjne lub biżuterię. Domowe czyszczenie złota można wykonać za pomocą płynu do naczyń, sody oczyszczonej lub soli.   Złoto to metal szlachetny, który warto pielęgnować co dwa tygodnie. Jeżeli lubimy nosić złotą biżuterię, to czyśćmy ją częściej w związku z nadmierną eksploatacją. Niestety złoto ulega reakcjom chemicznym z powietrzem czy z innymi metalami szlachetnymi. Dlatego szybko matowieje i pojawiają się na jego powierzchni czerwone plamki (powstawanie rdzy) czy zielone, które są wynikiem kontaktu z miedzią. Jak wyczyścić złoto:   1. Mydłem – moczenie złota w letniej wodzie z kilkoma kroplami mydła w płynie pomoże ci usunąć lekki nalot (brud, tłuszcz) na biżuterii.   2. Płynem do mycia naczyń – moczenie złota w letniej wodzie z kilkoma kroplami płynu do mycia naczyń usunie zabrudzenia, a gdy dodasz do roztworu odrobinę sody oczyszczonej – nadasz dodatkowo blask złotym dekoracjom.   3. Roztworem solnym – jeżeli masz do czynienia z rdzą na złotych elementach czy biżuterii, włóż je do letniej wody (ok. 0,5 l) z łyżką soli na 15 minut.   4. Kwaskiem cytrynowym – jeżeli na złocie pojawiła się zielona plamka, powinniśmy sięgnąć po łyżkę kwasku cytrynowego. Moczenie w letniej wodzie (ok. 0,5 l) z tym składnikiem usunie naleciałości i przywróci blask.   Gdy zakończymy moczyć złoto w roztworze solnym lub wodzie z kwaskiem cytrynowym, powinniśmy dokładnie je umyć pod bieżącą wodą z odrobiną mydła i osuszyć. Gdyby osad na biżuterii nie schodził, możemy sięgnąć po miękką szczoteczkę do zębów i delikatnie pocierać nią złotą powierzchnię. Nie należy używać szczoteczek o twardym włosiu, bo...

platforma Ask Team Clean
Mat. prasowe
Newsy
5 domowych porad, które ułatwią domowe porządki! Poznaj Ask Team Clean!
5 domowych porad, które ułatwią domowe porządki! Poznaj Ask Team Clean!

Pod adresem www.askteamclean.com/pl właśnie wystartowała bezpłatna platforma poradnikowo-edukacyjna Ask Team Clean. To miejsce, które oferuje szereg sprawdzonych porad i rozwiązań z zakresu prania, sprzątania, DIY oraz ekologii i pomoże każdemu w szerokiej gamie wnikliwych i inspirujących rozwiązań. Ponadto od 01.06. do 20.06.2021 na platformie odbędzie się pierwszy konkurs , w ramach którego aż 250 osób będzie miało okazję przetestować kapsułki Persil Power Caps !  Oto 5 domowych porad od Ask Team Clean, które ułatwią Ci codzienne porządki! Czekoladowe smugi na śnieżno-białym dywanie, zasmolony grill albo koszulka zabrudzona permanentnym markerem… Chyba każdy co jakiś czas staje przed domowym wyzwaniem, które może przysporzyć sporo kłopotu. Jednak zazwyczaj nie samo sprzątanie, ale pytanie „jak się za to zabrać?” wiąże się z największą frustracją. Oto 5 porad, które pomogą uporać się z domowymi wpadkami. 1. Usuwanie markera permanentnego z ubrań Dobra wiadomość jest taka, że markery permanentne nie są aż tak permanentne, jak może się wydawać. Stosując się do podanych wskazówek, szybko i łatwo pozbędziesz się niechcianych zabrudzeń. Na początku, połóż ubranie na suchym i czystym ręczniku papierowym, tak aby zabrudzona strona miała z nim bezpośredni kontakt. Następnie, potraktuj plamę niewielką ilością alkoholu lub odplamiacza, delikatnie go wcierając. Teraz za pomocą ręcznika, osusz oczyszczaną strefę – należy pamiętać, że na tym etapie plamę lepiej oklepywać, niż pocierać. Proces należy powtórzyć do czasu, kiedy plama zniknie. Na koniec, włóż ubranie do pralki, dobierając temperaturę prania do wskazówek widocznych na metce i gotowe! Bawełniana koszulka lub ulubione jeansy odratowane! 2. Czyszczenie klamek – dwa etapy,...

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Partner
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik